Teraz jest sobota, 26 maja 2018, 02:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Jaki pierwszy sprzęt? Budżet 10-12 tys. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jaki pierwszy sprzęt? Budżet 10-12 tys.
Dzień dobry wszystkim.

Chciałem spróbować swoich sił w filmach dokumentalnych i reportażach. Tematy mam, pomysły mam, brakuje mi sprzętu. Problem też w tym, że nigdy nie zajmowałem się fotografią ani filmowaniem. Póki co pomału się uczę montażu, montując proste filmiki kręcone smartfonem. Oczywiście przede mną dużo pracy, nauki i ćwiczeń, ale już teraz chciałem was spytać na jakie modele mogę się zacząć czaić, na jakie zwracać uwagę. Założenia są takie:
- kamerę będę obsługiwać sam, ewentualnie z jednym pomocnikiem
- głównie plener,
- ważna jest mobilność (nieduże rozmiary, możliwość spakowania np w plecak)
- sprzęt może być nowy lub używany
Budżet jaki chciałbym przeznaczyć na kamerę, obiektyw(y) to max 12 tys. Mam nadzieję, że uda się coś znaleźć w tym zakresie cenowym.

Oczywiście do zakupu jeszcze długa droga, ale już teraz będę wdzięczny za rady i wskazówki.

czwartek, 2 marca 2017, 21:45
Moderator
Moderator

Post Re: Jaki pierwszy sprzęt? Budżet 10-12 tys.
Dzień dobry Tobie. :)

Masz wymagania dla mnie na razie całkowicie sprzeczne. Kwota i wzmianka o wymiennych obiektywach sugerują większe wymiary. Z kolei poręczność sugeruje kamerę niższej klasy, lub lustrzankę / bezlusterkowca, lub którąś z kamer Blackmagic zapisującą do nietypowego w Polsce systemu. Wiem przesadzam. Kwota powinna wystarczyć do doradzenia kamery, ale napisz coś więcej co chcesz filmować, albo jeszcze lepiej - w jakiej postaci chcesz otrzymywać / oddawać komuś gotowy film? Masz jakieś wytyczne w tym względzie? Kodek, kontener, rozdzielczość, dodatkowe parametry? To pomoże ustalić jakiej klasy powinna być kamera, dodatkowy osprzęt - rodzaj statywu, (drona?), rejestrator dźwięku, czy tylko mikrofon do kamery?

czwartek, 2 marca 2017, 22:45
Nowy
Nowy

No cześć.
Kosmicznych rozdzielczości nie potrzebuje, 4K jest mi zupełnie zbędne. Full HD lub Ultra HD powinno mi całkowicie wystarczyć. O obiektywach wspomniałem, ale równiejsi dobrze może być coś z niewymienną optyką. Jak już pisałem, chodzi o kamerę do zadań reporterskich, raczej nie chce kreować obrazu kinowego. Fajnie gdyby dobrze radziły sobie z nagrywaniem dźwięku.
Kamery blackmagic takie jak Pocket Camera lub Cinema Camera, wydają się być ciekawe, ale podobno nie jest to sprzęt dla początkujących. Moja uwagę zwróciły tez Canony xc10 oraz xc15, (głównie ze względu na ich kompaktowowść) , które jednak zbierają dość skrajne recenzje. Sam nie wiem co otym myśleć.
Doprecyzuje jeszcze, ze w budżecie chciałbym zmieścić to co niezbędne do nagrywania plus akcesoria typu karty pamieci, akumulatory wiec tez dobrze by było gdyby nie były drogie i trudno dostępne.

czwartek, 2 marca 2017, 23:13
Moderator
Moderator

Mogę jedynie potwierdzić że to bardzo udane połączenie małych wymiarów z dobrym obrazem. Na szybko nie byłem w stanie sprawdzić wszystkich programów do montażu, czy są w pełni kompatybilne z systemem zapisu tych Canonów. Jedyne co na razie znalazłem to: http://support-th.canon-asia.com/contents/TH/EN/8202717000.html. Czyli już nie jest źle. Są (Oprócz Avida i Final Cut) dwa bardzo popularne w Polsce - Premiere CC 2015 i Edius 8,4.
Osobiście te Canony oceniam jako bardziej przyjazne filmowcowi niż lustrzanki, a mają lepszy obraz od zaawansowanych kompaktów typu Sony DSC-RX10 III.

piątek, 3 marca 2017, 09:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Myślałeś o Canonie C100 ? Można kupić w niezłych pieniądzach używkę, a obrazek bardzo ładny, Filmując w LOGu na zewnętrzny rekorder masz jeszcze lepszy materiał do koloryzacji. Jak już dotarłem do koloryzacji, to DaVinci Resolve 12 polecam jako program montażowy. Soft jest za darmo w minimalnie okrojonej wersji, a jakbyś jednak kupił kamerę Balackmagica, to soft dostajesz w pełnej wersji z dożywotnią aktualizacją. Na YT jest masa tutoriali w tym po polsku.

środa, 12 kwietnia 2017, 13:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"4K jest mi zupełnie zbędne. Full HD lub Ultra HD powinno mi całkowicie wystarczyć."

:)

środa, 12 kwietnia 2017, 14:05
Nowy
Nowy

@Najrad
Zwróciłem uwagę na Canona c100, tylko że używka to koszt około 8 tys a do tego trzeba doliczyć szkła, dodatkowe akcesoria sprzęt do dźwięku i już wykraczam poza zakładaną kwotę. Czytając Internet stwierdzam, ze to bardzo fajny sprzęt, tylko że MarkII jest jeszcze fajniejszy, a to już dużo większe pieniądze...

czwartek, 13 kwietnia 2017, 07:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zakładam że MKII kręci Cię trybem 50p. Otóż zapewniam, że eleganckie 50p z MKI zrobisz darmowym FFMPEG ( używam osobiście). Dźwięk to sprawa inna. Wbudowane mikrofony są naprawdę przyzwoitej jakości. Zakup zewnętrznych mików, to już sprzedaż drugiej nerki, ale tak samo postępujesz z innymi kamerami/aparatami. Trzeba kupić i koniec. Przyzwoite - choć wiem, że podniesie się larum, po tym co napiszę - są również obiektywy STM ( zaczynałem od kita 18-50 IS STM, którego dalej użytkuję na steadycamie, bo Canonowski 17-55 f2.8 waży sporo, a kręgosłup mam już wiekowy) więc zacząć można naprawdę od kwoty bazowej. Tak strzelam:
C100 - 8000zł - używany
Atomos Ninja2 +240GB SSD - 2000zł nówka. Na OLX widziałem Ninja2 za 900zł
pozostałe 2k na jeden używany obiektyw "L", lub dwie sztuki STM ze sporym zakresem ogniskowych. Początkowy set jest, reszta w miarę przypływu gotówki. Jeśli jest duży priorytet na dźwięk, to zamiast rekordera, 2000 przegrupować na dobry mikrofon. w 12k się wyrobisz. A później już proza... statywy, slidery,głowice, steadycam itp itd, aż do śmierci - jak my wszyscy tu obecni.

czwartek, 13 kwietnia 2017, 13:52
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]