Teraz jest wtorek, 16 października 2018, 14:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Kupiłem Panasonica NV-GS180 i.... szukam czegoś lepszego!!!! 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kupiłem Panasonica NV-GS180 i.... szukam czegoś lepszego!!!!
Witam
Około roku temu kupiłem kamerę Panasonc NV-GS180 i nie jestem do końca z niej zadowolony, przede wszystkim liczyłem na lepszą jakośc obrazu, niestety nie jestem ekspertem w tym temacie, więc ciężko mi wytłumaczyc do końca o co mi chodzi... ale się postaram.
Przy nagrywaniu występuje "ziarnistość" przede wszystkim widac to przy nagrywaniu małych elementów w ruchu, to jest np. liści na drzewie. Przy nagrywaniu drzew obraz wygląda bardziej jak z VHS. Przyznam że liczyłem na lepszy obraz, zwłaszcza że wczeniej nagrywałem na kamere kolegi marki Sony kupionej 4 lata temu (to jeszcze wersja ta przejsciowa, zapis cyfrowy na tych wiekszych kasetach ni MiniDV, nie pamietam modelu, pamietam ze wtedy kosztowała około 2400 PLN). Nie było tej ziarnistości... Poza tym nagrywanie Panasonicem NV-GS180 przy słąbym oświetleniu to tragedia, tam ziarnistość jeszcze bardziej widać.
Mam więc pytanie do znawców, poniewaz mojego Panasonica chcę sprzedać, co kupić w zamian żeby być zadowolonym?? Planuje wydać około 2500 PLN, może troche więcej jesli bedzie warto. czy np. Panasonic NV-GS320 będzie miał obraz lepszy?? czy może od razu wybrać coś droższego np. Panasonica GS 500 (cena około 3000 PLN). Mi zależy przede wszystkim na jakości obrazu, materiał z kamery i tak wrzucam na kompa i przerabiam Pinnacle Studio, więc kamera nie musi miec jakis dodatkowych funkcji czy bajerów.
Będe wdzięczny za kazda pomoc.

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 10:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kamera, którą posiadasz od roku potrafi dać i z reguły daje bardzo dobry obraz, jezli twoje produkcje przypominają jakoscią VHS to albo mas uszkodzony sprzęt albo co jest bardziej prawdopodobne robisz błąd przy kompresji czy przechwycie materiału. "Brzydki obraz" w słabym oswietleniu jest wynikiem cyfrowego podbicia, bo po prostu brakuje jej swiatła. Niektore kamery lepiej radza sobie w słabym swietle chociazby legendarna juz sony 2100 ale jest to sprzet zdecydowanie drozszy (ok. 7tys) i troche wiekszy niz wspomniany przez ciebie panasonic. Nie znam towich potrzeb ale wydaje mi sie, ze jakbys troche popracowal nad manulem to nie musisz wymieniac sprzetu.

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 11:02
Nowy
Nowy

Też na poczatku zwalałem to na kompresje, błąd w zrzucie obrazu itp. Ale potem sprawdziłem i kamerę podłączyłem bezpośrednio pod telewizor i obraz nadal taki sam...
Może troche przesadziłem pisząc że obraz jak z VHS, ale naprawde liczyłem na więcej. Nie wiem jak dokładnie to opisać, dla mnie wygląda to tak jak czasem ogląda się film właśnie przy jakiejś kompresji.... ale ja nic nie kompresuje, obraz z kamery przeżucam na PC programem Pinacle Studio 9, robiąc z tego DVD nic nie kompresuje. Poza tym tak wcześniej robiłem nagrywając z kamery kolegi i było lepiej.
Piszesz żeby popracować nad manualem... może coś więj?? Co miałbym zrobić??
Tak się zastanawiam czy może to byc wina np. kasety?? Choc nie wiem mam około 9 kaset Panasonic, fakt ze kupwałem je wszystkie razem, ale watpie żeby było cos nie tak...
Najgorsze jest to ze nie moge mojego nagrania porównać z nagraniem innego użytkownika... bo może tak musi byc a ja się czepiam :evil:

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 11:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Poza tym nagrywanie Panasonicem NV-GS180 przy słąbym oświetleniu to tragedia, tam ziarnistość jeszcze bardziej widać.

Dziwne. Przy slabszym oswietleniu (mam na mysli zarowke 60W w 20m kw. pokoju) zadnej ziarnistosci nie widac. Widac za to pogorszenie ostrosci (nieznaczne rozmycie obrazu), ktore jest efektem dzialania filtru antyszumowego. W normalnych warunkach oswietlenoiwych na zewnatrz (bez mocnego slonca) obraz brzytwa, najmniejszego sladu szumow. Uwazam, ze te drobne artefakty na drobnych szczegolach obrazu (np. liscie) to zjawisko jak najbardziej naturalne jesli laczysz kamere z TV poprzez zlacze cinich-composit. Po prostu zespolony sygnal wizyjny musi zostac rozdzielony z grupsza mowiac na sygnal chrominancji (koloru) i luminancji (jasnosc). Nie ma mozliwosci, abe te sygnaly rozdzielic idealnie, zawsze zostaja jakies resztki i objawia sie to wspomnianymi wczesniej artefaktami na drobnych detalach obrazu lub nawet w skrajnych przypadkach kolorowa mora. Proponuje polaczyc kamere z TV poprzez zlacze S-Video jesli TV ma takie wejscie. Wtedy sygnal koloru i jasnosci sa juz rozdzielone i puszczone osobno

Zdecydowanie najlepszym polaczeniem jest rgb (scart) gdzie kazdy z kolorow jest fizycznie rozdzielony. Niestety kamera takiego polaczenia nie ma. Ale ma je np DVD. Wystarczy wypalic plyte. Zwyczajowo tylko jeden scart w TV (jesli sa 2) obsluguje RGB. Wiec musisz doczytac ktore w instrukcji.

Jescze jeden powod niezadowolenia z obrazu to sam kabel polaczeniowy. Kiepskiej jakosci kabel tez moze powodowac ziarnistosc czyli po prostu szum.

Jesli jednak efekt dalej wystepuje to masz uszkodzona kamere, albo masz takie oczekiwania, jakie moze spenic zdecydowanie drozszy sprzet.

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 13:12
Nowy
Nowy

To raczej nie jest wina kabla.... tak jak pisałem mam starsze nagrania nagrane na innej kamerze i tam obraz jest lepszy... Nie wiem, gdybym mógł porównać moje nagranie z innym nagraniem też na kamerze Panasonic NV-GS180 to wtedy wiedziałbym czy coś jest z moją kamerą czy po prostu mam za wysokie oczekiwania, ale że takiej możliwości nie mam to chyba bede zmuszony na wymiane kamery... starą sprzedam i bede szukał nowej. Może NV-GS 280???? ta powinna byc lepsza....

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 13:38
Stały bywalec
Stały bywalec

Moze pokaz nam krotki klip lub klatke , bo az ciekaw jestem :D

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 21:11
Nowy
Nowy

u mnie gs400 i kozak mega extra nie narzekam bo jakosc jak w telewizorze a podobno gs500 ma podobną jakosc do gs400 tyle ze nie ma tyle funkcji. taki oskubany gs400. najlepiej to nie kupuj w ciemno bo kamera to.. kamera. znajdz w necie i zajedz do sprzedawcy oblukaj towar i jak dobry to kup :) yo

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 21:59
Bywalec
Bywalec

Mam GS180 i GS500. GS180 w dobrych warunkach daje obraz zbliżony do GS500. Po nakręceniu tych samych scen ze statywu, przy wyłączonej stabilizacji elektronicznej w GS180 trudno jest odróżnić która jest która. W warunkach słabszego oświetlenia, jak pisał kolega, w wyniku działania filtrów odszumiających obraz staje się bardziej miękki. Obraz też jest bardziej miękki przy dużym zoom-ie.

Myslę jednak, że wiem o co Ci chodzi. Efekt ten występuje w obrazach o dużej ilości szczegółów (dużo liści) i najbardziej daje się we znaki np. podczas panoramowania. Dodatkowo nasila się po kompresji do MPEG-2 (dochodzą artefakty)
Efekt jest widoczny w wielu kamerach cyfrowych, w GS500 też. W mojej starej SONY TR8000E rzeczywiście jest mniej widoczny, ale kamera ta daje dużo mniej ostry obraz.

Dzieje się tak zapewne dlatego, iż kompresja do DV też jest stratna, i przy ostrym obrazie o dużej ilości drobnych szczegółów zaczyna brakować pasma. Efekt może być potęgowany przez sam TV. (piksele mogą dawać efekt jak siatka dyfrakcyjna).

Proponuję przeprowadzić parę prób:
- wyłączyć stabilizację elektroniczną (pogarsza obraz)i filmować ze statywu (np ze statywu z jedną nogą)

- na tego typu obrazach unikać panoramowania. (Jeśli dodatkowo ktoś ma skłonności do chodzenia z kamerą, to efekty mogą wygladać przerażająco).

- Obejżeć film na ekranie komputera.

- przy kompresji do MPEG-2 proponuję wypróbować CCE (z kodeków które testowałem wypadł najlepiej). Może też być TMPGenc. Obydwie wersje testowe można ściągnąc za darmo. Jeśli używasz programu Ulead'a, to standardowe ustawienia dla DVD też efekt powiększają.
Z resztą wypróbuj parę różnych kodeków. Każdy z nich jak zrobi jakąś rzecz lepiej to inną zepsuje. Poza tym mogą one wypadać lepiej lub gorzej w zależności od sceny.

- dać znać, co z tego wyszło.

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 22:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z moich dotychczasowych (powiedzmy na stan 31.12.2006) jako takich doświadczeń mogę stwierdzić, że wszystkie jednoprzetwornikowe modele kamer firmy Panasonic powinny być sprzedawane na wiejskich odpustach dla niezbyt dużych dzieci.

Trójprzetwornikowa kamera GS-180 jest już jako taka, ale nie kupiłbym jej (mam na dysku małą próbkę filmu z tej kamery).

Nie chciałbym wtykać kija w mrowisko, ale wielokrotnie pisałem na tym forum, że najtańsza kamera firmy Panasonic dająca relatywnie przyzwoity obraz to model z liczbą "280" w nazwie. Ponieważ model GS-320 jest od niedawna w ofercie i nawet nie miałem go w rękach, to nie będę się wypowiadał na ten temat.

poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 23:40
Nowy
Nowy

GrzesH - wrzuć pół minuty filmu na http://rapidshare.com
Najlepiej jakby to był materiał nieskompresowany, albo np. skompresowany do mpeg2 z prędkością 8 mbit/s.
W ten sposób będziemy wiedzieć o czym w ogóle rozmawiamy.

wtorek, 24 kwietnia 2007, 16:23
Bywalec
Bywalec

wrzucaj film !! jak obejrzymy to zobaczymy czy wszystkie gs180 tak nagrywają czy to Twoja jest felerna :(

środa, 25 kwietnia 2007, 20:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]