Teraz jest niedziela, 27 maja 2018, 17:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kamera Full HD do 3 tyś zł. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kamera Full HD do 3 tyś zł.
Witam, w przeciągu najbliższych zimowych miesięcy planuję zakup nowej kamery. Oczywistym jest, że aby nadążyć za rozwojem technologii, będzie to kamerka Full HD.

Co powinna mieć:

1. pełna rozdzielczość Full HD sensora (1920x1080), a nie żadne 1440x1080 czy tez jakieś interpolacje z 1280x720 w górę
  2. nagrywanie na kartach SD (1920x1080), gdyż jest to chyba najbardziej przyszłościowe medium
  3. jak najwyższy bitrate dla nagrywnych materiałów
  4. jak najwyższa jakość
  5. dźwięk DD 5.1
  6. optyczna stabilizacja obrazu
  7. dobra jakość przy słabym oświetleniu
  8. nagrywanie progresywne

Kwota jaką chcę przeznaczyć na zakup, to około 3 tyś zł. Kamera do celów czysto amatorskich (uroczystości rodzinne, wycieczki, itp.). Wstępnie po przejrzeniu sieci wybrałem Panasonic’a HDC-SD200. Czy jest on wart swej ceny? Czy nie będzie problemu z montażem wideo nagranego materiału? Jaka jest jakość nagrań tej kamerki, niestety nigdzie nie mogę znaleść żadnych sampli. Czy istnieje jakaś lepsza alternatywa w tej samej cenie?

Pozdrawiam

niedziela, 23 sierpnia 2009, 22:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera Full HD do 3 tyś zł.
>>.pełna rozdzielczość Full HD sensora (1920x1080), a nie żadne 1440x1080 czy tez jakieś interpolacje z 1280x720 w górę <<

Witaj!
W takim razie musisz się jeszcze wstrzymac z rozbijaniem świnki-skarbonki, i dozbierać jakieś... 100tys. dolarów ;-)

Ostudzę Twój zapał do "magicznego fullHD". Kamery w cenie którą podałeś mają rodzielczość ok.700x650, niezaleznie od tego, co producent napisał na obudowie.

Jako ciekawostka: JVC HD-xxx zapisuje obraz w 1280x720, a ma praktycznie identyczną rodzielczość FAKTYCZNĄ jak np. canon xh-a1 (teoretycznie 1440x1080).

pozdrawiam!

wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:02
Bywalec
Bywalec

dfg napisał(a):
Ostudzę Twój zapał do "magicznego fullHD". Kamery w cenie którą podałeś mają rodzielczość ok.700x650, niezaleznie od tego, co producent napisał na obudowie.

Tak wiem, że jest to głównie chwyt marketingowy, sporo sie o tym naczytałem w necie :) A na kamerę za ileś set $$$ mnie nie stać. Dla mnie 3tys. to jest już spora kasa :) Stąd też chciałbym je jak najlepiej spożytkować.

Więć wracając do tematu, czy kamera Panasonic HDC-SD200 jest trafnym wyborem? Wiem ze w podobnej cenie można dostać np Canon Legria HF20. Nie wiem jednak która z nich jest lepsza... Panas ma np nowe matry 3MOS, ponoć lepsza jakość, dźwięk 5.1, Canon ma za to wbudowane 32 GB pamięci, co pozwala zaoszczędzić na kupnie karty.... Jednak najważniejsza jest jakość, na którą wpływ ma także przepływność danych i tu np Canon HF11 ma 24Mb/s... Ale jak w tej kamerze z obiektywem? Wybór jest bardzo ciężki.

wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:54
Moderator
Moderator

Twoje oczekiwania i pojęcie o wszystkich cechach sprzętu wynikają z czystego braku znajomości tematu video.
Kamera jakiej szukasz - nie istnieje i długo takiej nie będzie (sam temat wygląda już śmiesznie).

środa, 26 sierpnia 2009, 17:10
Bywalec
Bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Twoje oczekiwania i pojęcie o wszystkich cechach sprzętu wynikają z czystego braku znajomości tematu video.
Kamera jakiej szukasz - nie istnieje i długo takiej nie będzie (sam temat wygląda już śmiesznie).

Wybacz kolego, nie każdy jest takim guru i super montażystą, znającym sie na wszystkim. A cały czas bylem przekonany ze takie fora istnieją po to, aby mniej wiedzący, mogli się dowiedzieć cennych rzeczy od tych bardziej obeznanych w temacie. Na tym forum chyba jednak panują inne zwyczaje.

środa, 26 sierpnia 2009, 17:33
Moderator
Moderator

Wstydzimy się strasznie mihuu, uwierz, ale odpuść trochę. Co do punktu pierwszego już sam przyznałeś że takich, w tej cenie nie ma. Zrezygnuj jeszcze chociaż z punktów 7 i 8. :wink: :D

środa, 26 sierpnia 2009, 17:50
Bywalec
Bywalec

:) Żeby jeszcze była jasność. Mówiąc słabe oświetlenie mam na myśli np żarówki :P A nie jakąś kompletną ciemnicę :) Czyli normalne warunki przy sztucznym oświetleniu :) Nagrywanie prograsyne jest bardzo wazne, bo wiem ze tworzenia obrazu progresywnego z materialu z przeplotem pogarsza jego jakosc. Chyba ze sie myle?

środa, 26 sierpnia 2009, 18:43
Moderator
Moderator

Przeczytaj ten wątek: LINK. Już mówię dlaczego wymienione tam kamery Ci się spodobają (z wyjątkiem ceny, ale bez przesady). Wygląda na to że obraz i obsługa manualnych ustawień są w nich na lepszym poziomie niż w kamerach Canon HV20 / 30 / 40, które były do tej pory ewidentnie wyznacznikiem jakości kamery amatorskiej. Natomiast z moich prywatnych doświadczeń - nagrałem sobie kiedyś zabawę Sylwestrową - wynika że Canonem da się nagrać z wystarczającą dla mnie jakością w nie najlepszym świetle. W kamerach z linka może być tylko lepiej.
Samej HV40 nie polecam, bo mimo że uważam ja za doskonała kamerę, to nakrzyczysz na mnie za jej kasetkę, a nie chce mi się po raz kolejny udowadniać że nie jestem wielbłądem LINK. :wink:
Wybrana przez Ciebie HDC-SD200 też nie wygląda źle w sumie, ale jej w ręku nie miałem.

PS Kamery HD nie lubią jak się nimi rusza podczas filmowania - w trybie progresywnym dodatkowo filmowana scena nie powinna być zbyt dynamiczna. Jak widzisz tryb progresywny nie zawsze jest najlepszy.
Sam jednak nauczysz się go stosować.

środa, 26 sierpnia 2009, 18:59
Bywalec
Bywalec

Hehe, przynam się że początkowo brałem pod uwage tego Panasonica tyle, że model HDC-SD300, bez wbudowanej pamięci, gdyż mam już szybką kartę i pomogłoby to zaoszczędzić trochę grosza.

A skoro już weszliśmy na kamery z przedziału około 4 tyś, to zapytam już czysto orientacyjnie co sądzicie o kamerze Canon HFS100 LEGRIA? Jak ma się ona do wspomnianego Panasonica?

A wracając do mojego wyboru czyli HDC-SD200, to różni się on chyba tym od HDC-SD300, że niższy model nie ma wizjera, i są jakieś różnice w opcjach robienia zdjęć. Cała optyka, jakość zapisu materiału wideo jest identyczna, przynajmniej tak wynika z parametrów podanych na stronie producenta. I ta kamera będzie chyba najrozsądniejszym wyborem...

Kamera ta ma tryb 25p - czyli nagrywanie progresywne i tu jest najważniejsze pytanie, czy materiał jest nagrywany progresywnie, czy z przeplotem i potem jakiś algorytm kamery tworzy z niego materiał progresywny. Nie znam sie na tym stąd pytam. I druga sprawa czy da się zauważyć różnicę między przepływnością bitów 24Mb/s a 17Mb/s? Bo moze nie ma sensu mierzyć się z motyką na słońce i niepotrzebnie i dążyć do kupna kamery z max przepływnością?

środa, 26 sierpnia 2009, 19:31
Moderator
Moderator

mihuu napisał(a):
...nie każdy jest takim guru i super montażystą, znającym sie na wszystkim...

Bardzo źle odebrałeś moją wypowiedź i nie rozumiem skąd w Tobie tyle złości...
Nigdy nie twierdziłem i nie mam zamiaru sądzić, że jestem jakimś wybitnym znawcą tematu, bo akurat w kwestii video od strony technicznej geniuszy nie ma, a moja wypowiedź była po prostu łagodną opinią, w której chciałem zasugerować - ukazać, że znając prawa jakimi żądzą się kamery, zasady rozdzielczości, kompresji i cen sami łatwo dojdziemy, że taka kamera jeśli nawet powstanie kosztowała będzie majątek (bynajmniej na początku).
- naprawdę tak ciężko będzie się z Tobą pisało na forum, abyś zaraz nie sięgał po złośliwe riposty?

środa, 26 sierpnia 2009, 21:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mihuu napisał(a):
pełna rozdzielczość Full HD sensora (1920x1080), a nie żadne 1440x1080 czy tez jakieś interpolacje z 1280x720 w górę

Polecam lekturę
http://www.forum.filmowiec.pl/printview ... bae57501b4
:D

czwartek, 27 sierpnia 2009, 08:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://www.jvc.pl/site/pl_pl/everio-x/
http://www.panasonic.pl/oferta.php?prod=4406
http://www.jvc.pl/product.php?id=GZ-HD3 ... tid=100047

piątek, 28 sierpnia 2009, 20:49
Bywalec
Bywalec

A mam jeszcze takie pytanko, bo do kamey chciałbym sobie dokupić jakiś program do obróbki video. Oczyswicie taki, aby współpracował dobrze z plikami AVCHD i ogolnie z video wysokiej rozdzielczosci.

Biore pod uwage dwa programy:

- vegas movie studio platinum 9.0
- pinnacle studio 12 ultimate

Który z nich jest lepszy, ma wiecej mozliwości? Bo o ile dobrze doczytałem, to o samej jakości video decydują tylko kodeki, a nie aplikacja edycyjna...

sobota, 29 sierpnia 2009, 21:25
Moderator
Moderator

Zacznę od OT - po to kupiłem Canona HV10, żeby teraz montować HDV równie łatwo, jak kiedyś DV SD. :D
Według teorii, każdy program w swojej najnowszej wersji czyta AVCHD. O ile wiem w żadnym nie jest to kodek natywny, więc w zależności od tego - który to konkretnie z kodeków serii H264 - montaż i rendering będzie trwał trochę dłużej niż HDV, lub dużo dłużej.

poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 14:15
Bywalec
Bywalec

No to od wczoraj jestem baaaaardzo szczęśliwym posiadaczem Canona HF S10 :D :D :D Mam jeszcze pytanko. Lepiej nagrywać w 50i czy 25p? Jakoś nie mogę zauważyć różnicy w jakości. A ponadto dlaczego kiedy mam materiał nagrany jako progresywny wszystkie programy rozpoznają go jak z przeplotem? Nagrywam w najwyższym trybie 24Mb/s.

czwartek, 17 września 2009, 07:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona