Teraz jest wtorek, 22 maja 2018, 16:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Proszę o pomoc, co mam wybrać? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Proszę o pomoc, co mam wybrać?
Otwieram swoją firmę wideofilmowanie imprez okolicznościowych? Chciałbym zakupić sprzęt, i kieruje do was zapytanie.

Budżet: 15 000zł
Potrzebuję dobrej, jasnej kamery sprawdzającej się na weselach.
Co polecacie, do tej pory używałem Sony vx2100.

Chciałbym również, aby obsługiwała już technologie HDV, z przełącznikiem na normalną DV.

Dziękuje za pomoc.

czwartek, 13 grudnia 2007, 23:19
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Canon XH A1,
Sony HDR FX1, lub inny Soniak
Ja preferuję CANON-a, ale to moja subiektywna opinia...

czwartek, 13 grudnia 2007, 23:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

hmmm wstrzymal bym sie troche i moze sie okazac jezeli nie masz teraz zlecen ze do kwietnia nowa sony na karty, stanieje do tych 15... ja sobie za rok na nia ostrze zabki :D

piątek, 14 grudnia 2007, 00:11
Nowy
Nowy

Nie nie, na karty jeśli się dobrze orientuje to są kamerki małe do zastosowań domowych...

Zastanawiam się właśnie nad sony SONY HDR FX1
Co lepsze Canon, czy Sony ??

piątek, 14 grudnia 2007, 00:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak dla mnie - to najciekawsza jest właśnie TA kamera:

Obrazek

PMW-EX1 z rodziny XDCAM EX™ to potężna ręczna kamera HD z niesamowitymi cechami, włącznie z 3 sensorami CMOS ½ cala, możliwością nagrywania w HD 1920 x 1080 oraz 1280 x 720 plus nagrywaniem na kartę pamięci ‘flash memory’. Ten technicznie rewolucyjny produkt został opracowany z wykorzystaniem całego technicznego doświadczenia i wiedzy firmy Sony, która doprowadziła do powstania niezwykłej rodziny produktów z serii CineAlta™. Aby pomieścić bogaty zestaw funkcji i cech w ultra kompaktowej obudowie, większość najważniejszych komponentów takich jak sensory CMOS typu ½ cala, cyfrowy procesor sygnału oraz mechanizm nagrywania w pamięci jest od podstaw zaprojektowana specjalnie dla tego kamkordera.

Kamkorder PMW-EX1 wykorzystuje nowo opracowaną kartę pamięci ‘SxS PRO’™, która oparta jest na szybko rozwijającym się standardzie ExpressCard jako nośniku nagrywania. Łącząc szybkość bitów kompresji MPEG-2 Long GOP przyjętej w PMW-EX1 do kart pamięci SxS PRO, kamkorder ten oferuje niedrogie, długie nagrywanie połączone z możliwościami edycji nieliniowej, takimi jak natychmiastowy dostęp swobodny (random) oraz szybkie działanie oparte na plikach. Wyposażony w 2 gniazda (sloty) na karty pamięci SxS PRO, kamera ta może nagrać do 140 minut materiału HD wykorzystując dwie karty pamięci SxS PRO 16GB.

Urządzeniami tworzącymi obraz wykorzystanymi w kamerze PMW-EX1 są 3 nowo opracowane sensory CMOS typu ‘Exmor’™ ½ cala, każdy z liczbą efektywnych pikseli 1920 x 1080, co daje obrazy w rozdzielczości HD 1080P, 720P oraz 1080i. Kamera jest przełączalna między 1080P, 1080i oraz 720P z możliwością nagrywania różnej ilości klatek, taką jak 59.94i, 50i, 29.97P, 25P oraz natywny 23.98P. Co więcej, PMW-EX1 oferuje możliwość nagrywania ‘Slow & Quick Motion’, znaną również powszechnie jako ‘over-cranking’ i ‘under-cranking’, która pozwala użytkownikom na tworzenie unikalnych obrazów lub efektów spowolnionego lub przyspieszonego ruchu.

jedyne 23 tys :roll:

ale za to:

Specyfikacja:

OGÓLNE

Masa: Ok. 2.4 kg (body), ok. 2.8 kg (z osłoną obiektywu, dużą nasadką na wizjer, baterią BP-U30, jedną kartą pamięci typu SxS PRO)
Wymiary: (szerokość x wysokość x głębokość) 178 x 176 x 311,5 mm bez rozsuwania (projekcji)
Zasilanie: Prąd stały 12V
Zużycie mocy: Ok. 13 W (podczas nagrywania, z wyłączonym kolorowym wyświetlaczem LCD, tryb 1920 x 1080/59.94i)
Temperatura działania: 0 do +40ºC
Temperatura przechowywania: -20 do +60ºC
Czas działania: Ok. 4 godzin z baterią BP-U60, ok. 2 godzin z baterią BP-U30
Format nagrywania:
- Video: MPEG-2 Long GOP
Tryb HQ: VBR, maksymalna szybkość bitów: 35 Mb/s, MPEG-2 MP@HL
Tryb SP: CBR, 25 Mb/s, MPEG-2 MP@H14
- Audio: Linear PCM (2 kanałowe, 16-bitowe, 48-kHZ)

Szybkość klatek nagrywania:
- NTSC
Tryb HQ: 1920 x 1080/59.94i, 29.97P, 23.98P, 1280 x 720/59.94P, 29.97P, 23.98P
Tryb SP: 1440 x 1080/59.94i

- PAL
Tryb HQ: 1920 x 1080/50i, 25P, 1280 x 720/50P, 25P
Tryb SP: 1440 x 1080/50i

Czas nagrywania / odtwarzania:
Tryb HQ: ok. 50 min z kartą pamięci SBP-16 (16 GB), ok. 25 min z kartą pamięci SBP-8 (8 GB)
Tryb SP: ok. 70 min z kartą pamięci SBP-16 (16 GB), ok. 35 min z kartą pamięci SBP-8 (8 GB)

OBIEKTYW

Zoom: 14 x (optyczny), wybór servo/manual
Długość ogniskowej: f=5.8 do 81.2 mm (odpowiednik 31.4 do 439 mm na obiektywie 35mm)
Przesłona F1.9 do F16 oraz Close (zamknięta), wybór servo/manual
Maksymalna względna apertura: 1:1.9
Ogniskowa: wybór AF/MF/Full MF, 800 mm do (MACRO OFF), 50 mm do (MACRO ON, Wide), 735 do (MACRO ON, Tele)
Stabilizator obrazu: wybór ON/OFF, shift lens
Gwint filtra: M77 mm, skok 0.75 mm (na obiektywie)

KAMERA

Przetwornik: Exmor CMOS 3-chip ½ cala
Matryce efektywne: 1920 (poziomo) x 1080 (pionowo)
System optyczny: system pryzmowy F1.6
Wbudowane filtry: filtr ND OFF: Clear: 1:1/8ND, 2:1/64ND
Czułość: (2000 lux, współczynnik odbicia 89.9%) F10 (typowa) (tryb 1920 x 1080/59.94i )
Minimalne oświetlenie: 0.14 lux (typowe) (tryb 1920 x 1080/59.94i, F1.9, +18 dB gain, z akumulacją klatek 64)
Stopień S/N: 54dB (Y) (typowo)
Rozdzielczość pozioma: 1000 linii TV lub więcej (tryb 1920 x 1080i)
Szybkość migawki: 1/33 do 1/2000 sek.
Kąt migawki: 180, 90, 45, 22.5, 11.25 stopni
Slow Shutter (wolna migawka) (SLS) : akumulacja klatek 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-, 8-, 16-, 32- i 64

Funkcja Slow & Quick Motion:
720P wybierana od 1 do 60 klatek/s jako szybkość klatek nagrywania
1080P wybierana od 1 do 30 klatek/s jako szybkość klatek nagrywania

ODTWARZANIE AUDIO

Częstotliwość próbkowania: 48 kHz
Kwantowanie: 16 bitów
Zapas: 20 dB
Zakres częstotliwości: 20 Hz do 20 kHz, +3 dB/-3 dB
Zakres dynamiczny: 90 dB (typowo)
Zniekształcenie: poniżej 0.1% (przy poziomie wejścia -40 dBu)

WEJŚCIA / WYJŚCIA SYGNAŁU

Wejście audio: XLR-3-pin (żeńskie) (x 2), line/mic/mic +48 V do wyboru
Mikrofon: -8 dBu do -65 dBu (poziom referencyjny), Line: +4 dBu
Wyjście A/V: AV multi (x 1)
- Audio: -10 dBu (reference level), 47 kW,
- Analog composite: 1.0 Vp-p, 75W unbalanced,
S-Video: Y: 1.0 Vp-p, 75 W unbalanced, sync negative
Wyjście komponentowe: Mini D (x 1), Y: 1.0 Vp-p, 75 W, Pb/Pr: 0.7 Vp-p, 75 W
Wyjście SDI: BNC (x 1), HD-SDI/SD-SDI do wyboru
Wejście / wyjście iLINK: IEEE1394, 4-pin (x 1), HDV stream input/output, S400
USB: Mini-B (x 1), USB 2.0 High-speed
Wyjście słuchawkowe: Stereo mini-jack (x 1), 16 W, 30 mW
Wyjście głośnikowe: Monofoniczne, 300 mW
Wejście DC (na prąd stały): DC jack
Wejście na baterię (akumulator): 5-pin
Wbudowany minitor LCD: Kolorowy monitor LCD 3.5 cala*, ok. 921 000 efektywnych pikseli, 640 (H) x 3 (RGB) x 480 (V), 16:9, hybrydowy
Wizjer: Kolorowy monitor LCD 0.54 cala*, 1120 (H) x 225 (V), 16:9
Wbudowany mikrofon Typ Wielokierunkowy, stereofoniczny, elektretowy, pojemnościowy, Zakres częstotliwości 50 do 15000 Hz

Gniazdo na media
Typ: ExpressCard/34 (x 2)
Interfejs: kompatybilny ExpressCard

piątek, 14 grudnia 2007, 10:02
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

O kartach zapomnij, bo to nie wchodzi w grę. Co do obu kamer: sony oferuje niezawodną mechanikę i optykę zaiss-a, canon większa matrycę i profesjonalną optykę ze szkła fluorytowego stosowaną w sprzętach studyjnych. Dodatkowo w canonie znajdziesz profesjonalne wejścia XLR, możesz to wykorzystać w produkcjach innych niż tylko wesela, itp... Na prawdę ciężki wybór, koledzy pracują na sony, ja na canon-ie, ja wybiorę canon-a, koledzy sony. Na pewno i jedno i drugie jest pozycją godną do zaoferowania. Możesz również wstrzymać się jeszcze z zakupem. Koniec roku / początek nowego to okres w którym zawsze pojawiają się jakieś nowości. Kolega będąc na szkoleniu w Beiks-ie przyniósł informację, że niebawem pojawi się nowy, tani model sony (poniżej 9 tys zł) filmujący w standardzie HDV, nie wiem na ile jest to prawda... ale wstrzymać zawsze się można, miesiąc czy dwa

[ Dodano: Pią Gru 14, 2007 10:17 am ]
ao napisał(a):
Jak dla mnie - to najciekawsza jest właśnie TA kamera:

No tak, to jest prawdziwy kombajn nagrywający na kartach. Tylko pamiętaj, że kolega ma 15 tys. przewidywana cena 6500 euro na rynku zachodnim, troszkę odstrasza. U nas będzie pewnie ciut droższa! Cena karty przewidywana jest na 275 euro...

Ostatnio edytowano piątek, 14 grudnia 2007, 10:45 przez screwer, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 14 grudnia 2007, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do wyboru kamery zawsze uważałem, że warto dołożyć parę tysi więcej i mieć super sprzęt niż zaoszczędzić to i być sfrustrowanym bo za masę kasy kupiłeś coś co nie spełnia oczekiwań.

Jeśli chodzi o tą tanią kamerkę, o której wspomniał twój kumpel, takze ją widziałem na Road Show w Wa-wie. Rzeczywiście kosztuje coś ok 6,3 tys, ma format HDV .... i co z tego, skoro ma jeden przetwornik 1/3", jest ciemna.

Podejrzewam, że zainteresuje ona prędzej fotografów, którzy zamierzają uruchomić tzw "usługę kompleksową" i wejdą w video. Kamerka (nawet w trubie filmowania) wykonuje zdjęcia i to całkiem niezłe (matryca chyba 6M). Ma profesjonalny wygląd (naramienna) - tylko co z tego skoro obrazek jest żałosny... widziałem ten materiał u kumpla, który miał to dziwo w łapkach i nagrał na szkoleniu nieco materiału.
Sprzęt po prostu nie radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Ale mówiąc szczerze - Sony sprzeda tego na maxa, bo: cena jest do przyjęcia, profesjonalny wygląd i tzw "2-in-1" i fotki i film.

piątek, 14 grudnia 2007, 10:39
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No i sprawa się wyjaśniła z tego co piszesz, Sony zaoferuje atrakcyjne i apetyczne opakowanie z kiepską zawartością. Masz rację, sprzedadza tego na max. wracając do tematu. Osobiście jednak, wybiorę model połykający stare, dobre kasetki miniDV, owszem, karta to idealne rozwiązanie. Eliminujemy mechanikę, niedoskonałość taśmy, itp. Jednak biorąc pod uwagę proponowane ceny kamery Sony i jej osprzętu, można pokusić się o inne rozwiązanie- tańsza kamera i zewnętrzny dysk twardy podłączany do portu firewire. Nagrywamy bezpośrednio na nośnik, możemy go zabrać wszędzie, zmieści więcej, dodatkowo nasz materiał możemy od razu " montować" w kazdym miejscu, na każdym kompie, bez konieczności kopiowania z karty na dysk. Dodatkowo istnieje możliwość symultanicznego nagrywania na starej, dobrej kasetce.

