Teraz jest piątek, 25 maja 2018, 07:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Kamera do ok. 1500 zl - sa typy i wymagania ;-) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera do ok. 1500 zl - sa typy i wymagania ;-)
Witam,

mam nadzieję, że będziecie mi wstanie pomóc. Oczywiście chcę zakupoić kamerę wideo. Do tej pory interesowałem się raczej fotografią więc o sprzęcie wideo wiem nie wiele.
Natomiast (i mam nadzieję, że to pomoże) wiem (mniej więcej) czego oczekuję.

Budżet do 1500 zł (ale chętniej bliżej 1000 zł).
Wykorzystanie - filmowanie dziecka we wnętrzach i w plenerze.
Nagrywanie - tylko karty pamięci.

Nie posiadam telewizora HD ani HD Ready tylko jakiegos starego zloma, na ktorym od czasu do czasu bajke oglada synek. Nie wykluczam jednak, ze kiedys TV Full HD sie w domu pojawi (poki co do ogladania bbc, hulu czy netflix'a wystarczaja komputery) stad chcialbym juz miec kamere HD.

Wymagania :

1. Nagrywanie w rodzielczosci 720p i wyzszych.

2. Chcicałbym aby kamera mogła nagrywać w jakimś popularnym formacie. Nie przewiduje aby moje zaangazowanie i zainteresowanie technika wideo bylo na tyle duze abym chcial spedzac godziny przed komputerm montujac, edytujac czy konwertujac... nie mam na to czasu. Chcialbym moc wyciagnac karte z kamery, wsadzic w czytnik w komputerze/tablecie lub odtwarzaczu dvd i ogladac nagrany material.
Byloby takze fajnie aby mozna bylo "odgornie" nakazc kamerze nagrywanie w formacie "youtube friendly" . Wiem, ze dowolny plik bede mogl poznij przekonwertowac do takiego formatu. Jednak czasem bede nagrywal material biorac pod uwage wlasnie publikacje na YT - gdybym mogl od razu nagrac w takim formacie zaoszczedzilbym sobie czasu. Czyli nagrywam ->karta do kompa -> i od razu upload

3. Poki co planuje, ze rozdzilczosc w ktorej bede nagrywal to 720p. W takiej rozdzielczosci mam ekrany w netbooku (taki ekran bedzie w tablecie).

4. Funkcja PAUZY lub cos podobnego, tzn. Chcialbym uniknac sytuacji, ze kazdorazowe zatrzymanie kamery oznacza zamkniecie pliku, w efekcie czego po kilkunastu ujeciach mamy zamiast 1 filmu - kilkanascie malych. Cos jak nagrywanie na tasmie - 1 tasma = 1 film. Choc chcialbym miec tez mozliwosc "zamkniecia" pliku (gdy chce) i startu nowego.

5. Kamera powinna sobie radzic dobrze zarowno na zewnatrz jak i wewnatrz (przez to rozumiem obraz, ktory jest po prostu w miare dobrej jakosci i ogladanie polgodzinnego filmu nie zameczy widza na smierc z powodu kiepskiej jakosci).

6. Bede filmowal dziecko wiec stabilizacja obrazu sie przyda.

7. Funkcja zdjec mnie nie interesuje - mam porzadna lustrzanke i kilka szkiel - kamera ma filmowac.

8. Zoom interesuje mnie tylko optyczny.

Glownie chodzi mi o format nagrywania, aby byl "user friendly"i nie zmuszal mnie do siedzenia przed kompem. Nagrywac bede sporadycznie na DVD glowna archwizacja materialow bedzie sie odbywac na dysk NAS (i z niego odtwarzane).

W sklepie polecono mi:

Canon LEGRIA HF R106
Samsung HMX-H200

w sieci uzytkownicy polecaja:

Panasonic'a HDC-SD60/80
SONY HDR-CX115

Czy macie jakies sugestie dot. moich wymagan (pewnie sa nie relane??? )
Co sadzicie o modelach?
Gdzie polecacie kupowac?

Wszelkie uwagi mile widziane.

poniedziałek, 2 maja 2011, 20:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera do ok. 1500 zl - sa typy i wymagania ;-)
W sklepie polecają to, co mają. SONY HDR-CX115 podobno przyzwoicie spisuje się w pomieszczeniach, a Panasonic z tego co widać w necie, nawet chyba lepszy.
2. Kamera nagrywająca pliki w AVCHD.
Chcesz nagrywać w HD i wyobrażasz sobie, że odtwarzacz DVD odtworzy to prosto z kamery? Albo podłączasz po prostu kamerę do odbiornika, albo kupujesz jakiś odtwarzacz multimedialny lub odtwarzacz bluray ze slotem na karty.
4. Nie widziałem kamery AVCHD z funkcją PAUZY. Zresztą byłoby to bez sensu w nagrywaniu opartym o system plików FAT32, który ma ograniczenie do 4GB, więc dzieliłoby i tak automatycznie pliki, ale w niechcianym momencie. Kamery na kasety nagrywają w DV - całkiem inny sposób kompresji i całkiem inny nośnik.
Zamiast NAS-a wolałbym odtwarzacz multimedialny z HDD i LAN-em.
Sporadyczne nagrywanie na DVD w jakim sensie? Jako archiwizacja danych, czy jako film DVD? Drugi wariant bez sensu- nie dosy, że trzeba byłoby przerabiać materiał, to jeszcze traciłbyś HD.

wtorek, 3 maja 2011, 00:53
Nowy
Nowy

Dzieki za wstepne informacje.

Pinto napisał(a):
[...]

2. Kamera nagrywająca pliki w AVCHD.
Chcesz nagrywać w HD i wyobrażasz sobie, że odtwarzacz DVD odtworzy to prosto z kamery? Albo podłączasz po prostu kamerę do odbiornika, albo kupujesz jakiś odtwarzacz multimedialny lub odtwarzacz bluray ze slotem na karty.
4. Nie widziałem kamery AVCHD z funkcją PAUZY. Zresztą byłoby to bez sensu w nagrywaniu opartym o system plików FAT32, który ma ograniczenie do 4GB, więc dzieliłoby i tak automatycznie pliki, ale w niechcianym momencie. Kamery na kasety nagrywają w DV - całkiem inny sposób kompresji i całkiem inny nośnik.
Sporadyczne nagrywanie na DVD w jakim sensie? Jako archiwizacja danych, czy jako film DVD? Drugi wariant bez sensu- nie dosy, że trzeba byłoby przerabiać materiał, to jeszcze traciłbyś HD.

2. Nie chce odtwarzac z kamery.
Mialem nadzieje na podobna funkcjonalnosc jak w mojej pierwszej kamerze, w M5. Sie wyciagalo tasme VHS, wsadzalo do dowolnego odtwarzacza wideo i gralo.
Sadzilem, ze nowoczesne kamery oferuja co najmniej takasama funkconalnosc - postep jest po to zeby (miedzy innymi) bylo latwiej a nie trudniej :-)

Albo podłączasz po prostu kamerę do odbiornika, albo kupujesz jakiś odtwarzacz multimedialny lub odtwarzacz bluray ze slotem na karty.

Mialem nadzieje, ze po nagraniu czegos na karte sd - wsadze taka w port USB w odtwarzaczu i juz lub wrzuce na NAS'a i to samo.
Mam dvd z portem USB i osbluga Divix - mialem nadzieje na cos takiego.
Telewizora narazie nie kupuje jak i odtwarzacza BR - w moim wypadku to bylby wyrzucony pieniadz a sprzet zupelnie nie wykorzystany.

4. la mnie funkacja pauzy czy tez kontynuowania zapisu w tym samym pliku to dosc podstawowa rzecz. Mowisz o ograniczeniach, ze sie konczy mozliwosc zapisu przy 4 GB. Tasma VHS czy miniDV tez sie konczy. Ale robiac kilkanascie ujec jedno po drugim mam na VHS i miniDV jeden film i rozne ujecia a nie kilkanascie osobnych flimow.

Rozumiem, ze PC czyta natywny format kamery bez problemu?

Jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma. Mnie sie odtwarzacz nie specjalnie przyda bo jak pisalem moj TV to jakies stare 21 cali i do tego zadko uzywane. TV ogladam w 99% w komputerze (bbc, hulu, netflix, itp lub czasem jakis film z sieci).

Nagrywanie na DVD, zeby dac komus plyte dvd (BR i plasma czy LCD fullHD to jeszcze nie standard). Wiem ze w przypadku dvd strace jakosc - trudno. Jak pisalem to sytuacja sporadyczna. Archiwizacja bedzie na dysku NAS.

wtorek, 3 maja 2011, 07:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

galtom napisał(a):
Mialem nadzieje na podobna funkcjonalnosc jak w mojej pierwszej kamerze, w M5. Sie wyciagalo tasme VHS, wsadzalo do dowolnego odtwarzacza wideo i gralo.
Sadzilem, ze nowoczesne kamery oferuja co najmniej takasama funkconalnosc - postep jest po to zeby (miedzy innymi) bylo latwiej a nie trudniej :-)

Funkcjonalność współczesnych kamer jest nawet większa: wyciagasz kartę, wsadzasz np. do media playera, slotu na karty w plaźmie Panasonica i odtwarzasz. Po prostu twój sprzęt nie jest przystosowany do współczesnych standardów :)
Cytuj:
Mam dvd z portem USB i osbluga Divix - mialem nadzieje na cos takiego.
Telewizora narazie nie kupuje jak i odtwarzacza BR - w moim wypadku to bylby wyrzucony pieniadz a sprzet zupelnie nie wykorzystany.

Więc sam sobie stwarzasz niefunkcjonalność na którą narzekasz. :)

Cytuj:
la mnie funkacja pauzy czy tez kontynuowania zapisu w tym samym pliku to dosc podstawowa rzecz. Mowisz o ograniczeniach, ze sie konczy mozliwosc zapisu przy 4 GB. Tasma VHS czy miniDV tez sie konczy. Ale robiac kilkanascie ujec jedno po drugim mam na VHS i miniDV jeden film i rozne ujecia a nie kilkanascie osobnych flimow.

Kaseta się kończy, tak samo jak karta się kończy - obie mają określoną wielkość, a w przypadku kart dochodzi jeszcze ten limit wielkości pojedyńczych plików. Porównywanie kompletnie różnych systemów zapisu nie ma sensu, bo zapis na kasecie jest siłą rzeczy liniowy, więc i ciągły.

Cytuj:
Rozumiem, ze PC czyta natywny format kamery bez problemu?

Nie pamiętam czy Vista, ale Windows7 czyta nawet bez instalowania dodatkowych kodeków.

Cytuj:
Nagrywanie na DVD, zeby dac komus plyte dvd (BR i plasma czy LCD fullHD to jeszcze nie standard). Wiem ze w przypadku dvd strace jakosc - trudno. Jak pisalem to sytuacja sporadyczna. Archiwizacja bedzie na dysku NAS.

Do kamer jest dołączane zazwyczaj oprogramowanie, które przerabia na DVD.

Ostatnio edytowano wtorek, 3 maja 2011, 16:00 przez Pinto, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 3 maja 2011, 14:08
Nowy
Nowy

Pinto napisał(a):
galtom napisał(a):

Funkcjonalność współczesnych kamer jest nawet większa: wyciagasz kartę, wsadzasz np. do media playera, slotu na karty w plaźmie Panasonica i odtwarzasz. Po prostu twój sprzęt nie jest przystosowany do współczesnych standardów :)

Odtwarzacz zawsze mozna kupic. Martwi mie inna niejasnosc... Jesli jak piszesz, nie ma problemu, tzn. wyciagam karte z kamery, wsadzam w odtwarzacz i ogladam czy znaczy to, ze kolejne ujecia mogo byc zapisywane do 1 pliku czy tez po prostu odtwarzacz czyta wszystkie pliki po kolei...

wtorek, 3 maja 2011, 14:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zależy od odtwarzacza i ustawień, ale zazwyczaj odtwarza po kolei wszystkie pliki.

wtorek, 3 maja 2011, 14:20
Nowy
Nowy

Bez montażu spodziewam się jakichś przerw pomiedzy plikami, przerw w odtwarzaniu. Czesc moge "oszukac" faderem... ale montazu/sklejania jak widze nie unikne calkowicie.

THX za info!

Ktora z kamer bys wybral i dlaczego?

wtorek, 3 maja 2011, 15:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tych dwóch, co podałeś, to Panasonica, bo ma przede wszystkim optyczną stabilizację obrazu.

wtorek, 3 maja 2011, 16:01
Nowy
Nowy

OK,

czy znasz inna kamere w tej kalsie cenowej (lub ile trzeba doplacic), ktora oferuje zapis w innych formatach?

Np. wiem, ze krece klip ktory bedzie na YT. Zatem byloby znacznie prosiciej gdyby kamera zapisala go juz w wybranej przezemnie rozdzielczosci i odpowiedniej kompresji (nie trzeba wtedy tego recznie przerabiac w "domu").

wtorek, 3 maja 2011, 16:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nic nie trzeba przerabiać, tylko wysyłasz plik na youtube'a.

wtorek, 3 maja 2011, 16:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]