Teraz jest czwartek, 24 maja 2018, 02:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Prośba o pomoc w wyborze kamery/aparatu do nauki filmowania 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Prośba o pomoc w wyborze kamery/aparatu do nauki filmowania
Witam. Temat filmowania mnie na tyle interesuje, że chciałbym w końcu wejść w niego do końca i dokonać pierwszych poważniejszych dla mnie zakupów. Zwlekałem z tym długo, myślałem sobie, że interes z tego żaden, bo branża i tak jest przeludniona, a z kolei hobby to zbyt drogie. No ale w końcu doszedłem do wniosku, że skoro ciągnie mnie do tematu, to nie ma sobie co odmawiać, zobaczymy jak daleko mi się uda zajść w tej sztuce. Tak jak napisałem w temacie kamera/aparat będzie mi służyć do nauki filmowania, ale w niedalekiej przyszłość także do celów zarobkowych, czy raczej quasi-zarobkowych, bo wiadomo, że na początku najważniejsze będzie zbieranie doświadczenia i pierwsze filmy w portfolio. Tak konkretniej, to przeznaczeniem jest zarówno reporterka (imprezy, osiemnastki itp), jak i reklamy, vlogi, filmiki na yt itp., bo interesuje mnie wideomarketing. Może też będzie okazja zrobić jakiś teledysk, bo kolega ma zespół muzyczny (disco polo, ale zawsze :p) i co jakiś czas chce robić teledyski.
I teraz do rzeczy- czy w mojej sytuacji lepszym wyborem będzie handycam, czy aparat (najpewniej bezlusterkowiec)?
Budżet to ok 1500-2500 zł.
Przy handycamie mógłbym się bardziej skupić na nauce dobrych ujęć, kadrowania itd i polegając na auto nie przejmować się ekspozycją. Zawsze ciągnęło mnie do typowych kamer, fotografia mnie nigdy nie interesowała. No ale z drugiej strony warto by było oswoić się z ustawianiem przesłony, migawki, nastawianiem ostrości itd, a tego mógłbym się nauczyć tylko na aparacie. W dodatku w aparacie można wymienić szkło na jaśniejsze, jakby było trzeba np na ciemniejszych imprezach. A czy takim hc-x920 można robić filmy do celów zarobkowych? Odpowiedzcie, choć domyślam się, że nie. No i małe GO- chciałbym się tym pobawić i wykorzystać w filmach. Podejrzewam, że handycam, przykładowo właśnie ten x920 tego nie będzie miał, a w takim gh3 i g7 mimo dość małej matrycy już ten efekt może występować.
Moje typy to np PANASONIC HC-X920 z kamer oraz gh3, g7 z aparatów, ewentualnie sony a6000, podobno obecnie najlepszy w cena/jakość, jaśniejszy, z większą matrycą niż Panasy, ale system Sony raczej za drogi.
Co bardzo ważne- jeśli to będzie aparat, to chciałbym, żeby zachowywał się tak jak kamera, tzn żebym mógł nagrywać ile chcę, bez przegrzewania się matrycy, drastycznego zużycia matrycy itp. Czytałem, że w gh3 takich problemów zupełnie nie ma. Czy tak samo jest z g7 i a6000?
Podsumowując:
- kamera, czy aparat dla moich potrzeb?
- jeśli aparat to który jest najbardziej filmowy(udogodnienia typu af, stabilizacja itp)- gh3, g7, czy a6000
- jakieś inne propozycje?
Będę bardzo wdzięczny za pomoc ;) .

PS. 4k niewymagane, i tak tego na razie nie wykorzystam; jeśli chodzi o dźwięk, to i tak mam zamiar kupić zoom h1

wtorek, 8 listopada 2016, 01:16
Moderator
Moderator

Post Re: Prośba o pomoc w wyborze kamery/aparatu do nauki filmowania
raVadrian napisał(a):
I teraz do rzeczy- czy w mojej sytuacji lepszym wyborem będzie handycam, czy aparat (najpewniej bezlusterkowiec)?
Budżet to ok 1500-2500 zł.
... A czy takim hc-x920 można robić filmy do celów zarobkowych?
...jeśli chodzi o dźwięk, to i tak mam zamiar kupić zoom h1

Nie wiem czy zarobisz cokolwiek, ale zacząć warto. Nawet i aż jako hobby.
Na wszelki wypadek, jakby jednak jakiś reportaż wpadł Ci w ręce, zdecydowanie kamera. Aparatu "nie ogarniesz" w warunkach pośpiechu, zmieniających się planów, oświetlenia i wobec braku dubli, bo filmujesz życie, które nie czeka. Fakt może i więcej byś się nauczył aparatem, ale i kamerą nauczysz się wiele. Wyczucia co trzeba ująć, w jakim planie, z jakim balansem bieli, stabilnych ujęć, tak aby w montażu potem nie kombinować, tak żeby się to z dało oglądać i żeby wszystko co trzeba zdążyć ująć.
Nauczysz się planów filmowych, całego filmowego języka, a na technikalia w rodzaju zupełnie wszystko w manualu, przyjdzie czas. Z resztą automatyki też trzeba się nauczyć, wiedzieć jak reaguje, żeby skupić się na tych elementach które wysterujesz ręcznie i na samym filmie, bo manipulując wszystkimi ustawieniami na raz możesz o nim zapomnieć i mówiąc wprost przegapisz coś ważnego.
Oprócz rejestratora dźwięku przyda Ci się z czasem jakaś stabilizacja.
Pamiętaj nie obiecuj za wiele. Ktoś komu zaproponujesz sfilmowanie czegokolwiek, musi mieć świadomość, że jeszcze długo nic nie jesteś mu wstanie zagwarantować, (a aparatem, to możesz nawet dać gwarancję, że pierwsze kilkanaście razy coś ważnego Ci ucieknie :wink: ).

wtorek, 8 listopada 2016, 09:17
Nowy
Nowy

Dziękuję za rzeczową odpowiedź :) . Na tym etapie to było by głównie hobby, plus uzupełnienie wideomarketingu, contentu, czy innej działalności na youtube. Nie podjął bym się rzeczy, o których bym wiedział, że mnie przerastają (jak np wesele).
No dobrze, więc gdybym zdecydował się na kamerę, to czy ten Panasonic hc-x920 byłby dobrym wyborem, czy jest na rynku coś lepszego? A może wystarczyłoby mi coś tańszego?
Co ze stabilizacji na początek? Statyw, monopod, czy jakiś flycam?
I moglibyście mi polecić jakieś książki i powiedzieć gdzie ich szukać? Ewentualnie jakieś dobre kursy w przyzwoitej cenie, jeśli się w tym orientujecie.
Będę wdzięczny za kolejne głosy w dyskusji zarówno dodające coś do tego, co ustaliliśmy, jak i także odmienne opinie zaprzeczające temu :) .

Edit: z kolei na innym forum namawiają mnie jednak na jaśniejszego g7. Więc przy całej sensowności tego, co napisał kotin, to rzecz rozbija się o to, czy faktycznie ta cała automatyka o której pisze kotin jest na tym samym poziomie w g7/gh3, co w takim handycamie, jak hc-x920. Mógłby ktoś się wypowiedzieć jak to wygląda w praktyce?

wtorek, 8 listopada 2016, 13:12
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Zainteresuj się aparatem sony rx10 III.

środa, 9 listopada 2016, 16:55
Moderator
Moderator

Nie znam wszystkich aparatów i kamer świata, ale z tego co próbowałem i co czytam, regułą jest lepsza ergonomia kamery do filmowania i z reguły lepszy tryb automatyczny, w którym będąc samemu możemy jakąś funkcję zostawić. Martwienie się o wszystko na raz: ostrość, balans bieli, jasność, obserwację sceny... czasem się nie udaje początkującemu. Zaletą aparatów jest z reguły więcej funkcji w manualu i mniejsza cena za duży rozmiar matrycy, ale tu nie można porównywać wprost. Nie zawsze większa matryca w aparacie da nam mniejszy szum, czy większą czułość w porównaniu do kamery.
Przy pracy zawodowej dochodzi jeszcze straszliwie głupi, ale na swój sposób ważny czynnik: "Jak Cię widzą, tak Cie piszą", mówi przysłowie. Większa "profesjonalna" kamera daje ludziom nadzieję że mają fachowca. :mrgreen:
Jako amator (nie zarabiam filmowaniem), zrezygnowałem już z kamer i na potrzeby wakacyjne mam Panasonica DMC FZ1000. Kto wie, jak postęp będzie trwał, to kiedyś wyląduję z iPhonem w ręku, czy innym HTC. :mrgreen:

czwartek, 10 listopada 2016, 10:32
Nowy
Nowy

Zdecyduję się chyba jednak na Lumixa g6. Z kitem na początek to sporo tańsza opcja od tej kamery Panasa(lepszy obiektyw dokupię z czasem), a ma lepszy, a zapewne jaśniejszy obraz. No i też ma jakiegoś autofocusa. Nawet jeśli w kamerce ten element jest lepszy, to przecież skuteczność af zależy od ilości światła, więc może to na jedno wyjdzie. A różnicę w cenie zainwestuję w jakiś przyzwoity statyw. Ale dzięki za rady ;) .

czwartek, 10 listopada 2016, 23:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]