Teraz jest niedziela, 21 października 2018, 00:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Zestaw do 5000 zł 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Zestaw do 5000 zł
Witam.
Potrzebuję złożyć niedrogi, do około 5000 zł zestaw do filmowania. Ta kwota to dosyć mało, bo w tej cenie chciałbym uzyskać w miarę dobrą jakość nagrań wideo i audio. Zdaję sobie sprawę, że do profesjonalizmu daleko, ale chciałbym dokonać rozsądnych zakupów.

Kamera będzie pracowała głównie w halach targowych w zamkniętym pomieszczeniu przy sztucznym świetle. Warunki mogą być trudne ze względu na dużą ilość osób (między innymi filmowanie nad głowami ludzi) oraz szum (typowy dla zbiorowiska ludzi hałas). Dodatkowo kamera będzie używana do przeprowadzania wywiadów z ludźmi.

W związku z zastosowaniem kamery, w skałd zestawu powinno wejść:

1.) Kamera
- koniecznie złącze na mikrofon zewnętrzny
- złączne na słuchawki opcjonalnie, ale mogłoby się przydać, żeby na bieżąco słyszeć to co się nagrywa
- rozdzielczość lepiej HD, ale nie jest niezbędna
- zapis na HDD, bardzo duża wygoda, ale też nie jest to warunek konieczny
- do kamery będzie jeszcze statyw oraz może dodatkowa lampa, o czym niżej

Z kamer znalazłem tylko JVC w akceptowalnej cenie, bo tylko te mają złącze na mikrofon w tym przedziale cenowym. Innych nie znalazłem, może są. Ceny podaję orientacyjne.
JVC GZ-HD3 (2800 zł)
opis
specyfikacja

JVC GZ-HD10 (2000 zł)
JVC GZ-HD30 (2500 zł)
JVC GZ-HD40 (2600 zł)
porównanie tych 3 modeli

Model GZ-HD3 wydaje się dobrym rozwiązaniem na moje potrzeby. Lampa doświetlająca oraz uchwyt do mocowania akcesoriów oraz terminal wejścia mikrofonu.

HD3 ma przetwornik 3CCD, pozostałe HD10,30,40 mają CMOS. Jak duże ma to znaczenie dla jakości obrazu?

Biorę pod uwagę kupno kamery bez HD, bez zapisu na dysku, starszy model, jeśli jakość obrazu będzie dobra.

2.) Mikrofon
Co do mikrofonu to nie wiem jaki wybrać. Będzie używany tylko do wywiadów, w pozostałych przypadkach będzie używany wbudowany w kamerę. Najlepiej mikrofon na kablu trzymany w ręku. Bezprzewodowe są zbyt drogie jak na ten budżet. Większe znaczenie ma jakość dźwięku oraz wypływ szumu w tle.

W kamerach stosuję się zwykłe złącze mini-jack?

3.) Statyw
Statyw powinien być dosyć wysoki, ze 2 metry max. Ułatwiłoby to nagrywanie nad ludźmi w tłumie. Pozostałe zastosowanie to wywiady oraz normalne filmowanie z obracaniem kamery poziomo.

Czy może się zadrzyć, że kamera nie pasuje do statywu? Czy nie trzeba się o to martwić?

4.) Dodatkowa lampa
Przede wszystkim moje pytanie, czy jest sens kupować dodatkowe oświetlenie przy tak małym budżecie.

Kamera JVC GZ-HD3 niby ma coś co świeci. Mocowanie na akcesoria też ma, więc przypuszczam, że jakąś lampkę dałoby się przyczepić. Oświetlenie byłoby używane podczas wywiadów oraz filmowania przedmiotów w celu poprawienia jakości nagrania.

5.) Zapasowa bateria
Zakładając, że bateria wystarczy na niewiele ponad godzinę pracy, potrzebna jest minimum druga taka. Polecacie kupować oryginalne, czy zamienniki też się nadadzą? Dodatkowa bateria będzie używana tylko czasami.

Z góry dziękuję za wszelki porady,
Rafał.

niedziela, 23 sierpnia 2009, 22:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]