Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 14:35

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kamera, ale jaka? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kamera, ale jaka?
Witam

Na wstępie chciałem powiedzieć iż potrzebuje kamerę Na kasety mini DV. Chciałem ją używać do filmowania wycieczek na które dość często się wybieram. Ponadto chciałem ją używać do filmowania wszelakich imprez w pomieszczeniach (nie chodzi mi o wesela ale o zwykłe prywatne imprezy).
Montował bym film na domowym komputerze programem pinnacle.
Nie zależy mi na tym aby materiał był w FULL HD.

I teraz tak. Którą z wymienionych kamer byście polecali:

Sony DCR VX2100 E
Sony DCR HC 1000 E
Sony DSR HDR-SR12E

Canon HV 30
Canon HV 20
Canon HV 10

JVC GZ-HD40
JVC GZ-HD30

A może coś zupełnie innego?

Liczę na wyrozumiałość i pomoc w wyborze sprzętu.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 1 grudnia 2008, 17:00 przez kimoto, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 16:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera, ale jaka?
ja osobiście polecam dla takich zastosowań Panasonica gs330 lub gs500

nie mam nic do kamer wymienionych przez Ciebie, ale te które ja wymieniłem miałem okazję sprawdzać "w boju" i było OK - być może tamte są lepsze, ale ja tego nie wiem ... poczekaj, moze ktoś je zna z autopsji

porównywanie "czystych" parametrów to dyskusja "o wyższości Świat..."

pg

DZIEŃ ŚWIRA

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 16:56
Bywalec
Bywalec

Właśnie o taką opinię mi chodzi. Czyste parametry często są zawyżone lub po prostu nijak mają się do tego do czego powinny służyć i dlatego bardzo zależy mi na opinii osób które sprawdzają lub sprawdziły dany model i mogą go zaproponować do konkretnego celu. Takiego jak ja potrzebuje.
Dziękuję za pierwszą propozycje. Mam nadzieję że to nie koniec... :)

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 17:10
Moderator
Moderator

kimoto napisał(a):
Właśnie o taką opinię mi chodzi. ...
Dziękuję za pierwszą propozycje. Mam nadzieję że to nie koniec... :)

Nie koniec, ale podpowiem tak samo. To znaczy o ile fundusze pozwalają, to GS500 - LINK. Przemawiają za nią lepszy obraz w ogóle, w słabszym oświetleniu również, natywny tryb 16:9 (tak filmuj właśnie) i fakt że z dobrego odtwarzacza DVD (takiego z HDMI, który potrafi interpolować obraz do HD), nawet na ekranie telewizora HD obraz będzie dosyć dobry (a na tradycyjnym CRT, bardzo dobry.
Druga propozycja to Canon HV30 - LINK, ale to już HDV. Nie trzeba się go bać swoją droga, ale to zależy od komputera, itd... a na razie jakość będzie nawet trochę gorsza z DVD. Do pełni szczęścia brakować będzie nagrywarki i odtwarzacza Bluray.

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 18:42
Bywalec
Bywalec

Fundusze mam średnio ograniczone :)
Szukam sprzętu do kwoty ok. 5000 zł
Dodam, że z wideo filmowaniem nie bardzo miałem styczność ale za to z cyfrowym montażem bardzo wiele mam wspólnego. Pracowałem jako montażysta w Polsacie i dawnym Canal +. Więc tak naprawdę znam się tylko na montażu :wink:

Hmmm mam już dwie propozycje. Oczywiście każdą biorę pod uwagę. Czas jaki mam do podjęcia decyzji to koniec 2008 roku. Do jego końca coś muszę kupić.

Dziękuję za kolejną propozycję i czekam na więcej :)

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 20:55
Moderator
Moderator

kimoto napisał(a):
Dziękuję za kolejną propozycję i czekam na więcej :)

Mam nadzieję że nie do wyczerpania Twojej listy :wink: .

kimoto napisał(a):
Dodam, że z wideo filmowaniem nie bardzo miałem styczność ale za to z cyfrowym montażem bardzo wiele mam wspólnego. Pracowałem jako montażysta w Polsacie i dawnym Canal +. Więc tak naprawdę znam się tylko na montażu :wink:

Mam w takim razie ogromną przewagę. Jestem amatorem i to pozwala mi lepiej ocenić potrzeby amatora w dziedzinie kamer :wink: .
Do rzeczy: kamera w rodzaju VX2100 - pomijając jej oszukany tryb 16:9, jest na wycieczkę zbyt wielka i ciężka. Jako jedyna chyba spełniła by z grubsza Twoje wymagania jakościowe, ale i tak daj sobie z nią spokój. Z pozostałych zdecydowanie podtrzymuję poprzednie zdanie.

kimoto napisał(a):
Fundusze mam średnio ograniczone :)
Szukam sprzętu do kwoty ok. 5000 zł

Tu dotykamy rzeczy o której nie piszesz - co już masz. Chodzi o komputer / program. Jeżeli zestaw do DV - tylko i wyłacznie, (ale pewnie dobry), to GS500, jeżeli nadaje sie do HDV, to zachęcam do HV30. Prywatnie (bo tylko tak filmuję), mam HV10, (szkoda ze jej już nie ma w sprzedaży), oraz statyw. Niestety przy HDV niezbędny dużo bardziej niż w SD. Kupiłem też rejestrator dźwięku Zoom H2 (gdyby nie finanse, to H4 pewnie). Aparat żony, z rzadka materiał z innej kamery osoby przypadkiem (lub nie przypadkiem), spotkanej w ciekawym miejscu. Zazwyczaj wystarcza mi to do doskonałej zabawy w komputerze po wakacjach.
Czemu jednak HD? Bo uznałem że jako osoba prywatna mogę zadowolić się pokazaniem jedynie filmu rodzinie, czy znajomym, a dać im w odpowiedniej jakości, to będę mógł jak już sobie pokupują te Bluraye i inne... :wink: . Film na kasetce wytrzyma. To była jednak moja motywacja. Ty zadecydujesz sam.

poniedziałek, 1 grudnia 2008, 22:13
Bywalec
Bywalec

Wybór wydaje się prosty :)

Jeżeli chodzi o zestaw do montażu to na razie jest mocny PC plus Pinnacle ale czekam na zamówionego mac-ka plus AVID i zabawa zacznie się od nowa. Ale to dopiero w połowie przyszłego roku (mam nadzieję). Ale tak jak pisałem wcześniej nie zależy mi na HDV i dlatego skupiam się na DV.
Statyw? Oczywiście jest - Velbon DV-6000

Hmmm i zaczynam myśleć.
Na pewno zależy mi na dobrej jakości obrazka (kolory i ostrość). Kamera powinna być na pewno jak najbardziej jasna. Przydały by się pierścienie do zoom i ostrości. Dobry stabilizator obrazu. Dobrze jest jak ma możliwość zakładania filtrów. Na pewno prawdziwy 16:9 nie oszukany :)

Więc biorąc pod uwagę propozycje to zostaje mi zastanowienie się nad dwoma egzemplarzami:
GS500 oraz VX2100
Muszę prześledzić wszystkie ZA i PRZECIW i podjąć męską decyzję :)

Tak czy inaczej dziękuję za podpowiedzi.

EDIT:
Małe szybkie pytanie.
A jak ma się jakość obrazka do tych dwóch kamer?
Pytam, gdyż GS500 nie ma chyba możliwości zakładania filtrów i chyba brak jest u niego stopki na akcesoria (tak mi się wydaje, może się mylę :) ).
Która jest jaśniejsza?

Co raz więcej rzeczy przemawia za GS500 :)

wtorek, 2 grudnia 2008, 00:40
Bywalec
Bywalec

Jakieś jeszcze propozycje?
Jak na razie zastanawiam się nad modelami: GS500 oraz VX2100.

środa, 3 grudnia 2008, 19:44
Moderator
Moderator

Inni amatorzy się coś nie odzywają, więc jeszcze raz ja:
VX 2100 lepszy obraz, jaśniejsza, ale do użytku prywatnego zrozumiała jedynie w sytuacji gdy lekarz przepisał siłownię. Do "kłusownictwa weselnego" - owszem tak :wink: . Prywatnie do domu bym jej jednak nie wpuścił mimo lepszego obrazu
GS 500 - jej obraz w (prawdziwym) trybie 16:9 zaledwie dorównuje nieprawdziwemu w VX-sie, a niedostatecznie oświetlonych pomieszczeniach może być trochę gorszy.
Nie mam ani jednej, ani drugiej kamery. Trzymałem je obydwie w ręku przelotnie, więc lepiej jednak sam sprawdź która lepiej Ci pasuje. Nikt nie dokona wyboru za Ciebie.

środa, 3 grudnia 2008, 23:38
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Inni amatorzy się coś nie odzywają, więc jeszcze raz ja:
VX 2100 lepszy obraz, jaśniejsza, ale do użytku prywatnego zrozumiała jedynie w sytuacji gdy lekarz przepisał siłownię.

No tak, VX 2100 waży chyba 2 kilo plus akcesoria to troszkę może okazać się za ciężka jak na amatorskie reportaże w plenerze lub w pomieszczeniach. Jeżeli obraz w GS500 nie jest dużo gorszy, a taki sprzęt ma służyć mi tylko do amatorskiego video filmowania to chyba zaczynasz mnie przekonywać do GS 500. Wczoraj trzymałem jedną i drugą w ręku, troszkę się nimi "pobawiłem" i obie dość dobrze mi leżą, choć nie ukrywam że wygodniejsza była VX ... zaś GS mógł by mieć zoom-a na pierścieniu. Chociaż dobrze że ma nastawianie ostrości na takim właśnie pierścieniu. Dla mnie duży plus :)
Nie wiesz może czy Canon HV30 pracuje w HDV i SD? Pytam, bo może z czasem, jak będę chciał się przesiąść na HDV to nie musiał bym kupować nowego sprzętu (jak pisałem, na razie nie zależy mi na HDV) a tą też mi proponowałeś :)

czwartek, 4 grudnia 2008, 01:07
Moderator
Moderator

kimoto napisał(a):
Nie wiesz może czy Canon HV30 pracuje w HDV i SD? Pytam, bo może z czasem, jak będę chciał się przesiąść na HDV to nie musiał bym kupować nowego sprzętu (jak pisałem, na razie nie zależy mi na HDV) a tą też mi proponowałeś :)

Mam HV10, więc tylko pokrewną kamerę, dlatego sprawdź sam, ale:
Pracuje w HD (oparte o mpeg2 - HDV, łatwe do edycji), pracuje też w SD PAL, ale z gorszą jakością. Bardziej sensowne jest nagrywanie, przechwyt i montaż przeprowadzić w HDV, a dopiero gotowy projekt zapisać też jako DVD. Mamy wtedy dobre dosyć DVD i HD na kasetce na przyszłość.

czwartek, 4 grudnia 2008, 12:11
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Mam HV10, więc tylko pokrewną kamerę, dlatego sprawdź sam, ale:
Pracuje w HD (oparte o mpeg2 - HDV, łatwe do edycji), pracuje też w SD PAL, ale z gorszą jakością. Bardziej sensowne jest nagrywanie, przechwyt i montaż przeprowadzić w HDV, a dopiero gotowy projekt zapisać też jako DVD. Mamy wtedy dobre dosyć DVD i HD na kasetce na przyszłość.

Hmmm
Mam nadzieje że nie jestem za bardzo namolny ale mam jeszcze jedno pytanie.
A jak myślisz, która GS500 czy HV30 nie biorąc pod uwagę tego, że jedna pracuje w SD a druga w HDV jest lepsza pod względem jakości obrazu? Nasycenia kolorów, szybkości w ustawianiu ostrości, jasności kamery itd.
Rozumiem, że moje pytanie nie jest dość jasne, gdyż ilu użytkowników to tyle opinii ale jak widzisz tylko Ty w jakiś sposób pomagasz mi w podjęciu decyzji :) za co bardzo ci dziękuję.

czwartek, 4 grudnia 2008, 20:51
Moderator
Moderator

Nie dam rady. Nie mam GS500 do dyspozycji, nie podejmuje się w ogóle porównywania SD / HD.
Jak już sobie to wyjaśniliśmy - to tak z pamięci, nie trzymając obydwu kamer w ręku, z duża tolerancją na mój ewentualny błąd parę banałów:
Szybkość ostrzenia podobna, dobra.
Obraz dobry jak na kamery amatorskie, ale radykalnie różny. Paleta kolorów GS500 bogatsza, szczegółowość obrazu w HD HV30 zdecydowanie lepsza, w DVD porównywalna.
Tolerancja na gorsze oświetlenie w porównaniu do VX2100 zła, ale wśród kamer amatorskich na prawdę niezła - chyba lekka przewaga GS500, ale to tylko domysł.
Każda w cenie do 3000 zł jest liderem w swojej klasie cenowej, tak więc tak na prawdę wybierasz - nie miedzy kamerami, a miedzy przyszłościowym HD z lekko gorszym obrazem na DVD, a lepszym DVD SD teraz, bez perspektywy HD.
Proponuję - rzuć monetą i rób filmy. Pamiątka rodzinna ma wartość niezależnie od jakości i systemu, zabawa z montażem jest taka sama, ale obydwu tych przyjemności zostaniesz pozbawiony jak nie kupisz w końcu jakiejś kamery ;) .

czwartek, 4 grudnia 2008, 22:07
Bywalec
Bywalec

kotin napisał(a):
Proponuję - rzuć monetą i rób filmy. Pamiątka rodzinna ma wartość niezależnie od jakości i systemu, zabawa z montażem jest taka sama, ale obydwu tych przyjemności zostaniesz pozbawiony jak nie kupisz w końcu jakiejś kamery ;) .

Dziękuję serdecznie za bardzo wyczerpującą pomoc. Czytając cały wątek doszedłem chyba do wniosku, iż na dzień dzisiejszy przyda mi się GS500 a jeżeli chodzi o kamerę pracującą w HDV to poczekam sobie jeszcze. Za jakiś czas zastanowię się nad zakupem takiej właśnie kamery.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc w wyborze.

Pozdrawiam serdeczie.

czwartek, 4 grudnia 2008, 22:33
Bywalec
Bywalec

Więc...
Dokonałem zakupu GS500. Jestem bardzo zadowolony :) To był dobry wybór.

Dzięki kotin.

Mało tego, materiał już mam zmontowany i wygląda bardzo dobrze jak na DVD.
Teraz myślę nad kupnem drugiej ale już w HDV.

Więc tak,
kotin proponował zakup Canon HV30.

I teraz mam znowu problem. Czy wybrać kamerę Sony i jaką, czy może Canon i jaką.

Liczę na propozycję i wyrozumiałość.

poniedziałek, 2 lutego 2009, 00:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona