Teraz jest poniedziałek, 28 maja 2018, 03:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kamera do analizy meczów. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Kamera do analizy meczów.
Witam,
Chciałem poradzić się Was, jaką kamerę cyfrową powinienem kupić do analizy meczów koszykówki. Generalnie zajmuję się trenerką (to znaczy trenowaniem, a nie panią trenerką :-D).

Chciałbym kamerę wykorzystać do:
1. Nagrywać mecze przeciwników w celu analizy ich taktyki i przygotowania się na pojedynki z nimi.
2. Nagrywać treningi i mecze swojej drużyny, by móc analizować błędy oraz analizować każdego zawodnika oddzielnie.

Z tego wynika, że potrzebuję w miarę dobrej jakości obrazu, jasnego obiektywu, przyzwoitego mikrofonu, opcjonalnie wbudowanej możliwości doświetlenia obrazu, mile widziany dobry zoom optyczny, wytrzymały akumulator (mecze z dogrywką potrafią trwać do 1,5 godziny, treningi około 2 godzin, ale trzeba liczyć, że często się włącza i wyłącza, kombinuje...) oraz łatwości w obróbce materiału (szybkie zgranie i prosta edycja filmu).

Wiem, że tak to tylko w erze mi dopasują, ale... liczę na fachowe porady, bo od czasu jak kiedyś kupiłem aparat cyfrowy, to wypadłem z aktualności w tej dziedzinie.

Na koniec informacja o cenie... do 2500 zł.

Z góry dziękuję za pomoc.

wtorek, 12 lutego 2008, 20:54
Moderator
Moderator

Post Re: Kamera do analizy meczów.
Bobby B. napisał(a):
Z tego wynika, że potrzebuję w miarę dobrej jakości obrazu, jasnego obiektywu, przyzwoitego mikrofonu, opcjonalnie wbudowanej możliwości doświetlenia obrazu, mile widziany dobry zoom optyczny, wytrzymały akumulator (mecze z dogrywką potrafią trwać do 1,5 godziny, treningi około 2 godzin, ale trzeba liczyć, że często się włącza i wyłącza, kombinuje...) oraz łatwości w obróbce materiału (szybkie zgranie i prosta edycja filmu).

Na koniec informacja o cenie... do 2500 zł.

Z góry dziękuję za pomoc.

Niestety już te wymogi: "szybkie zgranie i prosta edycja filmu" się wykluczają nawzajem, więc na początek proponuję coś z miniDV do szybkiej i łatwej edycji i wypalenia stosownej płytki DVD z komputera. Potrzebny jeszcze będzie program Ulead Video Studio LINK na przykład i mikrofon kierunkowy do "podsłuchiwania". Kamera proponowana to Panasonic NV GS320, (chociaż najlepiej nieco droga NV GS500), lub Sony DCR HC 96E.
W razie priorytetu szybkiego zgrania nad łatwością i szybkością montażu, kamera powinna byc z rwardym dyskiem, a nie miniDV - ale na tym się w ogóle nie znam i prawdę mówiąc nie polecam, bo lepiej stracić godzine na przechwyt z kasetki DV niż dwie godziny najmniej w czasie montażu :wink: .

wtorek, 12 lutego 2008, 21:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
- Ok, na razie ta wypowiedź przekonała mnie do kamery miniDV. Chociaż miałem swego czasu okazję do edycji filmu z miniDV i trochę trwała cała procedura (zgrywanie filmu w czasie rzeczywistym). Rozumiem jedna, iż łatwiejsza jest obróbka filmu wówczas?

- Dzięki za wskazówkę w wyborze oprogramowania. Jeśli chodzi o mikrofon kierunkowy, to w jakiej cenie są takie i jaki by do wymienionych przez Ciebie kamer pasował?

- Myślałem też o HDD, ale czy jakość filmów z tych kamer jest wystarczająca by je później edytować i być zadowolonym z efektów?
I dlaczego montaż gotowych plików jest bardziej czasochłonny?

