Teraz jest niedziela, 20 maja 2018, 19:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Którą kamerę wybrać za kilknaście tys. złotych do wesel ? 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Którą kamerę wybrać za kilknaście tys. złotych do wesel ?
Witam
Do tej pory pracowałem na kamerce Sony vx2100, tylko wesela. Do tego mikrofon RODE stereoMic, dodatkowy akumulator wystarczający na 10 godz. nagrywania.Montaż odbywał się w programie Edius 4.61. Wszystko super tylko wymóg rynkowy wymaga inwestowania w sprzęt. :).
Szykowałem na kamerę 13 tys. zł. w tej cenie znajduje się parę kamerek (skoncentrowałem się wokół Canona i Sony).
I tu pytanie którą z kamer wybrać ?

Początkowo brałem pod uwagę Sony AX2000
tylko niestety avchd i mpeg-4.
Montaż wykonuję w domu i dodatkowo jeżeli czas pozwala w pracy. O ile w domu komputer mogę udoskonalić (komputer intel core 2 quad CPU 2.4Ghz Ramu 3.25 GB windows XP Edius 4.61) o tyle w pracy (IntelCore i5 CPU 650 3.2 Ghz pamieć 4 GB Windows 7) konfiguracja musi pozostać bez zmian. Obawiam się, że komputer w pracy nie da rady sobie z mpeg-4.

Później brałem pod uwagę Sony fx1000.
Zalety: jasna, możliwość dokupienia recordera do nagrywania na karty, no i mpeg-2 z którym powienien poradzić sobie zarówno domowy jak i służbowy komputer ?. Nie musiałbym dokupować dodatkowych akcesoriów: akumulator z vx2100, mikrofon tak samo z vx2100, kasetki dv. Tylko jest to kamerka sprzed 3 lat :( i czy nie warto zainwestowac w coś nowszego ?

Potem przyszła kolej na Canon XF100.
Zalety: podobno bardzo dobra kamerka, mam nadzieje, że jaśniejsza lub na takim samym poziomie co VX2100, nagrywanie na karty, nowy kodek z którym rozumiem powinien poradzić sobie i domowy i służbowy koputer. Tylko teraz do kosztów dojdzie jeszcze zakup dodatkowego akumulatora (około 1000 zł), zakup paru kart (potrzebne na nagranie max. 8 godz materiału jednego dnia), nie wiem jak z dzwiekiem czy potrzebny dodatkowy mikrofon, no i upgrade Ediusa do wersji 6 (1800 zł) czyli łącznie dodatkowo trzeba dorzucić z 4 tys. I wtedy wyszła by sprawa kredytu :) tylko czy warto ?

Na czym zależy mi w nowej kamerze :
- jasność przynajmniej taka jak w Sony VX2100
- nagrywanie w hd tak aby później dać młodym dvd i ewentualnie blu ray
- żeby wystarczyła przynajmniej na parę lat
- ogólnie parametry żeby były podobne lub lepsze niż w Sony VX2100 (jasność, dzwięk) i nagrywala w hd
- i montaż mógł iść na komputerze w pracy

Wiem , że trochę "masło maślane" z tego mojego zapytania,ale mam przyszykowane 13 tys. jeżeli trzeba będzie, bedę w stanie dorzycić te 4-5 tys. zł. Czytam fora na ten temat od paru dni i dostaje już kręćka. :)

proszę o poradę co wybrać ? a może inny model kamery ?

pozdr. i dziękuję z góry za wyrozumiałość

czwartek, 28 kwietnia 2011, 13:29
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Którą kamerę wybrać za kilknaście tys. złotych do wesel ?
Myślę że na pewne pytania odpowiedziałeś sobie już sam :) Jeżeli kamera ma być na kilka lat no to myślę, że na karty. Co do obróbki wesel na 2 komputerach w pracy i w domu to myślę, że to ryzykowne i raczej rób to na jednym komputerze. Masz akumulatory od sony no to kup kamerę aby te akumulatory pasowały po co dopłacać. Ja bym te pieniądze, które masz zamiar dołożyć przeznaczył na rozbudowę komputera wtedy praktycznie żaden format nie będzie problemem jeżeli chodzi o obróbkę. Może jak uda ci się dobrze kupić kamerę i części do kompa starczy ci na ediusa. Pamiętaj o nagrywarce Blu-ray ;)

A znając życie to za rok czy za 2 stwierdzisz, że przydała by się lepsza kamera oraz mocniejszy komputer więc plany zakupu sprzętu na kilka lat są raczej nie realne. :)

czwartek, 28 kwietnia 2011, 13:51
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No właśnie mam taką pracę, że mam możliwość obróbki materiału. A to dla mnie ważne, czasami obrobię połowę materiału weselnego.

