Teraz jest sobota, 11 lipca 2020, 09:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 UVS 9 i DVD 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post UVS 9 i DVD
Wypalam filmik nagrany z kamerki na dvd poprzez ulead z takimi ustawieniami:

MPEG files
24 Bits, 720 x 576, 25 fps
Pierwsze wyższe pole
(DVD-PAL), 4:3
Video data rate: Zmienne (Max. 8000 kbps)
Audio data rate: 256 kbps
Dolby Digital Audio, 48 KHz, 2/0(L,R)

i jakosc obrazu nie jest rewelacyjna ale nie o to mi chodzi. Chodzi o to ze widze w obrazie lekkie rwanie, zwlaszcza przy ruchach kamera rwanie obrazu da sie zauwazyc. Komp mam mocny, przy zgrywaniu niezgubilo zadnych klatek, do avi kompresuje i nie ma tkaiego efektu jest tylko gdy robie projekt na DVD. Co moze byc ? Lub inaczej jak mam zrobic zeby sobie zapisac ten projekt z ulead tak zeby w innym programie zrobic authoring DVD ? bo probowalem jako DV Tape 2 ale rowniez skakalo ..
pozdrawiam

piątek, 4 listopada 2005, 23:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

piątek, 4 listopada 2005, 23:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

przeplot i http://forum.swiatobrazu.pl/dv/search.php :wink:

sobota, 5 listopada 2005, 08:37
Bywalec
Bywalec

Panowie kompresja w xvidzie nie jest mi daleka bo duzo sie nia zajmuje i wiem co to jest przeplot ;) Jednak efekt tutaj widoczny nie jest przeplotem, poprostu przy ruchu kamera obraz nie idzie plynnie tylko go przytnie robi takie skoki przy ruchac, choc postacie sa w miare plynne. Moze jakas podpowiedz jeszcze ?

sobota, 5 listopada 2005, 10:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Panowie kompresja w xvidzie nie jest mi daleka bo duzo sie nia zajmuje i wiem co to jest przeplot ;) Jednak efekt tutaj widoczny nie jest przeplotem, poprostu przy ruchu kamera obraz nie idzie plynnie tylko go przytnie robi takie skoki przy ruchac, choc postacie sa w miare plynne. Moze jakas podpowiedz jeszcze ?

oki ale piszesz w pierwszym poście o ustawieniach z mpg2.
?

sobota, 5 listopada 2005, 11:36
Bywalec
Bywalec

ale chodzi mi o to ze nie przyczyna nie jest przeplot bo umie rozroznic przeplot od czegos innego. Zreszta na TV rowniez skacze a z tego co mi wiadomo to na TV skoro jest przeplot to go niebedzie ...

sobota, 5 listopada 2005, 11:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam, tu się mylisz, jeżeli jest winny przeplot to oglądając na TV także w ten sam sposób "skacze". Przed renderowaniem w ustawieniach zmien półobrazy i sprawdź, na moje to cały czas przeplot (kiedyś też walczyłem i mi Piotr Kulesza pomógł, ludzie z filmowca wiedzą o kogo chodzi, szkoda, że go tu nie ma)

sobota, 5 listopada 2005, 12:19
Bywalec
Bywalec

probowalem na Frame - Based, pierwsze nizsze pole i pierwsze wyzsze pole. Na pierwszym wyzszym polu to skacze wszsytko co sie porusza, a na dwoch pierwszych efekt jest taki ze wszystko co sie porusza jest plynne lecz ruchy mojej kamery skacza !! Wlasnie nagralem film ( 5 godzin w podwojnym przebiegu) i dalej to samo !! Jak i na kompie taki efekt to na telewizorze to samo !!
Pozdrawiam

sobota, 5 listopada 2005, 17:15
Stały bywalec
Stały bywalec

Spróbuj to zrobić w Pinnacle 9.
Ja ćwiczyłem ten sam problem, wprawdzie z innym materiałem wejściowym ale potwierdzam - wszelkie znane mi manewry antyprzeplotowe okazały sie nieskuteczne. Dopiero edycja materiału w P9 i kompresja np do Divx przyniosła pożądane rezultaty. (Przyczyny zjawiska nie ustaliłem do chwili obecnej.)
Uwaga: W moim przypadku authoring poprawnego materiału wyjściowego z P9 w programie Ulead np. UMF3 powodował, ze efekt powracał.
Życzę powodzenia - napisz o następnych spostrzeżeniach

środa, 9 listopada 2005, 16:15
Stały bywalec
Stały bywalec

To miało mało wspólnego z P9. W moim przypadku okazało się, że przyczyną była wprowadzona podczas edycji materiału w UVS 9 konwersja z 30 fps (Fuji 7000 - aparat foto) do 25 fps, która nie była wykonywana w P9 (pomimo stosownych ustawień :? )
Dalej już wiadomo: Authoring i obligatoryjna konwesja do 25 fps, (DVD lub SVCD PAL) powoduje w tych programach, a także VD, VDM i innych usunięcie co 6-tej ramki i w efekcie efekt stroboskopu przy odtwarzaniu dynamicznych ujęć.
O powyższe jestem w tej chwili mądrzejszy. :idea:
Problem jednak pozostaje:
Dla uzyskania płytki DVD, SVCD z autostartem i prostym menu do kilku klipów trzeba dokonać konwersji fps w czymś, co realizuje tą funkcję z zastosowaniem algorytmów interpolacji, a nie prostego usuwania klatek.
Taki soft Canopusa lub Fire...[cośtam] kosztuje jednak kilkaset USD :cry:
Alternatywnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie klipów w Divx 30fps i dodanie do płytki softu sterującego tymi klipami - coś na kształt Smart Navi, ale przynajmniej z indywidualną dla każdej płytki tapetą i możliwością wpisania nazw dłuższych, niż typowe SN.
Dla utrudnienia dodam, że płytka ta ma być odczytywana przez stacjonarne odtwarzacze DVD (obsługujące divx oczywiście), zatem soft robiacy autostart w CD/DVD kompa nie wystarcza.
Czy ktoś wie jak można to zrobić :?: - liczę na Wasze wsparcie :!:

piątek, 18 listopada 2005, 15:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]