- Z tych modeli wymienionych, to pamiętam, że rok temu napalałem się na te Panasoniki. Głównie z powodu 3CCD. Jednak spotykałem się, że zbyt ocieplają te kamerki niektóre kolory, np. czerwony i słabo sobie radzą przy sztucznym świetle i niedoświetlonych pomieszczeniach. Czy to prawda? Sony chyba odpada ze względu na słaby akumulator (góra 50 minut jak doczytałem). No i kolejne pytanie... Koszykówka to dynamika, jak zachowa się obraz, czy nie będzie jakiś przesunięć czy coś w tym stylu?

- Co sądzisz/sądzicie o kamerach HD Progressive do zastosowań jak w temacie? I którą kamerę z tej grupy byście polecali o możliwej cenie?

- Proszę się odnieść także do tych modeli kamer: Samsung VP-HMX10 A, Panasonic HDC-SD5, Canon HV20, Sony HDR-CX6, Sony HDR-HC5E (co o nich myślicie, na którą byście się zdecydowali i w jakim formacie każda z nich zapisuje film, a także co z edycją filmów z tych kamer w porównaniu do różnorodności nośników i jak to się ma do jakości?)

Ostatnio edytowano środa, 13 lutego 2008, 01:03 przez Gość, łącznie edytowano 3 razy

wtorek, 12 lutego 2008, 22:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do kamer z HDD - jest dużo problemów z obróbką nagranego na nią materiału, format w jakim pliki są zgrane nie jest "widziany" w programach edycyjnych i trzeba całość konwertować do innych formatów. Jeżeli wogóle pliki z HDD dają się konwertować, bo w róznych markach kamer są rózne te formaty nagrania co innego np w JVC co innego w Sony.
Tak więc może się zdażyć, że nagrasz 1 mecz nie zdążysz przekonwertować materiału i kolejny mecz nie nagrasz bo stracisz poprzedni - a dysku twardego nie wyjmiesz i nie zmienisz na pusty -> dlatego pod tym wzgledem mDV jest lepsze (kasetki są tanie, można je zmieniać i w trybie LP wejdzie 90 minut)

wtorek, 12 lutego 2008, 23:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A mi się wydaje, że właśnie to jest idealne zastosowanie dla kamerki z twardym dyskiem. Oglądasz z chłopakami (lub dziewczynami - nie wiem kogo trenujesz ;-), szybko skaczesz z jednej części meczu do innej, robisz znaczniki, wracasz itd...itd...
a na końcu wszystko przegrywasz na płytę dvd na wieki wieków, i ku chwale klubu sportowego!
Nie przesadzajmy też z tą trudnością z montażem. Przecież nikt nie będzie z tego robił "Przeminęło z wiatrem" w postprodukcji.

Dodam też, że na Twoim miejscu kupiłbym STATYW i KONWERTER SZEROKOKĄTNY (nawet najtańszy- za 150zł), aby relacja filmowa z meczu nie stała się dramatycznym pościgiem operatora za piłką/krżąkiem (czy co tam trenujesz ...) ;-)
pozdrawiam! i powodzenia na zawodach :-)

sobota, 16 lutego 2008, 23:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A mi się wydaje, że właśnie to jest idealne zastosowanie dla kamerki z twardym dyskiem. Oglądasz z chłopakami (lub dziewczynami - nie wiem kogo trenujesz ;-), szybko skaczesz z jednej części meczu do innej, robisz znaczniki, wracasz itd...itd...
a na końcu wszystko przegrywasz na płytę dvd na wieki wieków, i ku chwale klubu sportowego!
Nie przesadzajmy też z tą trudnością z montażem. Przecież nikt nie będzie z tego robił "Przeminęło z wiatrem" w postprodukcji.

Dodam też, że na Twoim miejscu kupiłbym STATYW i KONWERTER SZEROKOKĄTNY (nawet najtańszy- za 150zł), aby relacja filmowa z meczu nie stała się dramatycznym pościgiem operatora za piłką/krżąkiem (czy co tam trenujesz ...) ;-)
pozdrawiam! i powodzenia na zawodach :-)

sobota, 16 lutego 2008, 23:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]