Teraz jest poniedziałek, 22 października 2018, 07:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jaka kamera dla filmowca amatora? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jaka kamera dla filmowca amatora?
Cześć, jestem nowy na forum i chciałbym zwrócić sie z pytaniem do doświadczonych kolegów. Już od dawna moim marzeniem było kręcić filmy. Interesowałem się kinem, trochę czytałem ale życie toczyło sie swoim trybem .. praca, dzieci, brak czasu. Teraz dzieci juz są duże,mieszkam w UK, zaoszczędziłem trochę gotówki (planuje na pocz. inwestycje 7 - 9 tys) i wreszcie jest szansa na realizaje moich filmowych zainteresowań. Chciałbym kupić kamerę, która pozwoliłaby mi szkolić warsztat, testować ujęcia, może nakręcić ciekawy reportaż. Byłoby dobrze, gdyby jakość materiału była na tyle dobra, by móc pokazać ją znajomym czy innym kolegom po fachu do oceny. Interesuje mnie kręcenie filmów wyłącznie jako hobby, choć w miarę możliwości profesjonalne hobby.

Czy dobrym pomysłem byłoby kupienie lekko używanej kamery Sony PD170? Wiem, że nie jest to kamera HD, choć podobno jest ceniona za jakość nagranego materiału. Ale, czy np. równiez dźwieku? I czy jako poczatkujący filmowiec będę mógł dokonać edycji nagranych scen na komputerze bez utraty jakości (jest jakieś złącze i.Link), albowiem nie stać mnie ...jeszcze :) ...na magnetowid DVCAM.

A może ktoś na forum zaproponuje mi inne narzędzie pracy?

niedziela, 16 sierpnia 2009, 10:56
Moderator
Moderator

Post Re: Jaka kamera dla filmowca amatora?
Napisz czy chcesz zarabiać filmowaniem na życie, dorabiać, czy tworzyć filmy na festiwale niezależne... Po Twoim pytaniu trudno się zorientować, a od określenia celu zależy tez w pewnym stopniu dobór kamery i sprzetu który zazwyczaj z kamerą współpracuje.
PS Czysto amatorskie rodzinne wykorzystanie przez Ciebie kamery wykluczyłem, bo o tym świadczy Twój wstępny wybór. No chyba że zamierzasz na plaży ćwiczyć w przerwach między ujęciami, ale na to szkoda kamery. Hantle nie są takie drogie w sumie.
PS2 Rozważ LINK, o ile masz silny komputer.

niedziela, 16 sierpnia 2009, 11:30
Nowy
Nowy

Zdecydowanie nie dorabiać, zarabiam na życie jako zwykły officeworker, pozostaje tworzenie filmów, no może nie od razu na festiwale ale do zaprezentowania - najpierw rodzinie i znajomym a w przypadku ich pozytywnej akceptacji może faktycznie na jakimś konkursie,festiwalu czy do internetu.

Chciałbym, by ostateczny wynik mojej pracy był uzależniony jedynie od mojego warsztatu i artystycznej wyobraźni a kamera nie stawiała wiekszych ograniczeń. Wiele razy słyszy sie narzekania, że ktoś zrobiłby coś lepiej ale nie miał na czym. Tego próbuje uniknąć, chociaż limitowane fundusze powodują pewne ograniczenia.

Szukam kamery, która ułatwi stworzyć coś estetycznego, interesującego a moze nawet pięknego.

Dziękuje za podanie linku. Ostatnio odkryłem to forum i z zainteresowanie wczytuje sie w coraz to nowe wątki.

niedziela, 16 sierpnia 2009, 14:14
Moderator
Moderator

Film dla mnie to nie tylko kamera, to również późniejsza z nim zabawa w komputerze. Może to jakaś moja ułomność, ale mimo ze filmuję (co prawda tylko rodzinnie / wakacyjnie) od końca lat 90tych, nie wyobrażam sobie montażu innego niż komputerowy. Mam za sobą próby montażu z użyciem magnetowidu, miksera itd., ale w praktyce...
Dlatego wyżej pytałem Cię o komputer. Gdybyś nie miał ochoty na kupowanie komputera z 4 rdzeniowym procesorem, dwoma dyskami i 4 GB pamięci RAM, to kamera analogowa, bardzo dobra jak PD170 nie jest złym pomysłem. Dwa tylko zastrzeżenia:
- zużycie tej kamery (mało kto / nikt nie używa jej prywatnie), mają duży przebieg
- obraz o proporcjach dzisiejszych telewizorów, czyli 16:9 nie jest jej natywnym i ulubionym obrazem. Ta kamera traci wiele gdy się od niej wymaga tej proporcji obrazu.
Dlatego lepszym pomysłem jest kamera z linka, ale to transakcja wiązana: dochodzi drogi komputer, bluray...
Dlatego jest jeszcze pośrednia droga - HDV
Kamera Canon HV40 + tańszy trochę komputer + tańszy trochę program...

niedziela, 16 sierpnia 2009, 15:54
Nowy
Nowy

Argument o możliwym zużyciu używanego egzemplarza jest przekonywujący. Również fakt, iż trzeba bedzie pożegnac się z marzeniami o panoramie, co jest dla mnie chyba nie do przyjęcia. Obróbka na PC a dokladniej mocnym PC oczywiscie jak najbardziej. Mam na chwilę obecną 4rdzeniowego, co prawda z jednym ale szybkim dyskiem. Najwyżej dokupie drugi i 2 dodatk MB RAM.

Po przeanalizowaniu propozycji kamer z Twojego linku, myśle o kolejnych dwóch alternatywach, może nieco droższych. To: SONY Sony HVR-Z1 lub Canon XH-A1.
Zapewniają profesjonalne, manualne ustawienia, zgranie materiału na PC no i dają obraz w wyższej rodzielczości, co z pewnością może zaowocować w przyszłości.

Czy mając tak zestawione dwa ostatnie modele, mógłbyś wkazać jednoznacznie na jeden z nich? W UK używane modele chodzą po ok 1900 - 2000 funtów.

niedziela, 16 sierpnia 2009, 17:32
Moderator
Moderator

Wiem o nich tyle co forum i http://www.camcorderinfo.com/ mi o nich mówi. Tu nie pomogę.

niedziela, 16 sierpnia 2009, 19:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]