Teraz jest sobota, 20 października 2018, 23:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Kobiece pytanie do profesjonalistow 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kobiece pytanie do profesjonalistow
Witam!
Od jakiegos juz czasu planuje zakup kamery cyfrowej, jednak wydaje mi sie iz moja wiedza w tym temacie nie jest wystarczajaca by podjac trafna decyzje (coz...kobieca intuicja ;)). Bedzie to moja pierwsza kamera, co nie znaczy jednak ze zgodze sie na zakup pierwszej tanszej tylko po to by sie "zapoznac". Wolałabym kupic raz a dobrze (choc nie wykluczone ze po paru latach bym ja zmienila).
Pierwsze pytanie - do jakich celow? Coz, nie ukrywam ze chcialabym nia krecic filmy, ktore nastepnie moglabym bez wiekszych problemow przerobic na komputerze (dodanie/usuniecie dzwieku, obrazu, klatek, itp).

Poczytalam troche w prasie i doszlam do wniosku ze chyba najlepsza bylaby kamera na karty pamieci badz z dyskiem twardym z dodatkowa opcja wlozenia karty pamieci.

Na allegro znalazłam ponizsze oferty (celuje w oferty cenowe rzedy 1500-2100zł)

http://allegro.pl/item243953743_nowa_pa ... _n_pl.html
http://allegro.pl/item243983878_kamera_ ... ztyn_.html
http://allegro.pl/item241755796_jvc_gz_ ... l_22_.html
http://allegro.pl/item242993831__promoc ... _bcm_.html

Narazie, bazujac na swojej niewielkiej wiedzy kierowałabym sie w strone kamery JVC, jednak pewnosci nie mam - dlatego tez zwracam sie tu do Państwa, anizeli do obslugi jakiegos sklepu gdzie zapewne polecono by mi najdrozsza.

Z góry dziekuje za udzielona pomoc :)

Ostatnio edytowano niedziela, 23 września 2007, 01:04 przez Zara, łącznie edytowano 1 raz

środa, 19 września 2007, 14:03
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeżeli planujesz "pobawić" się obróbką filmu na komputerze, to moim zdaniem nie kupuj kamery na karty czy z twardym dyskiem, bo kamery takie zapisują materiał w formacie skompresowanym a z takim materiałem bywają problemy podczas montażu. Radzę kamerę na kasety miniDV. Jest tego duuuużo, a i są tańsze od tych z HDD. I myślę, że od razu należałoby myśleć o kamerze 3CCD, o niebo lepszy obraz. Dla kobiety i do celów domowych pewnie przydałoby się coś małego. Miałem kiedyś PANASONIC NV-GS280, pracowała super, do tego na karcie pamięci robiła niezłe zdjęcia. Ma do nich nawet wbudowaną lampę błyskową. Polecam i pozdrawiam. :)

środa, 19 września 2007, 15:10
Bywalec
Bywalec

Popieram, nic innego niz mini dv nie radze, mialem okazje pracowac na materiale skompresowanym i byl to koszmar.

środa, 19 września 2007, 18:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

a jeśli chodzi o kamery nagrywające w formacie MPEG-2/AVC to pzry takich kamerach jest soft który pozwala na prostą edycje :D
a jeśli to bedzie za mało to sobie kompa zmodernizuje :P

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

środa, 19 września 2007, 20:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
a DV to nie kompresja??????????????
a jeśli chodzi o kamery nagrywające w formacie MPEG-2/AVC to pzry takich kamerach jest soft który pozwala na prostą edycje :D
a jeśli to bedzie za mało to sobie kompa zmodernizuje :P

NIE, DV to nie kompresja... Godzina matriału zajmuje ok 13GB.
Informacji możesz zasięgnąć chociażby na Wikipedia.

środa, 19 września 2007, 22:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

środa, 19 września 2007, 22:44
Moderator
Moderator

Otóż DV to kompresja drodzy Państwo, kompresja 1:5, lecz jest to dokładnie taki format w jakim zapisywana jest kasetka miniDV. Programy montażowe potrafią edytować taki materiał nie zmieniając formatu, więc przyjęło się twierdzić, że nie podlega on dekompresji. Kolego "web" nie wiem czy twój komputer byłby nawet w stanie płynnie odtwarzać nieskompresowane video w pełnym PAL wraz z 16-to bitowym dźwiękiem, nie wyobrażasz sobie ile zajmuje godzina materiału w pełnym PAL bez kompresji, nie mówiąc o aspect ratio 1.067, gdzie normalnie PAL to 768:576, a tylko minutka takiego materiału to 1,87 GB (2 011 635 712 bajtów).
Oczywiście przychylam się do poprzedników namawiając koleżankę na dowolną kamerę zapisującą w miniDV, warto też by miała ona aktywne wejście DV-IN.
Pozdrawiam gorąco
P.S. Daj namiary na ten artykuł na Wikipedia, to pójdę wyśmiać autora :)

środa, 19 września 2007, 22:51
Nowy
Nowy

Witam ponownie! Przepraszam ze dopiero teraz odpisuje - obowiazki, poza tym nie spodziewalam sie tak szybkiej pomocy za co bardzo dziekuje :)

miniDV wiec, tak? To teraz, w zwiazku z tym dalsza porcja pytan ;) Czy jakosc ich obrazow jakos znaczaco odbiega od reszty? Czy na jedna kasetke mozna w kolko nagrywac na nia kolejne filmy, jednoczesnie kasujac poprzednie (jak to kiedys bylo ze starymi kamerami na kasety video)? I jeszcze jedno - w media mark'cie widzialam kamere miniDV z dodatkowym slotem na karte pamieci - czy taki film nagrywany na takiej kamerze na karte pamieci roznic sie bedzie od tego nagranego na kasetke - na tej samej kamerze?