piątek, 14 grudnia 2007, 10:59
Nowy
Nowy

Kolego ao spójrzmy prawdzie w oczy. Czy na takie imprezy jak śluby/wesela, potrzebuje aż takiego kombajna? Koszt kamery wysoki, a i eksploatacja pociąga za sobą całkiem duże koszta...

Dlatego dalej zastanawiam się na dwoma modelami:
Canon XM-A1
Sony HDR-FX1E

piątek, 14 grudnia 2007, 11:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ta dobra stara kaseta ma wiele innych jeszcze plusów :)

Karta pamięci ma swoje wady:

- cena (bardzo duża)
- niewielkie pojemności na dzień dzisiejszy (niewiele sie zmieniło od zimy 2006)

Jak dla mnie: wadą jest też zapis ujecia do pliku. Wyłączasz zapis, na tasmie tworzony (save-owany) jest plik, włączasz REC ponownie tworzy ci nowy plik. Takich plików na karcie z 1 godziny filmowania może być np 200 8O. Dla mnie jest to bez sensu.

Są też zalety:

- brak dropów
- brak konieczności przeglądu toru taśmy
- brak konieczności czyszczenia głowicy
- niewielki rozmiar

Pisać można by dużo, ale wg mnie nie jest to jednak rozwiązanie na tą chwilę.

Cytuj:
Kolego ao spójrzmy prawdzie w oczy. Czy na takie imprezy jak śluby/wesela, potrzebuje aż takiego kombajna? Koszt kamery wysoki, a i eksploatacja pociąga za sobą całkiem duże koszta...

Dlatego dalej zastanawiam się na dwoma modelami:
Canon XM-A1
Sony HDR-FX1E

Masz rację.

Ja jednak wolę mieć kamerę uniwersalną i bynajmniej nie myślę jedynie o imprezach okolicznościowych. Owszem filmuję je, bo po prostu to lubię :lol: Pewnie jest wielu z nas co lubi te "klimaty" :lol:
Wbrew pozorom (pewnie wielu kolegów co krytykują filmowanie imprez się uśmiechnie) nie jest łatwo dobrze sfilmować taką uroczystość, choćby z tego powodu, ze nie można wykonać dubli.

piątek, 14 grudnia 2007, 11:19
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja jednak wolę mieć kamerę uniwersalną i bynajmniej nie myślę jedynie o imprezach okolicznościowych. Owszem filmuję je, bo po prostu to lubię Laughing Pewnie jest wielu z nas co lubi te "klimaty" Laughing

Jasne, dobrze jest zainwestować, wtedy nasz sprzęt będzie "młodszy" przez dłuższy okres czasu, to jak prawo Moore-a odnoszące się do komputerów. Czy jednak sony zmierza w dobrym kierunku? Nie jestem do końca przekonany by karty szybko wyparły kasety, czy twarde dyski. Bardzo możliwe, że ta technologia podzieli los miniDisc-ów! Bardziej skłaniam się w doskonalenie przenośnych dysków twardych. Pożyjemy zobaczymy. Wracając do dylematu naszego kolegi, co nie kupisz będziesz zadowolony. Tak jak napisałem sprzęt, jest porównywalny wybierasz praktycznie między markami. Canon ma swoje dorbe i złe strony, tak samo Sony. Natomiast czy różnica w końcowym efekcie(czyt. nagraniu) będzie będzie ogromna? Na pewno nie.

[ Dodano: Pią Gru 14, 2007 11:53 am ]
ao napisał(a):
Wbrew pozorom (pewnie wielu kolegów co krytykują filmowanie imprez się uśmiechnie) nie jest łatwo dobrze sfilmować taką uroczystość, choćby z tego powodu, ze nie można wykonać dubli.

Ogromna racja, można się z nas śmiać, stwierdzać, że robimy "chałtury", ale ja lubię ten uśmiech w kadrze, kiedy osoby mówią sobie "tak". Praca jak każda inna, wolę filmować czyjeś szczęście, niż tłuc się z naramiennym panasonicem po sejmowych schodach :-) i gonić za sensacją!

piątek, 14 grudnia 2007, 11:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]