czwartek, 28 kwietnia 2011, 14:15
Bywalec
Bywalec

Kup Sony Z5 plus rekorder i masz po sprawie komp pociagnie w pracy w domu tez da rade :) w tej kasie kupisz juz spokojnie lekko przechodzna

piątek, 29 kwietnia 2011, 00:06
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

a może Sony NX5. Dużo osób chwali. Prawdopodobnie pasowałby akumulator który mam po VX2100. karty patrzyłem na allegro tanie (MEMORY STICK PRO DUO 32GB -90 zł). Mikrofon można sprawdzić który lepszy czy ten w zestawie czy ten mój Rode stereoVideomic + jakaś przejściówka.
Tylko ten AVCHD. Ciężki do edycji. tym bardziej na kompach które mam. Czytałem, że ułatwieniem jest konwersja AVCHD do mpg2HD ?

piątek, 29 kwietnia 2011, 09:18
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

ashik666 napisał(a):
. karty patrzyłem na allegro tanie (MEMORY STICK PRO DUO 32GB -90 zł). ?

Dobrymi radami droga do piekieł usłana i te 666 w twoim nicku. Proszę poczytać komentarze u sprzedającego. Słów brak mi jak czytam takie rady. Nie dziwi mnie to, że my jako grupa wideofilmowców jesteśmy coraz gorzej postrzegani przez innych skoro mamy takich orłów gotowych tyłek szkłem podetrzeć by coś choćby o złotówke taniej kupić a nie zastanawiają się, że jakość musi kosztować oraz nie myślą o przyszłych konsekwencjach pracy na akcesoriach z nalepką SONY.

piątek, 29 kwietnia 2011, 09:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tych trzech kamer co wymieniłeś wybrałbym Canona Xf 100 i wcale nie trzeba dokupywać jak piszesz aku za 1000zł zamienniki dobrze działają a kosztują dwie stówy co do mic. nakamerowego nie jest tak źle (na chałtury od biedy wystarczy)Karty to wydatek ok.1000zł (ja kupiłem San Disc 16gb plus 2x32gb Trancenda ) Problem jest jeden dostępność tej kamery na dzień dzisiejszy ale przyjmując wariant optymistyczny ,że kamera będzie w cenie do 12.500 to warto.Akumulatory z Sony zawsze możesz wykorzystać dokupując chociażby lampkę nakamerową no chyba ,że zakup kamery Sony ale myślę tu o modelu Z5 tyle że z recorderem wyjdzie ok.4 tysiaki drożej.
Pozdrawiam

piątek, 29 kwietnia 2011, 10:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zgadzam się z JAMA.
W klasie cenowej do 13.000 pln - Canon XF100 oferuje najlepszy stosunek ceny do możliwości. Z dostępnością w EU na razie krucho, ale zapewne za klika tygodni to się zmieni. :mrgreen:

-----------------------------------------
http://www.vimeo.com/9113300?ab
2 x Xeon E5520 / ASUS Z8PE-D18/ 24GB DDR3 ECC-R Kingston / Tesla C2050 / BD-R LG / SSD OCZ 120GB Vertex 2/ 240 Gb OCZ RevoDrive / 4 TB HDD SATA III / Win 7 PRO 64bit / BEQUIET DARKPOWER PRO P8-1000W / FireCoder Blue /Adobe CS5 Production Premium / Edius 6.02 / PMW-EX1R/ XF300 / HS700.

piątek, 29 kwietnia 2011, 12:08
Moderator
Moderator

Nie chcę być kolejną osobą, która chwaląc inny model kamery robiła Ci będzie mentlik w głowie, ale:
- pamiętajmy o tym, że chcesz filmować wesela i nie oszukujmy się do tego najlepiej niemal zawsze nadawała się Sony;
- absolutnie uciekaj z kasetek i związanym z nimi obawami o czystość głowicy, zużycie toru prowadzenia taśmy, znacznie wiekszym poborem prądu itp, jak również dokupowaniem ekstra rekorderów, gdyż oryginalny system zapisu na kartach działa nieco inaczej niż metody zmodernizowane;
- dla nowego Ediusa nie jest ważne w jakim formacie pisze kamera, zwykły lapek kupiony za 2000zł bez problemu radzi sobie z edycją takiego materiału i pozwala już dzisiaj na mobilność takiej pracy;
- stawiaj na jakość, nie patrz na format plików, pamiętaj, że dojdą koszty zakupu dobrej nagrywarki BD, krążki, obsługujący to sprawnie program do Authoringu (nie podałeś na jakim pracujesz);
FX1000 po wielu porównaniach z innymi kamerami okaże się być tą najlepszą jeśli chodzi o obrazek, lecz jest na kasety, a jedyna która na ten czas jej dorównuje to wspomniana wyżej hxr nx5.
Osobiście mnie niepokoi inny fakt, mianowicie wyższość pod wieloma względami filmowania, potrafiącymi to już robić bardzo dobrze - aparatami fotograficznymi, gdzie głębia ostrości, piękny wciąż nie do uzyskania średniej klasy kamerami bokeh, lekkość sprzętu sprawiają, że wszystko biegnie w tę właśnie stronę, porównując koszt zakupu takiego sprzętu nie daje on nawet szans kamerom i to nie tylko cenowo, ale jakościowo, specjalnie produkowane już stelaże obsadzające to naramiennie, stabilizatory statywowe itp idą właśnie w tę stronę, tylko jak wyglądał będzie wynajęty operator video z aparatem zamiast kamery?
Sprawa wygląda na tyle poważnie, że sam wstrzymałem się z pewnymi inwestycjami czekając na rozwój tego nurtu, trochę mnie to nawet przeraża.

sobota, 30 kwietnia 2011, 08:01
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja też bym się wstrzymał kilka miesięcy. Jest zapowiedziane wejście na rynek kilku nowych modeli, być może w wyniku tego cena nx5 zmaleje. Jeśli chodzi o canona to zależy od twojego sposobu pracy. Jeśli zdajesz się na automat - to ok. Jeśli manual, to problemem staje się ergonomia pracy związana z gabarytami i pojedynczym pierścieniem.
Aparaty to super rozwiązanie, ale wydaje mi się, że akcesoria dające funkcjonalność porównywalną z kamerą znacznie zwiększą cenę. nigdy tego nie wyliczałem.
Gdybym musiał kupić dzisiaj wybrałbym panasonica AG-HMC151 i pracował w rozdzielczości 720. To rozwiązanie ma minusy i nie jest inwestycją na lata, ale w dobrej cenie można dostać ją z gratisami. Jeśli nie musisz kupować dzisiaj, zaczekałbym do jesieni.

poniedziałek, 2 maja 2011, 00:32
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam.
Można by rzec, że najrozsądniej jak dla mnie na ten czas byłoby zakupić SONY FX1000. (niestety zakupu muszę dokonać już teraz, umowy na filmowanie w HD). Praktycznie wymagałoby to zakupu tylko kamery (około 12 tys. na allegro). :
- z tego co czytałem na forach jasność jest porównywalna do VX2100 (dla mnie ważne bo nie lubię używać dodatkowego oświetlenia na salach)
- z dźwiękiem, używałbym zewnetrznego RODE StereovideoMic
- kasetki - DV Sony Excelent , które myślę jeszcze przez parę latek będą na rynku. Zgrywanie materiału w czasie rzeczywistym mi nie przeszkadza, a kasetki cenowo tanie i posłużą na co najmniej 10 wesel. Używałem do tej pory w/w kasetki w Vx2100 i nigdy mnie nie zawiodły, żadnych dropów, a użyte w kilkunastu weselach.
- akumulator - zakupiony do VX 2100 zamiennik 970
- posiadany w domu Edius 4.61 obsługuje rozdzielczość HDV 1440 x 1080/50i
- do authoringu używam Moviefactory 7 (do tej pory robiłem to w ten sposób: nagrywanie VX2100, zrzut na kompa, montaż w Ediusie 4.61, zapis do mpg2, authoring w Moviefactory, zapis do iso, wypalenie płytek w Nero)

Więc myślę, że to może najlepsze rozwiązanie a za 4 lata pomyśleć nad czymś znowu nowym. Wydaje mi się, że na tą chwilę klienta interesuje ładny obrazek w rozdzielczości 16:9 i czasami trafi się taki który zażyczy sobie film z uroczystości ślubnej na Blurayu.

Sony NX5 wiązałby się z wydaniem 4 tys. więcej na kamerę, do tego rekorder około 3 tys. i wzmocnienie komputera - też jakiś koszt

poniedziałek, 2 maja 2011, 11:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szkoda, że już teraz musisz kupić, bo na jesieni wychodzą nowe Panasonici i myślę, że trochę namieszają.
A co do tych kart na Allegro: jak można w ogóle myśleć, ze to jest okazja a nie podróbka, jeśli w sklepach ceny zaczynają się od ponad 400 PLN?

wtorek, 3 maja 2011, 01:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]