Teraz jest czwartek, 24 stycznia 2019, 10:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Sposób na skuteczną redukcję szumów audio 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Sposób na skuteczną redukcję szumów audio
Witam.

Zauważyłem, że tor mikrofonu w mojej karcie dźwiękowej wprowadza znaczny poziom szumów do tworzonych plików dźwiękowych. Nie zastanawiając się długo uruchomiłem GoldWave i przeprowadziłem Noise Reduction na domyślnych (i jak sprawdziłem - dających najlepsze rezultaty) ustawieniach. Niestety przy zwiększeniu głośności nagrania wynikowego daje się słychać mechaniczny, nienaturalny przydźwięk.

Czy i w jaki sposób wy radzicie sobie z redukcją szumów audio? W zewnętrznej aplikacji czy bezpośrednio w Adobe Premiere?

niedziela, 6 grudnia 2009, 11:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Sposób na skuteczną redukcję szumów audio
ja osobiscie nie robie takich operacji w obrebie premierea tylko exportuje dzwiek i albo przepuszczam przez mixer analogowy albo pod sound forgem pluginy typu noice reducer/reductor

niedziela, 6 grudnia 2009, 16:04
Bywalec
Bywalec

ja robie to bezposrednio w premierze. na sciezki na ktorych masz dialogi nakladasz dwa filtry denoisser i dynamics -> compressor. tylko na dialogi, bo na masterze ucielo by muzyke. jesli bedziesz chcial wyprobowac to podesle Ci szczegolowe ustawienia.

wtorek, 15 grudnia 2009, 14:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hirvonen napisał(a):
ja robie to bezposrednio w premierze. na sciezki na ktorych masz dialogi nakladasz dwa filtry denoisser i dynamics -> compressor. tylko na dialogi, bo na masterze ucielo by muzyke. jesli bedziesz chcial wyprobowac to podesle Ci szczegolowe ustawienia.

Denoiser oraz Dehummer jest wskazany przy wycinaniu szumu/przydźwięku sieci, natomiast co do kompresora to nie zgodzę się z Tobą. Kompresor nie pomoże Ci w minimalizowaniu szumu - wręcz przeciwnie - wzmocni go, zakładając, że gain kompresora ustawisz na >0.

wtorek, 15 grudnia 2009, 14:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Robiłem testy premierowego denoisera i moim zdaniem efekt niczym nie różni się od ściszenia głośności. Potem dla pewności zrobiłem ślepy test odsłuchowy innej osobie i efekty ściszenia oraz denoisera były dla niej nie do odróżnienia.
Dla zastosowań wideo rewelacyjnie nadaje się się plugin vst Voxengo redunoise (odszumianie, wiatr, uderzenia mikrofonem o framugę drzwi, dźwięk lodówki, odgłosy obudowy itp).

środa, 16 grudnia 2009, 05:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Richi_TDI napisał(a):
Kompresor nie pomoże Ci w minimalizowaniu szumu - wręcz przeciwnie - wzmocni go, zakładając, że gain kompresora ustawisz na >0.

Nie do końca nie pomoże... kompresor bez problemu może działać jak bramka szumu i w momencie kiedy nikt nic nie mówi (zakładam że chodzi o wokal nie muzykę), praktycznie szum jest wywalany do zera. W wielu przypadkach to wystarczy. To jak szum będzie słyszalny podczas mowy zależy jak bardzo ta ostatnia jest selektywnie nagrana. Samo użycie bramki to jednak zbyt proste rozwiązanie i wypadało by wspomóc się jakimś denoiserem, bo dźwięk po samej bramce (np. bez dodanej muzyki w tło) będzie się niekomfortowo odsłuchiwało - zbyt duża różnica...

KRAN 6m auto AIM

środa, 16 grudnia 2009, 12:29
Bywalec
Bywalec

Richi_TDI napisał(a):
Hirvonen napisał(a):

Denoiser oraz Dehummer jest wskazany przy wycinaniu szumu/przydźwięku sieci, natomiast co do kompresora to nie zgodzę się z Tobą. Kompresor nie pomoże Ci w minimalizowaniu szumu - wręcz przeciwnie - wzmocni go, zakładając, że gain kompresora ustawisz na >0.

no to ustaw compressora: treeshold -15db, ratio: 2.5, attack: 0.10, release: 10, make up: 4.

do tego denoisser np. na -4.

sprawdz czy jest roznica czy nie ma. dialog brzmi o wiele lepiej, poziom szumow sie znaczaco zmniejsza.

środa, 16 grudnia 2009, 13:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]