Teraz jest czwartek, 24 stycznia 2019, 11:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Obróbka materiału HD do DVD 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Obróbka materiału HD do DVD
Witam,

Jakie parametry projektu wybrać jeśli:

- mam material nagrany w jakości HD (kamerą Sony AVCHD)
- po obróbce materiał ma trafić na zwykłą płyte DVD

Zatem materiał wyjściowy już nie musi być HD, tylko zwykły na płytę DVD.

Czy w związku z tym we wstępnych ustawieniach projektu warto wybrać jakieś ograniczone ustawienia, czy jeśli materiał jest HD to nie ma sensu wybierać innego niż AVCHD widescreen?

Pytanie moje jest pod kątem czy wybranie innych parametrów projektu może sprawić, że obróbka będzie szybsza (bardziej płynna)?

Pozdrawiam

poniedziałek, 26 października 2009, 20:28
Moderator
Moderator

Post Re: Obróbka materiału HD do DVD
Witamy serdecznie :)
Każdy program do authoringu (tak myślę) pozwala na zapisanie gotowej kompilacji do postaci obrazu płyty, lecz każdy też pozwala zapisać tę kompilację jako katalog Video_ts, który bez problemu obsłużony przez Nero, czy też inny silnik zapisujący krążki - utworzy nam płytkę DVD-Video.
Drugie rozwiązanie uważam osobiście za znacznie lepsze, gdyż spakowanie całości do postaci obrazu i tak spotka się z depakowaniem tego przy zapisie, więc po co?

Dopisek:
Przed chwilą tytuł tego wątku brzmiał:
Zapisanie filmu jako obraz DVD (.iso) ?
Pytałeś w temacie, czy da sie zapisać projek jako obraz płytki przykładowo *.iso.
Udzielam odpowiedzi, zatwierdzam ją, a tu nagle zmieniłeś sens treści i temat posta....????

Tu odpowiedzi padają nieraz natychmiat :mrgreen:

poniedziałek, 26 października 2009, 20:44
Bywalec
Bywalec

Przepraszam bardzo za zamieszanie :) Nie chciałem zaśmiecać nastepnym wątkiem a w międzyczasie dostałem już odpowiedx na poprzedni wątek, więc postanowiłem poruszyć drugi temat, myślalem, ze jeszcze niekt nie zdąrzy odpoweidziec, bo zmieniłem to w ciągu 5 minut.

Jeszcze raz przepraszam bardzo za zamieszanie.

Dziękuję za odpowiedź ws. zapisania obrazu!

poniedziałek, 26 października 2009, 21:17
Moderator
Moderator

Nie ma sprawy, jako nowy na forum masz rozgrzeszenie :mrgreen:
Nie jeden już stwierdził, że jeśli z materiału HD chcemy zrobić płytkę DVD, to najlepiej jest przechwytywać wprost z kamery materiał jako SDV standard, a nie HDV, montujemy wtedy wszystko jak za starych czasów, konwertujemy, poddajemy Authoringowi i zapisujemy na krążku jako DVD-Video.
Taka praca przebiegnie znacznie płynniej, szybciej i wygodniej, niż edycja materiału AVCHD.

poniedziałek, 26 października 2009, 21:29
Bywalec
Bywalec

No tak, tylko jeśli używalem kamery z HDD to przechwycenie materiału z kamery polega po prostu na skopiowaniu gotowych plików na dysk komputera, czy zatem z takich plików można jeszcze przed obróbką coś zrobić, żeby sama obróbka była płynniejsza?

wtorek, 27 października 2009, 22:07
Moderator
Moderator

Warto więc przekonwertować wszystkie pliki do postaci AVI DV Widescreen (16:9) jakimś dowolnym konwerterem potrafiącym to zrobić i montaż przeprowadzić na takich już plikach.

wtorek, 27 października 2009, 23:38
Bywalec
Bywalec

Chyba najlepszym rozwiązaniem wiedzac, że materiał będzie i tak przerabiany i prezentowany na DVD a nie w wersji HD jest po prostu zmiana parametrów w kamerze przed filmowanie i zamiast HD filmować w SD, więc trochę przedobrzyłem, a mam teraz bardzo dużo materiału do obróbki (Ślub).

Zrobię tak jak mówisz, przekonwertuję avchd na avi i mam w związku z tym jeszcze 2 pytania:
1) czy jest jakiś program, który szczególnie polecasz? czy może w pakiecie, którego od niedawna jestem posiadaczem (Adobe Premiere CS4) jest jakiś program, który sobie dobrze z tym poradzi?
2) jakie parametry wyjściowe ustawić w konwersji, po prostu AVI, czy trzeba jednak coś bardziej pookreślać, typu iloś cklatek/sek. itp?

Z góry dzięki za pomoc

sobota, 31 października 2009, 22:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Chyba najlepszym rozwiązaniem wiedzac, że materiał będzie i tak przerabiany i prezentowany na DVD a nie w wersji HD jest po prostu zmiana parametrów w kamerze przed filmowanie i zamiast HD filmować w SD, więc trochę przedobrzyłem, a mam teraz bardzo dużo materiału do obróbki (Ślub)"

to najgorsze mozliwe rozwiazanie i w efekcie otrzymasz kiepski obraz z mora, czesc kamer HD i HDV wylacza czesc matrycy (czy jakos tak, sprwdz techniczna gadke szmatke) przy filmowaniu sd, w zwiazku z tym otrzymujesz duzo gorszy i ciemniejszy obraz niz jakbys to sfilmowal w HD/HDV

najlepiej pracowac w HD i na koniec robic konwersje do formatu wynikowego, najszybciej zrobic downscaling podczas capturownia materialu z kamery

z premierem cs4 w pakiecie jest media encoder, wszystkie zagadnienia z konwersja mozesz rozwiazac z jego pomoca

niedziela, 1 listopada 2009, 01:35
Bywalec
Bywalec

Dzięki, nie wiedzialem, że tak to działa, w takim razie w Media encoder przekonwertuje AVCHD na avi (PAL DV z jakością 100), ale czy on sam wykryje np. ilośc klatek w materiale ACHD i tyle samo ustawi w avi?

niedziela, 1 listopada 2009, 10:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w media encoder masz profile gotowe, pal dv , pal dv widescreen i to samo do ntsc, wybierz ktory potrzebujesz, w zakladce outputo, masz podglad

niedziela, 1 listopada 2009, 11:43
Moderator
Moderator

Standardy video już same w sobie określają ilość klatek na sekundę, więc DV AVI raczej nie pozwoli nawet zmienić sobie tej ilości (tak powinno być).
Będzie wszystko prawidłowo.

niedziela, 1 listopada 2009, 11:57
Bywalec
Bywalec

Idąc za Waszą radą przekonwertowałem w Adobe Encoder kilka moich plików źródłowych w rozdzielczości HD z formatu (.MTS) na Microsoft AVI z presetem PAL DV widescreen z jakością 100 (rozdzielczość 720x576, 25kl/sek.) i chyba się udało... poza jedną rzeczą... plik źródłowy HD (.MTS) ma wielkość 274MB, a plik PAL DV ma wielkość aż 472MB - chyba plik wyjściowy o niższej rozdzielczości powinien być mniejszy od pliku HD - prawda?
Dodam jeszcze, że wyjściowy plik avi ma szybkość 2256kb/sek.
Czy tak powinno być, czy coś mogłem źle ustawić?

sobota, 7 listopada 2009, 12:38
Moderator
Moderator

tazzoo napisał(a):
chyba plik wyjściowy o niższej rozdzielczości powinien być mniejszy od pliku HD - prawda?
nieprawda. zależy od rodzaju kompresji. twoje pliki HD z kamery są bardzo upakowane świetnym kodekiem, a przekonwertowałeś na cieniutki i nieoszczędny kodek DV. tak to niestety jest.

osobiście wolę już edytować pliki w formacie MJPEG i nie zmniejszam ich tak znacznie - do 1280x720 oraz pozbywam się przeplotu. moja metoda tutaj: http://forum.filmowiec.pl/viewtopic.php?t=12532 ale są oczywiście dużo prostsze metody.

pozdrawiam.

sobota, 7 listopada 2009, 12:53
Bywalec
Bywalec

hmmm... jesli to działa w ten sposób to znaczy, że wszystko zrobiłem dobrze, tylko czy w takim razie faktycznie płynniejsza będzie i szybsza będzie edycja pliku DV niż .mts skoro DV jest większy (czy do szybkości/płynności edycji bierze się pod uwagę wielkość pliku czy tylko rozdzielczość?).

GrassHoppeR - czytałem Twoją metodę - profesjonalna i pewnie skuteczna, ale jeszcze nie na moim poziomie wtajemniczenia, będę próbował w przyszlości, dzięki.

sobota, 7 listopada 2009, 15:22
Moderator
Moderator

tazzoo napisał(a):
hmmm... jesli to działa w ten sposób to znaczy, że wszystko zrobiłem dobrze, tylko czy w takim razie faktycznie płynniejsza będzie i szybsza będzie edycja pliku DV niż .mts skoro DV jest większy (czy do szybkości/płynności edycji bierze się pod uwagę wielkość pliku czy tylko rozdzielczość?).
nie chodzi ani o rozmiar ani o wielkość. chodzi o skomplikowanie sposobu dekompresji, czyli "wyciągania" klatek z pliku.
tazzoo napisał(a):
GrassHoppeR - czytałem Twoją metodę - profesjonalna i pewnie skuteczna, ale jeszcze nie na moim poziomie wtajemniczenia, będę próbował w przyszlości, dzięki.
nie jest to metoda profesjonalna, wręcz przeciwnie - amatorska i wykorzystująca darmowe oprogramowanie. profesjonaliści kupują sprzęt, który uciągnie AVCHD albo konwertują płatnymi ale i doskonalszymi metodami.

pozdrawiam

sobota, 7 listopada 2009, 15:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona