Teraz jest sobota, 20 października 2018, 04:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Kupno SONY DCR - prosba o podpowiedz (b. dlugie) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kupno SONY DCR - prosba o podpowiedz (b. dlugie)
Witam i pozdrawiam Wszystkich, jako ze jestem pierwszy raz na forum.
Zwracam sie z prosba o pomoc w wyborze kamery. Przejrzane posty w archiwum nie daly odpowiedzi na nurtujace mnie watpliwosci.

A. Do rzeczy:
A1. Jestem amatorem.
A2. Zastosowania kamery: uroczystosci rodzinne, dzieci w domu i plenerze, filmy z wakacji, filmy turystyczne w warunkach gorskich, lesnych (nie ekstremalnych), snieg, zachody slonca, ...
A3. Konieczna mozliwosc pozniejszej obrobki w komputerze (pracuje w programie VideoStudio8). Z nagranych materialow tworze sobie amatorskie filmy z podkladem muzycznym, tekstem, zdjeciami, itd.
A4. Koncowe materialy do wykorzystania na terenie Polski (PAL)
A5. Dotychczasowe doswiadczenie: praca wylacznie z kamera SONY DCR-HC14E, kilkadziesiat godzin nagran, kilka zmontowanych filmow.

B.Zalozenia do kupna:
B1. Cena do ok. 1200 PLN
B2. Po zaznajomieniu sie z opiniami na roznych forach i na podstawie wlasnego doswiadczenia wybralem kamere SONY (wierze, ze inne sa dobre ale jako amator upraszczam sobie sprawe)
B3. koniecznie pilot do zdalnego sterowania
B4. nosnik miniDV + ew. jakas pamiec na karcie. Wybor po przejrzeniu dyskusji miniDV-DVD. Zalezy mi na jakosci, pozniejszej obrobce i archiwizacji
B5. Przejrzalem na strone SONY dotychczas nastepujace grupy kamer i porownalem je z DCR-HC14E: I grupa (DCR-51E, 53E, 62E) oraz II grupa (DCR-HC16E, 17E, 18E, 19E, 20E, 22E, 23E, 24E). Wydaje mi sie, ze pomijajac drobne roznice (wymiary, masa, programy tematyczne), najbardziej reprezentatywna ("najlepsza") dla grupy I jest DCR-HC62E i dla II - DCR-HC18E (uproszczenie umotywowane jak w pkt. B2)
Na placu boku pozostaja, wiec: DCR-HC62E, -14E, -18E.
B6. Z mojego rozeznania wynika, ze 14E i 16E sa obecnie trudno dostepne, lecz jesli okazaloby sie, ze sa wyraznie lepsze od 62E, moge kupic "lekko" uzywana lub/i szukac np. na allegro itp.
B7. Tworze filmy w formacie VCD, DVD, mpeg, wmv. Odtwarzanie na zwyklych telewizorach, w dalekiej przyszlosci moze na HD :)
B8. Zamierzam korzystac z kamery przez wiele lat

C. Prosze o pomoc w nastepujacych sprawach:
W poszczegolnych pkt. w [ ] podaje wartosci w kolejnosci DCR-HC62E; -14E; 18E). Przez slowo "praktyczne" w ponizszych pkt. rozumiem dostrzegalne roznice w nakreconym materiale. Takie, ktore wyraznie pogorsza jakosc, lub uniemozliwia nakrecenie materialu.
b.d. - brak danych. Jesli ktos moze uzupelnic, to poprosze

C1. czy przetwornik obrazu ma praktyczne znaczenie [1/6,0; 1/4,0; 1/6,0]?
C2. czy liczba pikseli brutto (a w konsekwencji efektywnych pikseli) ma praktyczne znaczenie [1070; 800; 800]?
C3. czy programy "swiece", "snieg" w 62E spelniaja swoja role, czy to tylko chwyt marketingowy?
C4. czy oferowany poziom min. natezenia oswietlenie ma znaczenie [8; 5; 5 lx] (czasami zdjecia bez lampy o zmierzchu, w lesie, w domu przy swiecach, np. tort urodzinowy dziecka, we wnetrzach)?
C5. stabilizator obrazu - czy super jest o wiele skuteczniejszy niz normalny [super; normalny; super]?
C6. czy czas otwarcia migawki ma znaczenie, jesli nie robi sie zdjec kamera? [1/2-1/3500; 1/50-1/4000; 1/50-1/3500]
C7. czego dotyczy i czy ma praktyczne znaczenie redukcja szumow [TAK; TAK; NIE]
C8. jakie sa opcje (nie znalazlem danych) i czy to wazne Auto Slow Shutter [TAK; brak danych; brak danych]
C9. jakie sa opcje (nie znalazlem danych) i czy to wazne Colour Slow Shutter [TAK; b.d.; b.d.]
C10. czy ma znaczenie to, ze wyjscie S-Video jest za pomoca oddzielnego przewodu [oddz. przewod; gniazdo w kamerze?; gniazdo w kamerze?]
C11. czy ma znaczenie roznica w typie obiektywu [Vario-Tesssar; -Sonnar; -Tessar]?
C12. jaki maks. zoom optyczny mozna wykorzystac filmujac "z reki"? co oznacza zoom 25 - jakie praktczne zastosowanie (statyw obowiazkowy?) [25; 10; 10]
C13. czy warto walczyc o szeroki zakres ogniskowej [1,8-3,2; 1,7-2,2; 1,7-2,3]?
C14. Co to jest stopka akcesoriow? Czy to sluzy np. do zewnetrznej lampy? Jesli jest niedostepna w danym modelu, to czy mozna taka zewnetrzna lampe jakos podlaczyc? [NIE, TAK, TAK]
C15. oferowane maks. czasy ciaglego nagrywania dla nowszych modeli sa krotsze niz w starszym. Co to znaczy maksymalne? Czy nie mozna dokupic wiekszych akumulatorow [635; 725; 475min - tylko wizjer]?
C16. czy przycisk zoom na wyswietlaczu jest rzeczywiscie pomocny [TAK; NIE; NIE]?
C17. czy ma praktyczne znaczeni rodzaj przewodu AV; co to znaczy "S" w opisie przewodu [multi bez przew. S; multi bez przew. S; stereo AV]?
C18. czym sie rozni rozdzielczosc "DV" od "standardowa rozdz., DV" [standardowa rozdzielczosc, DV, DV]?
C19. jakie sa oprocz miniDV dostepne nosniki danych [b.d.; b.d.; b.d.]
C20. czy kazdy z tych typow ma mozliwosc wspolpracy z pilotem. W dotyczasowej mojej praktyce nie mialem takiego pilota, i nie nie mam teraz mozliwosci sprawdzic tego dla -14E.
C21. co to znaczy "cyfrowy montaz programu" w opcji kopiowanie i montaz (patrz zalaczony plik) [b.d.; cyfrowy montaz prog.; cyfrowy montaz prog.]?
C21. co to jest "indeks wizualny" [NIE; b.d.; b.d.]?
C22. co to jest "pamiec kasetowa" [NIE; TAK; TAK]?
C23. co to jest "21-stykowa przesciowka" i czy warto ja miec [NIE; TAK; TAK]
C24. Czy jesli kamera pracuje w systemie PAL, czy mozna jakosc stworzyc pozniej film do odtworzenia w NTSC (np. USA)?
C25. Inne
- doswiadczalne uwagi uzytkowe (np. ergonomia; jak dziala w niskich/wysokich temperaturach; wrazliwosc na wilgoc, pyl, piasek). Pomijam oczywistosci, ze kamera zanurzona najpierw w slonej wodzie, a pozniej w nadmorskim piasku dlugo nie podziala. Ale moze ktos uzywal jej przy +40st. na pustyni przez 3 dni i nie sie nie stalo, albo byl z kamera na 3-tygodniowym rejsie na Morzu Pln. i nadal dziala. To dla mnie cene uwagi;
- awaryjnosc
- inne praktyczne uwagi, ktorych nie mozna znalezc w danych katalogowych

Mam nadzieje, ze tak szczegolowe pytania Was nie przeraza, potrzebuje jednak zrobic dobre rozeznanie, zwlaszcza, ze kwota, ktora planuje wydac jest dla mnie dosc znaczna.
Przede wszystkim zalezy mi na konkretnych odpowiedziach (chce uniknac akademickiej dyskusji. Obawiam sie, ze nie pomoze mi to w dokonaniu wyboru i w ktorej nie bede umial zajac stanowiska z powodu nieznajomosci tematu). Niemniej jednak prosze rowniez o Wasze generalne uwagi i opinie. Jako bardziej doswiadczeni moze wychwycicie cos waznego na co nie zwrocilem uwagi. Punkty A i B wytyczaja kierunek dyskusji.
Bardzo dziekuje za informacje i pozdrawiam.
Martineez

poniedziałek, 30 marca 2009, 17:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kupno SONY DCR - prosba o podpowiedz (b. dlugie)
czesc! podejme wyzwanie actimela ;-)

1.ma duze. im wiekszy, tym lepszy
2. praktycznie nie zauwazysz roznicy. Ale im MNIEJ pikseli, tym czulsza kamera
3. chwyt
4.ma, ale nie nalezy wierzyc temu, co pisze producent. trzeba isc do sklepu i przetestowac.
5.nie
6.nie
7. jeden z wielu "polepszaczy" obrazu. moze i cos daje, ale w sprzecie tej klasy nie bedzie roznicy
8.nie wazne (a wrecz trzeba wylaczyc)
9.j.w.
10. nie
11.nie
12. najlepszy zoom to twoje nogi. Wcisnij pauze>podejdz blizej>wcisnij REC.
13. nie mam pojecia, spytaj innych
14. tak. Inna lampe mozna podlaczyc przez standardowa szyne przykrecana od spodu obudowy
15. maksymalny, czyli ze zloznonym ekranem lcd. wiekszy akumulator rozwiazuje problem
16.nie
17.chodzi o przejsciowke od wtyku sony do s-video, lub tylko do cincha. lepiej, gdy jest s-video (ma znaczenie tylko przy podgladzie prosto z kamery na tv)
18.niczym
19. www.google.pl
20.nie wiem
21. chodzi o mozliwosc zgrywania przez fire-wire, wg. wczesniej ustalonej listy scen (batch recording). Nie wiem, czy ktokolwiek kiedykolwiek na swiecie skorzystal z tej "fantastycznej" mozliwosci :-)
22. nie wiem, moze mozliwosc zapisu dodatkowych danych na pamieci flash w niektorych kasetach miniDV? Jesli tak, to i tak nikt tego nie uzywa
23. zapewne przejsciowka do eurozlacza. kosztuje 7 zl
24.istnieje, poprzez odpowiednie ustawienia w programie do montazu
25.nie sprawdzalem w takich warunkach

Na koniec rada: dozbieraj jeszcze kilkaset zlotych i kup kamere HDV, np. taka:

http://www.allegro.pl/item598630733_oka ... _gw_1.html

Skok jakosci jest b.duzy, a za 5-10 lat domowe nagrania DV 4:3 ciezko sie bedzie ogladac na wielkim telewizorze lcd.

pozdrawiam!

poniedziałek, 30 marca 2009, 18:58
Moderator
Moderator

Jak będzie kiedyś konkurs na najbardziej wyczerpującą odpowiedź, to dfg - masz mój głos. :D

poniedziałek, 30 marca 2009, 22:56
Nowy
Nowy

dfg - bardzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Troche mi zabiles cwieka z ta kamera HD. Rzeczywiscie argument o przyszlym wykorzystaniu jest istotny. Moze "na chwile" zdecyduje sie np. na -14E (mozna takie kupic za ok. 300PLN) i bede zbieral na HD. Przemysle sprawe i w razie czego pozwole sobie jeszcze zapytac. Pozdrawiam

środa, 1 kwietnia 2009, 11:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]