Teraz jest czwartek, 18 października 2018, 03:15

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 uzywana kamera miniDV do 1200zl - Sony, Panasonic? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post uzywana kamera miniDV do 1200zl - Sony, Panasonic?
Czesc,
to moj pierwszy post - swiezo zarejestrowalem sie na forum. Pisze do was z prosba o porade jaką kamere wybrac.

Przejrzalem zblizone tematy, ale wciaz nie znajduje pelnej odpowiedzi co bedzie najlepszym lub dobrym wyborem. Pewnie rowniez dlatego ze mam nikle pojecie o dostepnych kamerach.
Z racji ograniczonego budzetu (1200 zl) rozglądam sie za uzywana kamera w dobrym stanie.
Oto kilka założen/kryteriow ktore chcialbym by zostały spelnione:

- Kamera będzie mi potrzebna do tworzenia filmów krótkometrazowych fabularnych i tych dłuzszych rowniez - szukam rozwiązania polprofesjonalnego.
- miniDV wydaje sie najrozsadniejszym wyborem ze wzgledu na jakosc i mozliwosc obrobki - tu chce uzywac Adobe Premiere bo akurat jest w moim posiadaniu :) chcialbym by kamera dobrze wspolpracowała z komputerem.
- odpowiednie wejscia/wyjscia by zgrywac material, analogowe beda dodatkowym atutem.
- format obrazu 16:9, 4:3 byloby równiez dodatkowym atutem
- dobra matryca CCD
- szeroka mozliwosc ustawien kamery poprzez przyciski a nie poprzez menu wyboru dostępne na ekranie podglądu - tu doświadczenie podpowie co musi byc odrazu dostępne.
- dobra optyka, z dobrym światłem, zoom optyczny
- dobry mikrofon.

Przyglądałem sie Sony HVR-Z1, wydaje się ciekawym wyborem na pierwszy rzut oka, jednak z braku doświadczenia bylby to wciąż ślepy wybór.

Prosze o porade i ocęnę użytkowych walorów tego sprzętu, który uzywacie.
Każda praktyczna wskazówka pomoże mi dokonac wybory.
Dzieki śliczne!

... i zapomnialem jeszcze o stabilizacji optycznej, to równiez jest atutem :)

piątek, 2 marca 2018, 12:58
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: uzywana kamera miniDV do 1200zl - Sony, Panasonic?
sony z1 spoko
pomyśl jeszcze o canonie.. w tej cenie mógłbym Ci sprzedać swojego canona xh a1s.

piątek, 2 marca 2018, 13:35
Nowy
Nowy

Canona nie rozważałem. Skłaniam sie bardziej ku Panasonic lub Sony.
Mogę się mylić, ale myslę ze ktoryś z wymienionych bedzie jednak bardziej odpowiedni.
Bardzo przydalaby mi sie opinia uzytkowników wspomnianych kamer.
Dziekuje za odpowiedz.

piątek, 2 marca 2018, 14:55
Stały bywalec
Stały bywalec

Ale który panasonic ? Bo miałem doświadczenie tylko ze 151 ale on jest na karty.
z sony masz np z1 i w tej cenie też pewnie ciężko znaleźć coś w "dobrym" stanie.. i jak myślałeś o z1 a o canonie nie to błąd wg mnie bo obrazek i możliwości presetów były lepsze.. chociaż to subiektywna opinia i w sumie w dzisiejszych czasach prócz tego że te kamery mają filtry ND i są "run and gun" to w niczym nie są lepsze od jakiejś małej nowej kompaktowej kamerki na karty..
cofanie się do obrazu 4:3 jest bez sensu.. tylko kamera z 16:9.. a najlepiej dozbieraj do czegoś na karty..

piątek, 2 marca 2018, 15:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czyli co chcesz w dzisiejszych czasch w SD krecic zamiast minimum HD? kompletnie bez sensu pchac sie w stare technologiei i stare kamery na kasety.

piątek, 2 marca 2018, 17:09
Nowy
Nowy

Według tego co sie dowiedzialem od uzytkowników forum, to kasety miniDV i ich format zapisu jednak ma sens. Kasety i zapis jest trwaly, a ponadto pozwalają na pozniejsza obróbke i montaż co w moim wypadku jest istotne.
Z opinii innych tez wiem ze kamery z HD nie sa najlepszym wyborem.

piątek, 2 marca 2018, 18:31
Moderator
Moderator

Faktycznie wymagania co do jakości obrazu są subiektywne i jak się uprzesz na SD to nie ma nakazu prawa, który by Cię powstrzymał. :D Jednak kamery na kasetki mają piętę achillesową. Słaby punkt, czyli napęd kasetki / tor przesuwu taśmy / głowica zapisująca i odtwarzająca. Wszystko to może ulec mechanicznemu zużyciu, a koszt naprawy jest loterią. W skrajnym przypadku nie da się tego naprawić. Dostępność kasetek też nie będzie trwała wiecznie. To argumenty przeciwko. Łatwość montażu SD, nawet w Premiere, które stawia zazwyczaj najwyższe wymagania przed komputerem, to z kolei zaleta pomysłu. Tylko ten obraz 720x576. :roll:
Gdybyś się jednak uparł, poczytaj o 4:3 i 16:9 w PAL SD / DVD:
https://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=35&t=25363

sobota, 3 marca 2018, 12:10
Bywalec
Bywalec

Z1 - dobra kamera, praktycznie niezniszczalna. Używałem jej kilka lat. Profesjonalny wygląd. Ale jakość obrazu na dzisiejsze czasy marna. Miałem jakiś czas małą amatorską sony cx690 i obraz z niej był nieporównywalnie lepszy. Pozdrawiam.

