Teraz jest wtorek, 22 maja 2018, 19:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Panasonic AG-AC90 czy Canon XF100? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Panasonic AG-AC90 czy Canon XF100?
Witam, od dłuższego już czasu zastanawiam się nad tym, która z wymienionych kamer będzie lepsza i bardziej, że tak to nazwę rozwojowa (dłużej się będzie starzeć). Oczywiście znalazłem podobne posty w internecie ale tam odpowiedź sprowadzała się do kwestii – jedni wolą Panasonica, inny Canona i tyle… Oczywiście różnice są, ale teraz z czego zrezygnować kosztem czegoś innego? Panasonic ma tryb 1080 50p, tańsze karty, 3 CCD ale np. mniejszy bitrate (czy aby nie za mały?) i np. mniejszą matrycę, mały obiektyw i trudniejsze w edycji pliki wynikowe. Canon ma większa matrycę, duży bitrate, większy obiektyw, łatwiejsze w edycji pliki ale za to droższe karty, brak trybu 50p dla 1080 i dajmy na to 1 CCD. Wiadomo, różnic by się pewnie znalazło więcej ale to są chyba najważniejsze elementy. I teraz pytanie, która kamera lepsza? Do czego będę używał? Głównie wypady i uroczystości rodzinne. Czasami kamera może być używana w np. kościele (komunia, chrzciny). Podstawa, to jakość obrazu w różnych warunkach i co najważniejsze jego płynność. Nie wiem jak np. Canon produkuje 1080 25p? czy obraz jest płynny? Bo w tanich kamerach (do 3 tyś) obraz wyraźnie przerywa, klatkuje, skacze – nie wiem jak to określić – nie ma płynności.

Za wszelkie porady i podpowiedzi będę wdzięczny.

poniedziałek, 3 lutego 2014, 00:11
Bywalec
Bywalec

Post Re: Panasonic AG-AC90 czy Canon XF100?
Patrząc po specyfikacji stawiał bym na Canon XF100, już mówię czemu:

1) MPEG2 50mbits, równa się 35mbits w H.264 (AG-AC90 osiąga 28mbits), punkt
dla Canona

2) 4:2:2 Canona kontra 4:2:0 Panasonic, punkt dla Canona

3) Tryb progresywny 60p Panasonic, 25p Canon, punkt dla Panasonic

Uważam, że Canon jest lepszy w niektórych przypadkach, sceny bardziej statyczne, w scenach dynamicznych lepiej sprawdzi się Panasonic.
Ja czekam teraz na tanią kamerę dającą sygnał 4:2:2 10bit.

poniedziałek, 3 lutego 2014, 10:54
Bywalec
Bywalec

Hehe, no właśnie znam te wszystkie za i przeciw stąd tak trudna decyzja... Zastanawiam się czy np. bitrate rzędu 50 mbit jest mi tak naprawdę potrzebny - jednocześnie zastanawiając się czy nie jest on lepszy od np trybu 1080 50p? Za Panasonickiem przemawia również 3-letnia gwarancja i jakby nie było młodsza konstrukcja... Mam też problem ze znalezieniem surowych nagrań z obu kamer... bo youtube czy vimeo nie oddają pełni jakości. Znacie może jakieś stronki skąd można by pobrać jakieś sample? A może macie inną propozycję z cenie do 8 tyś - bo ja znalazłem tylko te dwie kamery. Jest jeszcze Canon HF-G30 ale strasznie malutka ta kamera i chciałbym jednak coś bardziej pro.

poniedziałek, 3 lutego 2014, 20:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio widziałem obrazek z ac90 i chwilę się nią bawiłem. Obrazek z niej jest całkiem niezły na tą cenę. Kiedyś posiadałem xf100 i uważam tą kamerę za bardzo dobry sprzęt. Wydaje mi się że canon będzie troszkę ciemniejszy od panasonica ale w dobrym oświetleniu raczej canon miażdży panasonica. Co do stabilizacji to nie wiem czy zdarza się to często ale na jednym z ujęć widziałem wyraźną bezwładność stabilizacji w AC90 (przesunięcie w poziomie), xf100 ma bardzo ładną stabilizację.

Wady canon:
- słaby wizjer
- jeśli chcesz nagrywać w 50mb/s to musisz zakupić dosyć drogie karty CF
albo liczyć się z tym że na tanich po około 10 minutach nagrywanie zostanie przerwane. Plik zostanie zapisany poprawnie i ponownie można nagrywać kolejne 10min.
- dosyć wrażliwa na nacisk manetka zoom
- zoom optyczny x10
- nie jest to najjaśniejsza kamera, wydaje mi się coś pomiędzy HMC151 a AC130 - bliżej jej do HMC151.

Zalety:
- bardzo mała i lekka, fajnie się filmuje z ręki (nie męczy).
- bardzo ładny obrazek w dobrym świetle.
- mnogość funkcji audio
- dobra stabilizacja
- bardzo duża liczba ustawień w obrazie (potęga!)
- wiele ustawień typu: łagodny start i stop zoomu, określenie prędkości zoom od bardzo wolnej do szybkiej, timelapse...
- elektroniczne filtry nd jak dla mnie użytkownika ac130 czy af101 rewelacyjne. Brak przeskoku jasności, obraz przyciemnia się i rozjaśnia łagodnie i nie traci na jakości.
- dobry af

Wybierając pomiędzy tymi modelami kamer wybrałbym XF100 pomimo jego wad które wymieniłem wyżej.

środa, 5 lutego 2014, 21:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja też stałem przed tym dylematem i wybór padł na AG-AC90

środa, 5 lutego 2014, 21:52
Bywalec
Bywalec

No mnie bardzo w Canonie kusi 50 Mbps, natomiast w panasonicku tryb 1080 50p choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszędzie można się nim pochwalić (chociażby Youtube nie obsługuje). Za Canonem przemawia też format pliku MXF, który mogę w Vegasie zapisywać bez rekompresji, co przyspiesza pracę i zachowuje 100% jakości oryginału. A jak się mają 3CCD do jednego w Canonie? Kolory są bardziej wyraziste czy jak to się ma?

Kolego kristoforo może mógłbyś wrzucić gdzieś kilka krótkich surowych filmików do szczegółowego oglądnięcia? jakieś porównanie płynności 50p vs 25p i jakieś ujęcia w dobrym i złym świetle? byłbym wdzięczny.

środa, 5 lutego 2014, 23:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kerano napisał(a):
No mnie bardzo w Canonie kusi 50 Mbps, natomiast w panasonicku tryb 1080 50p choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszędzie można się nim pochwalić (chociażby Youtube nie obsługuje). Za Canonem przemawia też format pliku MXF, który mogę w Vegasie zapisywać bez rekompresji, co przyspiesza pracę i zachowuje 100% jakości oryginału. A jak się mają 3CCD do jednego w Canonie? Kolory są bardziej wyraziste czy jak to się ma?

Kolego kristoforo może mógłbyś wrzucić gdzieś kilka krótkich surowych filmików do szczegółowego oglądnięcia? jakieś porównanie płynności 50p vs 25p i jakieś ujęcia w dobrym i złym świetle? byłbym wdzięczny.

Ile przetworników ma 5dMK3 albo AF101 albo GH3? - koniec tematu.
Piszesz o ilości ale wiesz jaki rozmiar przetwornika jest w jednej i drugiej kam?
Co do płynności to wiadomo bez 2 zdań że 50p będzie płynniejsze niż 25p
Próbkowanie 4:2:2 ma sens przy koloryzacji bo wtedy masz więcej danych o kolorze ale między 4:2:2 a 4:2:0 podczas odtwarzania nie spodziewaj się różnicy w obrazie bo jej nie dostrzeżesz. Jeśli zamierzasz filmować w trudnych warunkach oświetleniowych to musisz ocenić i to najlepiej nie na podstawie skompresowanego materiału na yt czy vimeo ale na surówce. Jak podjedziesz do sklepu to na pewno pozwolą coś nagrać i przetestować...

środa, 5 lutego 2014, 23:41
Bywalec
Bywalec

A powiedzcie mi jeszcze... Lepsza jakość wideo będzie z 1080 50p 28Mbps czy 1080 50i 50Mbps? Płynność zakładamy, że jest identyczna...

I jeszcze jedno. Która z tych dwóch kamer daje większe możliwości ustawień manualnych?

piątek, 7 lutego 2014, 21:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kerano napisał(a):
A powiedzcie mi jeszcze... Lepsza jakość wideo będzie z 1080 50p 28Mbps czy 1080 50i 50Mbps? Płynność zakładamy, że jest identyczna...

I jeszcze jedno. Która z tych dwóch kamer daje większe możliwości ustawień manualnych?

Ja bym wolał 1080p50. Jakość kamer najlepiej porównać na podstawie surówki bo moim zdaniem to tak troche jak np z matrycami aparatów, ta z większą ilością pixeli powinna dawać bardziej szczegółowe zdjęcia a nie do końca czasem ilość mpx przekłada się na jakość. Jest wiele różnic pomiędzy tymi kamerami i dlatego warto pomacać przed zakupem jedną i drugą.

poniedziałek, 10 lutego 2014, 23:42
Bywalec
Bywalec

Hehe, właśnie - za dużo różnic... :D Kamery uzupełniają się nawzajem i każda z nich ma to, czego nie ma druga, a chciałoby się aby miała :) Że też w tym przedziale cenowym nie ma innego sprzętu - może byłoby łatwiej dokonać wyboru...

A teraz proszę powiedzcie mi jeszcze taką rzecz. Niby Panasonic traktowany jest jako kamera PRO - ale czy czasami ten bitrate 28 Mbps jak na 1080 50p, to nie jest jednak mimo wszystko trochę mało? I czy np. mimo mniejszej rozdzielczości - ale tryb Canona 720 50p nie będzie wyglądał lepiej dzięki 50 Mbps? Pewnie już sam sobie wymyślam problemy ale samo trzymanie kamery w reku niewiele mi da - bo ważniejsze jest to co w środku... Surówek kilka obejrzałem, choć strasznie ciężko z nimi w sieci i nadal mam mętlik i niezdecydowanie. Niby kamery znane ale porównać i testów je porównujących w sieci także brak...

wtorek, 11 lutego 2014, 00:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Canon XF100 ma za duże szumy przy większym podbiciu i małej ilości światła, co jak dla mnie go dyskwalifikuje (oglądałem surówkę). Co do bitrate to 28 Mbps dla 1080 50p jest całkowicie wystarczający. Zgadzam się też z jednym z przedmówców, że trudno odróżnić wizualnie głębię kolorów 4:2:2 a 4:2:0. Docelowo zwykle film nagrywany jest na płyty Blu-ray a rozsądne ustawienia zapewniające wysoką jakość to VBR min ok. 3, average ok. 20, max 25 Mbps.

wtorek, 11 lutego 2014, 10:17
Bywalec
Bywalec

To fajnie, bo myślałem, że może okazać się to za mało. A jeszcze jedna rzecz. Jak wiadomo zmniejszanie bitrate pogarsza jakość obrazu. Czy pogorszyć obraz można także dając zbyt wysokie bitrate? Gdzieś się spotkałem z teorią, że zwiększenie bitrate o ponad 10% w stosunku do oryginału jakość się pogarsza. Ja w to raczej nie wierzę ale niech wypowiedzą się spece.

wtorek, 11 lutego 2014, 10:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co prawda specem nie jestem ale robiąc płyty DVD czy BR jak tylko jest to możliwe ustawiam bitrate na maksymalne wartości dla danej długości filmu i obrazek zawsze jest lepszy niż gdybym ustawił tylko na standardowe wartości - jeżeli np. mam film o długości 1 godz to dla DVD ustawiam max (9,4) a dla BR też max (40).

wtorek, 11 lutego 2014, 12:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kerano napisał(a):
Czy pogorszyć obraz można także dając zbyt wysokie bitrate? Gdzieś się spotkałem z teorią, że zwiększenie bitrate o ponad 10% w stosunku do oryginału jakość się pogarsza.

Nie widzę uzasadnienia dla takiej tezy, niemniej jeśli na DVD dasz max bitrate powyżej 9 Mbps albo na BD np. 28 Mbps lub więcej to film na niektórych odtwarzaczach może się zacinać. Ja generalnie nie przekraczam max bitrate odpowiednio 8 Mbps DVD i 25 Mbps BD.
Ale bitrate to nie wszystko bo równie ważne jest ustawienie maksymalnej jakości renderowania. W moim przypadku zaznaczam w AME maximum render quality przez co długość renderu wzrasta znacząco ale uzyskuję najlepszą jakość jaką dla tego bitrate jest w stanie wyrzucić encoder.

wtorek, 11 lutego 2014, 14:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Być może Star masz rację ale ja na swoim sprzęcie się z tym nie spotkałem i żadnych reklamacji również nie miałem.

wtorek, 11 lutego 2014, 14:34
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona