Teraz jest czwartek, 24 maja 2018, 13:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Jaka kamera na safari? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jaka kamera na safari?
Wybieram sie na safari do Afryki i chciałbym nabyc odpowiednią kamerę. Budżet 2500 0 3000 PLN. Ważne jest aby mmiała dużą pojemność i dodatkowe nośniki pamięci. Zabranie ze soba laptopa nie wchidzi w grę.
którą powininem wybrać? czym się kierować przy wyborze?
kuras

czwartek, 2 kwietnia 2009, 17:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jaka kamera na safari?
Może lepiej nie jedź na to safari, to strasznie niebezpieczne :mrgreen:

A jeżeli musisz no to lepiej chyba kup kamerę z dużym dyskiem - zdaje się największe dyski w kamerze to 120GB. Jeśli do tego, w przerwach między łowieniem nosorożca i lwa, będziesz w miarę regularnie usuwał zbędne klipy z kamery to na pewno starczy na dwa/trzy tygodnie kręcenia.

Druga sprawa to stabilizator - najciekawsze ujęcie to ucieczka przed szarżującym bawołem kafryjskim i szkoda, żeby ujęcie się trzęsło a na statyw nie ma szans (nie licz na stabilizację obrazu w post-produkcji).

piątek, 3 kwietnia 2009, 09:50
Moderator
Moderator

Pierwszy raz w życiu się z Tobą nie zgodzę. :mrgreen: Kamera z twardym dyskiem? To co - pierwsze na świecie safari bez wstrząsów, bez uderzenia kamerą o coś? :wink: Moim zdaniem kamera na karty i jakiś laptop, czy też data bank..., ale nie dysk twardy. Ja osobiście lubię kamery na kasetki - HDV, ale w tym wypadku nie dało by rady ochronić takiej kamery przed kurzem chyba, więc na karty i dbać o nią.

piątek, 3 kwietnia 2009, 10:55
Nowy
Nowy

Ok, Polecacie HD czy wystraczy SD? Jakieś konkretne modele?

piątek, 3 kwietnia 2009, 11:14
Moderator
Moderator

SD na karty to inna kategoria cenowa - od 300 złotych pewnie i jakość obrazu adekwatna do ceny, jak nie gorsza. :wink: Oczywiście HD. Jakie konkretnie to nie wiem, bo nie szukałem ostatnio kamery. Jestem zadowolony z tej co mam, ale po krótkim googlowaniu wpadły mi w oko dwie: Canon HF100 - LINK i Panasonic HDC-SD100 - LINK (sklep przykładowy, wybrany dla dobrego opisu tych kamer). Myślę jednak że koledzy podrzucą lepsze typy.

piątek, 3 kwietnia 2009, 11:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam !
czuję się kompetentny, ponieważ mam za sobą setki godzin nakręconych w Afryce w różnych warunkach organizacyjnych i pogodowych. Jeśli to co planujesz jest "masowym" safari turystycznym to zwróć uwagę na:

1. zwierzęta filmujesz z samochodu na którym z reguły przebywać będą inni turyści, którzy cały czas gadają niemiłosiernie , kręcą się i bujają pojazdem (warto mieć więc alternatywne ścieżki dźwiękowe i dobry stabilizator). Unikać zdjęć z samochodu na długiej ogniskowej.

2. nocujesz często w lodgach gdzie energia elektryczna do ładowania akumulatorów dostępna jest tylko w określonych godzinach np. 18.00 - 21.00. Wyposaż się więc w zapasowe akumulatory i niezależną ładowarkę (niezintegrowana z kamerą)

3. klimat gorący ale raczej suchy - nie istnieją problemy jak w równikowej Azji i A.Południowej z ciągłym parowaniem sprzętu. Uważaj jednak przy opuszczaniu pomieszczeń silnie klimatyzowanych w których kamera podlega istotnemu wyziębieniu.

3. niezbędne są dobre hermetyczne torba lub plecak (polecam lekkie KATA). Chroniące przed wszędobylskim piekielnym kurzem i słońcem. Natychmiast po wyłączeniu kamery ...do plecaka. Nosisz w nim zapasowe kasetki, baterie, filtr (polaryzacyjny), pędzel do odkurzania, flanelki, ładowarkę.

Uważam, że inne elementy doboru kamery są takie same jak do filmowania w Polsce. Jeśli to wyprawa specjalistyczna na której będziesz miał większy wpływ na aranżację zdjęć to mam również doświadczenia - odezwij się.
Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń.

piątek, 3 kwietnia 2009, 15:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jjackk ma dużo racji - wszystko zalezy od typu wyprawy. Ja w Afryce staram się nie opuszczać głównych miast a między nimi poruszam się samolotem. Mimo to wyprawa Lagos-Abuja-Lagos lokalnymi liniami lotniczymi to prawie tak niebezpieczna eskapada jak pobyt w buszu bez ognia i przewodnika :lol:

@kotin
może być kamera na karty - pewnie nawet lepiej - ale trzeba mieć tych kart dość dużo. Typowa objazdówka 20 dni/4 kraje * 2 godziny materiału każdego dnia to dużo kart potrzeba. A kolega nie chce brać notebooka ze sobą - i słusznie. Ja przejechałem kilka krajów afrykańskich z notebookiem i ciągle go pilnowałem - a to stres nie wypoczynek.

I oczywiście tylko HD
Jeśli chcesz kupić SD to nie zawracaj głowy,
Cytuj:
idz i kup se costam costam.

sobota, 4 kwietnia 2009, 15:01
Moderator
Moderator

viValdi napisał(a):
@kotin
może być kamera na karty - pewnie nawet lepiej - ale trzeba mieć tych kart dość dużo. Typowa objazdówka 20 dni/4 kraje * 2 godziny materiału każdego dnia to dużo kart potrzeba. A kolega nie chce brać notebooka ze sobą - i słusznie. Ja przejechałem kilka krajów afrykańskich z notebookiem i ciągle go pilnowałem - a to stres nie wypoczynek.

Tego co prawda też z trzeba pilnować, ale jest mniejsze i tańsze od laptopa LINK. Nie wiem jak by się sprawdziło w zgrywaniu filmu z karty. Może ma ktos doswiadczenia w tym względzie?

sobota, 4 kwietnia 2009, 22:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]