sobota, 3 marca 2018, 14:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dokladnie zdecydowanie lepiej wybrac cos z malych sony czy panasonicka (oczywiscie HD) i nie pchac sie w starocie na kasety.
Co to za bzdura, ze kamery HD nie sa najlepszym wyborem, kto ci takich rzeczy naopowiadal, nie sa bo co? bo maja zdecydowanie lepsza jakosc od SD?
Zrobisz jak zechcesz, ale ktos ci jakis glupot nakladl do glowy.

ww. kamera sony dostepna jest na OLX, mozna by zapewn ze stowke jeszce urwac https://www.olx.pl/oferta/kamera-sony-h ... 6f0e370963

sobota, 3 marca 2018, 17:59
Moderator
Moderator

Do dobrych kamer należy też Canon. Jeżeli w grę by wchodziły nie używane, to na przykład taki:
https://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/79125503

sobota, 3 marca 2018, 18:11
Nowy
Nowy

Przede wszystkim dzięki ogromne za porady.
Jako ze nie jestem w temacie oblatany wiec najlepiej do mnie prostym językiem i łopatologicznie.
@jacekxyz Zaszło nieporozumienie, nie zalezy mi na niskiej rozdzielczości kamery, im większa tym lepiej. Pisząc o kamerach HD mialem na mysli te ktore maja twardy dysk. Takie nieporozumienie.
Oczywiscie HD jak najbardziej, ta o ktorej wspominalem Sony HVR-Z1, nagrywa w HD.
@kotin, dziekuje za podrzucony temat o 4:3 i 16:9 - otwiera oczy. i dzieki za link do canona.

@gregoriusr(0) dzieki za opinie, czyli rozumiem ze jakosc obrazu jest niska w Z1

Chyba jestem fanem staroci, w domu mam jeszcze mase kaset video, rowniez miniDV, kiedys nagrywalem nie majac pojecia czym, to bylo jakies Sony, dosc duze.
W jakich formatach kamery HD nagrywaja? czy jest wybor formatu, kompresji?
Zalezy mi by nagrany material z łatwościa mogl byc obrabiany. Juz nie pamietam gdzie czytalem, ze niektore formaty, kompresja utrudnia.
Ale nie bic :) wiem ze dzwoni, ale gdzie? to dopiero musze sie dowiedziec.

poniedziałek, 5 marca 2018, 16:15
Moderator
Moderator

Uporządkujmy. :wink:
HD, a raczej FullHD to zapis do rozdzielczości 1920x1080, (zawsze 16:9). Najlepiej : w 50 klatkach na sekundę progresywnie, co razem zapisuje się jako 1080 50p.
(Istnieją inne formy zapisu - na przykład na płytkę Bluray 1080 50i, ale na razie zacznij od zapisu do pliku 1080 50p na dysk twardy komputera, a udostępniaj innym na pendrive, karcie pamięci, czy przenośnym dysku. Płytki Bluray to "przeżytek", bo wymuszają przeplot - interlace, czyli 50i.)
Nowe kamery zapisują już tylko na karty pamięci i dobrze. Zapis na kasetki i na dysk twardy, mają o wiele więcej wad, niż zapis na karty.
W instrukcji kamery doczytasz jakie karty pamięci do niej użyć, do jakiej rozdzielczości. Kamery zazwyczaj zapisują teraz w kodeku H264, w dwóch kontenerach do wyboru - mp4, lub AVCHD.
Komputer do montażu takiego materiału to minimum procesor i5 2500K i nowsze / szybsze, 16 GB RAMu, dysk na system i programy, pusty na razie dysk na surowy film z kamery + dźwięki, grafiki i inne dodatki jakie chcesz mieć potem w filmie gotowym, oraz trzeci dysk - na eksport gotowego projektu. (Dyski na magazyn, na tempy i inne, to potem...)
Dyski na system i eksport w najgorszym razie mogą być HDD, ale zdecydowanie lepiej wypadają SSD, a dysk numer 2 (na surówkę, ten na którym ma się odbywać montaż, to minimum Goodram serii Pro, a lepiej Samsung Pro (nie Evo), w zależności od zasobności portfela.
Czyli to wymagania zdecydowanie większe niż do montażu SD (720x576), ale warto.

poniedziałek, 5 marca 2018, 19:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja tu się nie zgodzę z kolegą. Amatorowi wystarczy byle co z wsparciem QSV i jakiś program, który z niego zrobi użytek np Premiere Elements, nowy Vegas, Magix(tego sprawdzałem na Surface Pro, tabletna którym 4K dało się obrabiać z podglądem rzeczywistym).
Tak że bez przesady. Pro to inna półka, a amatorzy z powodzeniem poradzą sobie na współczesnych ciężko mi to przez gardło przechodzi "tanich" procesorach.
Oczywiście grać to tylko w pasjansa, ale to wątek nie o tym.

poniedziałek, 5 marca 2018, 19:27
Moderator
Moderator

Sprecyzuj "byle co", a okaże się że tak bardzo się nasze wskazówki nie różnią. :wink:
PS
W zestawie nie uwzględniałem karty graficznej innej niż intelowska, bo ceny teraz nie zachęcają do kupna nowej, a kolega ma może jakąś.

poniedziałek, 5 marca 2018, 19:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Napisałem na jakim tablecie się da, może być, a nawet lepiej bo praca na tablecie do wygodnych ciężko zaliczyć chiński box, choć tu o zgrywaniu kasetek należy zapomnieć.
Oczywiście więcej rdzeni, ramu, dysków pomaga, ale amatorowi dziś starczy współczesny tablet z podpiętą myszką i klawiaturą.
Często ludzie już takie mają do kanapowego czytania newsów.

poniedziałek, 5 marca 2018, 19:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona