Teraz jest czwartek, 24 maja 2018, 05:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Co wybrać? SONY PMW-EX1R czy Panasonic AG-AF101 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Co wybrać? SONY PMW-EX1R czy Panasonic AG-AF101
Witam wszystkich! to mój pierwszy post na forum, zastanawiam się nad kupnem kamery, bije się z myślami :) między SONY PMW-EX1R czy Panasonic AG-AF101?...kamera ma służyć do nagrywania materiałów reklamowych, prezentacji i imprez okolicznościowych. Może ma ktoś inną propozycję?

Bardzo dziękuję za pomoc!
pozdrawiam
Dominik

czwartek, 24 lutego 2011, 21:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Co wybrać? SONY PMW-EX1R czy Panasonic AG-AF101
czy pracowales juz moze jakas kamera z serii semi-pro lub pro ? jak tak to jaka ? bo jak nie to te kamer nie sa dla Ciebie ;)

wtorek, 1 marca 2011, 13:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hmm jak dla mnie to podales dwie kamery stworzone do dwoch calkowicie roznych zastosowan.
EX1R jest swietna kamera, niezaleznie od swoich wad (rolling shutter czy gubienie ostrosci na auto) jest w miare uniwersalna. Dzieki swojej w miare sporej matrycy 1/2 calowej (co w polce semi-pro nie jest standardem) mamy do dyspozycji spora glebie ostrosci (w porowaniu z 1/3 cala) a co za tym idzie, niezle wypada przy reklamowkach, teledyskach i ogolnie rzeczach ktore maja 'wygladac'. Ma tez bardzo szybki obiektyw i jest bardzo dobra w niedoswietlonych scenach. Wiec teoretycznie wszystkie wymagania ktore wymieniles spelnia. Minusy opisalem powyzej: gubi ostrosc (chyba wszystkie sony tak juz maja, choc wg. nic nie pobije XL1 od canona :D) no i pieprzony rolling shutter, choc to akurat nie wada samej kamery a zastosowanej technologii (cos za cos). Zwroc rowniez uwage na cene mediow- karty SxS sa nadal cholersko drogie jesli porownywac je z kartami CF czy SD, mozna sie posilkowac adapterami na te wlasnie karty (z umiarem i ostroznoscia oczywiscie). Swoista rekompensata bedzie tu jednak bardzo dobry kodek XDCAMowy- 35Mbit i na dodatek bardzo latwy do edycji (AVCHD to koszmar w porownaniu z xdcamem).

Teraz AF101. Z gory mowie- nie uzywalem (choc chcialbym, gdyby komus sie nudzilo to chetnie sobie przetestuje). Wg. panasonica mial to byc 'dslr killer' choc jak dla mnie (uzytkownika 5d) lustrzanek HD nawet nie zadrasnal. Nie bede sie rozpisywal co do funkcjonalnosci, bo wiem tyle ile obejrzalem na testach.
Zalety:
Sensor. $^%$^&ście duzy jak na kamere za te pieniadze. Tylko czy przy imprezach okolicznosciowych to zaleta?
Obrazek
Na powyzszym obrazku widzisz porownanie- tam gdzie 1/2" bedzie EX1 a Mikro cztery trzecie jest reprezentowane przez AF101. Ogromna roznica. A teraz do zalety ktora dla Ciebie moze byc wada. Abstrahujac juz od tego czy kiedykolwiek uzywales manualnych obiektywow (i nie, nie mam tu na mysli manualnego pierscienia focusa z VX200), srednio widze jak utrzymasz ostrosc prowadzac pare mloda w kosciele (ciemno, obiektyw szeroko otwarty) a juz napewno bedziesz mial mydelko po kilku godzinach krecenia przyjecia, bo po prostu nie dasz rady (no przynajmniej ja bym nie dal). Moze nie tyle dlatego ze nie potrafisz, o ile dlatego ze wbudowany LCD jest zbyt slabej jakosci zeby wygodnie bylo na nim ostrzyc (no sa te udogodnienia jak focus asist czy cos, ale wszyscy wiemy ze dobry monitor niczego nie zastapi). Kodek to AVCHD i jesli nie masz dobrego zestawu edycyjnego to bedziesz czekal. Znacznie dluzej niz w przypadku XDCAMa. Choc moge sie mylic pewnie.

WADY:
szkła. Masz jakies? Ludzie zachwycaja sie nowymi lustrzankami, nowymi kamkorderami, a to wszystko dupa, bo inwestuje sie w szklo a nie w elektroniczne pudelko ktore straci na waznosci za rok lub dwa. Sony zaprezentowalo ciekawe wyjscie ze swoim F3- proponuje zakup z trzema obiektywami wysokiej klasy. Choc cena jest totalna pomylka.

Kodek AVCHD. Jedni lubia, inni nie. Ja jestem z tych drugich. Mialem material z 151dynki, aktualnie jestem skazany na wrzucanie materialu z NX5. Na starym Q6600 XDCAM szedl bez zajakniecia, a AVCHD bolal jak nie wiem co.

Podsumowujac moj belkot w ktorym sam juz sie gubie, jesli szukasz czegos bardziej uniwersalnego bierz EX1, bo pomimo tego co napisal moj przedmowca, dasz sobie z nia rade i przy odrobinie pokory i treningu bedziesz zapierniczal, a AF101 ze swoim duzym sensorem i w pelni manualnymi obiektywami wybacza mniej. Co wybierzesz- Twoja sprawa, ale napewno zanim kupisz idz pomacaj, potestuj, bo to nie jest zakup na tydzien lub dwa tylko narzedzie pracy na dluzszy czas.
Jesli urazilem ktoregos z uzytkownikow - Przepraszam, jesli cos pomylilem- to tez pokornie klaniam sie ku krytyce. Prosze tylko bez bluzgow pod moim adresem, staram sie tylko pomoc i wszystko co pisze jest w pelni subiektywne :)

Pozdrawiam serdecznie!
Maciej

P.S. Nie pracuje dla SONY i nie mam zadnej przyjemnosci z ublizania Panasonicowi- nadal uwazam ze HPX500 to jedna z lepszych kamer na jakich dane bylo mi pracowac :)

sobota, 9 kwietnia 2011, 02:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja z tych dwóch wybrał bym Canona XF305 8O

sobota, 9 kwietnia 2011, 06:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co wy z tym gubieniem ostrości przez EX1R mam ją już 5 mc i jak narazie to mniej gubi ostrość jak FX1 (a FX1 miałaem ponad 5lat i bardzo sporadycznie jej się to zdarzało)
Pozdrawiam

sobota, 9 kwietnia 2011, 09:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Panasonic AG-AF101
A to nieda sie krecic ta kamerka z duza glebia ostrosci ?.
Wydaje mi sie ze tam gdzie kolega bedzie potrzebowal duzej glebi ostrosci to ja zastosuje i po sprawie .
Pozatym sensor kamerki jest wiekszy, wiec powinien mniej szumiec od SONY PMW-EX1R .
Z ciekawa propozycja wychodzi Sony NEX-FS100 (pelna klatka,nowy sensor)
Oczywiscie rynek zweryfikuje co lepsze .
Niestety niemialem okazji zadna z powyzszych kamer sie pobawic

sobota, 9 kwietnia 2011, 12:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]