Teraz jest wtorek, 16 października 2018, 03:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Kilka pytań o kamerę z dyskiem. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kilka pytań o kamerę z dyskiem.
Mam zamiar zakupić sobie jakąś nową kamerkę (do nagrań różnego rodzaju wypadów, plenerów, spotkań z przyjaciułmi). Poprzednio posiadałem Canona MV890. Rozważam kamerę na miniDV, oraz z dyskiem i mam kilka pytań co do tego ostatniego.

1. Na forum wyczytałem, że obraz miniDV jest znacznie lepszy od tego z kamery z dyskiem, ale jak to będzie w praktyce. jeśli ja archiwizuje wszystko w xvidzie, czyli w praktyce muszę i tak skompresować obraz źródłowy, to czy nie wyszło by na to samo, jeśli będzie on kompresowany do razu w kamerze?

2. Obraz w kamerach z dyskiem jest kompresowany do mpeg2 (z ego co wiem) i czytałem opinie, że jest ciężko strawny dla większości programów edycyjnych. Tyle, że z tego co wiem, to mpeg2, koduje (jak by to powiedzieć) klatka po klatce (w przeciwieństwie do xvida/divxa) i jeszcze nigdy nie miałem z nim problemów przy edycji. Kaj to w końcu jest?

3. Czy dysk twardy jest słyszalny podczas pracy takiej kamerki, czy mikrofon wbudowany w taką kamerę może go wychwycić?

4. Jak to jest z niezawodnością takiej kamery? W końcu to dysk twardy, nie będzie sprawiał problemów przy większych wstrząsach jak np. podczas biegania, albo upadku?

5. Czy w przedziale do 1000 opłaca się inwestować w coś z dyskiem? Jedyna jaką znalazłem w takiej cenie to http://www.e-cyfrowe.pl/kamery/jvc-gz-mg130-everio-kamera-cyfrowa-p-5379.html?id=5379&action=default_1#parametry_techniczne (troszkę ponad 1000 :P).

niedziela, 6 kwietnia 2008, 19:16
Moderator
Moderator

Post Re: Kilka pytań o kamerę z dyskiem.
Add1 Jest lepszy po montażu, bo mpeg2 bardziej traci na jakości po powtórnym przeliczeniu niż DV. Poza tym czy lepszy obraz czy gorszy to decyduje jeszcze wielkość matryc(y) światłoczułej, obiektyw, ilość aktywnych pikseli i sam operator kamery. Jego wiedza, światło, dobór planu...
Add2 Dzisiejsze komputery i część programów do edycji daje sobie radę z mpeg2, ale jakość obrazu po montażu może byc gorsza.
Add3 Pojęcia nie mam, ale gdyby nawet - po to masz program do montażu, żeby wycinać niepotrzebne dźwięki.
Add4 To jednak dysk. Jak pracuje to wstrząsy mu mogą zaszkodzić.
Add5 Rozważ Panasonica NV GS320.

poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 17:44
Bywalec
Bywalec

Post Re: Kilka pytań o kamerę z dyskiem.
A czy możecie polecić podobną kamerę do Panasonica NV GS320 (cena/jakość), tyle że z wyjściem na zewnętrzny mikrofon oraz z trybem filmowania w kompletnych ciemnościach (zdaje się, że to się nazywa "Super NightShot Plus" i filmuje obraz w podczerwieni). Głównie zależy mi na filmowaniu w kompletnych ciemnościach, gdyż będę potrzebował takiej opcji.

środa, 7 maja 2008, 20:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]