Reasumujac - biorac pod uwage Państwa opinie - łatwo jest edytowac film nagrany na takiej kamerze (jak juz wspomnialam - dzwiek, usuniecie, dodatnie klatek, moze nawet zabawa kolorami tzn. zmiana na obrazu kolorowego na czarno-biały itp)? Pytam raz jeszcze poniewaz kasetki po prostu nasuwaja mi dosyc archaiczne skojarzenia w dziedzinie sprzetu, zawsze mi sie wydawalo ze łatwiej sie pobawic nagraniem z dysku czy karty pamieci...

sobota, 22 września 2007, 17:59
Moderator
Moderator

..Czy jakosc ich obrazow jakos znaczaco odbiega od reszty?

Jak już ustaliliśmy zapis DV będzie miał najwyższą jakość z tych, które rozważałaś
Zara napisał(a):
..Czy na jedna kasetke mozna w kolko nagrywac na nia kolejne filmy, jednoczesnie kasujac poprzednie (jak to kiedys bylo ze starymi kamerami na kasety video)?

Zapis DV, czyli digital video to zapis cyfrowy, jest to nie jak w starych kamerach zapis video audio wszystkich składowych sygnału luminacji i chrominancji na taśmie, lecz szereg impulsów w postaci jedynek i zer, a co za tym idzie nawet na starej wysłużonej kasetce nagrywanej po raz enty jedynka będzie jedynką, a zero zerem, czyli idealna jakość. Oczywiście w granicach rozsądku :)
Zara napisał(a):
..I jeszcze jedno - w media mark'cie widzialam kamere miniDV z dodatkowym slotem na karte pamieci - czy taki film nagrywany na takiej kamerze na karte pamieci roznic sie bedzie od tego nagranego na kasetke - na tej samej kamerze?

Zapis w systemie DV to 12.5 GB (giga) godzina materiału, karty pamięciowe mają na dzień dzisiejszy no nie wiem 2GB i niewiele więcej, więc ile materiału weszłoby na taką kartę?. Myślę że ten dodatkowy slot to specjalna funkcja kamery by pracowała też jako aparat cyfrowy, gdzie fotki zapisywane są na tej właśnie karcie.
Zara napisał(a):
..kasetki po prostu nasuwaja mi dosyc archaiczne skojarzenia w dziedzinie sprzetu, zawsze mi sie wydawalo ze łatwiej sie pobawic nagraniem z dysku czy karty pamieci...

Z pewnością niebawem doczekamy kart pamięci sięgających pojemnością dzisiejszych twardych dysków, jeśli tylko ich wielkość pozwoli już na zapisanie myślę godziny materiału DV - oczywiście przesiadka na taki nośnik będzie miała sens. Problem o którym nie wspominano jest jeszcze inny: karta pamięci nie pozwoli na zapis pełnego sygnału DV, gdyż nie jest w stanie obsługiwać tak szybkiej transmisji (nie wyrobi) i stąd właśnie ta kompresja, często nawet zmiana wielkości obrazu na mniejszy kadr, by tylko to chodziło jakoś na kartę, lecz traktować taką kamerę należy jako ciekawostkę, amatorską zabaweczkę (jak na razie.
Pozdrawiam gorąco

sobota, 22 września 2007, 20:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Odpowiadając w sposób prosty - materiał z DV przy obróbce mniej szarpie i jakby mniej się zacina , szczególnie przy słabszym kompie i programie klasy popularnej . Zajmuje więcej miejsca na dysku , ale ma też lepszą jakość . Tworząc np. dysk DVD jakość "ma się z czego stracić" . Natomiast kamerki z dyskiem lub DVD lepsze są dla osób które nie mają zamiaru bawić się w dalszą obróbkę .Wracając do kart pamięci , na nich zapisuje się zdjęcia . Jest taka funkcja Snap Shot , coś na kształt aparatu w komórce .

sobota, 22 września 2007, 20:21
Nowy
Nowy

No to teraz wszystko jasne, bardzo dziekuje za odpowiedzi i wyjasnienie mi całej sprawy :) Teraz juz jestem przekonana i wyszukam odpowiedniej kamery miniDV - coz, gdymym tu nie zagladneła i nie marnowała Państwa czasu to bym pewnie kupila kamere z karta znajac zycie :roll:
Tak czy owak - raz jeszcze dziekuje - jakbym miala jakies watpliwosci w wyborze konkretnych modeli to nie omieszkam znowu poprosic o pomoc :)
Pozdrawiam Wszystkich i - po raz n-ty dziekuje!

niedziela, 23 września 2007, 01:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]