Teraz jest niedziela, 25 października 2020, 16:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 amator; kilka pytań 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post amator; kilka pytań
Witam... od 3 dni bawię się z sony vegas (7.0b). Jest to mój pierwszy kontakt, z tego typu programem. Udało mi się zmontować pierwszy filmik, na zasadzie prób i błędów, ale są pewne kwestie, których nie wiem (proszę o wyrozumiałość... dla niektórcyh może to być banalne)

1. jak oddzielić video, and dźwięku; narazie po prostu ściszyłem na maxa, ale czy to nie niepotrzebne Mb> , które zwyczajnie możnaby było wyciąć.

2. Jak z tym ściamnianiem; ), zgłaśnianiem, między ujęciami. Na moim przykładzie: początek filmu, wrzucam tekst który ma mi się wyswietlać w tle... Jak fil się rozjaśnia, to napis też ale do pewnego momentu, jak chce żeby napis był trszokę jaśniejszy w swoim punkcie kulminacyjnym... obraz się zciemnia :/
A z dźwiękiem by mi się przydało wiedzieć taką rzecz... ledzi sobie obraz... podłożone mp3, ściszam mp3 o 50%, żeby było słychać dzwięk z video, ale jak chcę zgłośnic spowrotem muzykę, to muszę zgłaśniać od 0db, rozumiecie? Jak się robi, żeby mozna było ściamniać rozjaśniać, zgłaśniać, ściszać od tej poziomej kreski, ustawionej na środku, a nie od dolnego prawego rogu, albo do lewego dolnego.

3. Chciałem użyć jakiś efekt... pojawił mi się w całym video... tam gdzie nie chciałem uzyłem "create subclip", czy tedy droga?

4. Czy jest możliwe, żeby połączyć jeden efekt, z jakąś jedną opcją drugiego efektu. Np. Film effects chciałem połączyć tylko z "vertical sync" z efektu "TV simulator", ale nigdzie tam nie widzę opcji wyłączenia pozostałych. Taki program,,, chyba powinno to być możliwe :?

Narazie to wszytko... wcześniej miałem jeszcze taki problem...brałem render as... ale jak włanczam film na kompie, to nie było ani obrazu, ani dźwięku. Coś pogrzebałem i już jest okej, ale czy możecie powiedzieć jak powinny wyglądać ogólne opcje filmu... pal, czy inn, ile klatek/s. avi, mpeg? co z dźwiękiem.... i reszta ustawień.

Bardzo byłbym wdzięcny za odpowiedź

pozdrawiam
Marcin

czwartek, 14 grudnia 2006, 16:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sony Vegas to zaawansowane narzędzie ! Jak na początek przygody z filmem to dość ambitnie.
Ale z drugiej strony to bardzo dobry program i jeśli wystarczy zapału do przebrnięcia przez pierwsze rafy to szybko przekonasz się że można zrobić wszystko !
Co Twoich pytań to jest ich taka lawina że trzeba chyba cytować instrukcję - a jest obszerna ok 400 stron A4. Jeśli znasz choć trochę angielski t o koniecznie ściągnij ją sobie z e strony producenta :
http://www.sonymediasoftware.com/downlo ... p?catid=12
Jeśli to nie pomoże będę próbował systematycznie odpowiadać choć na część pytań.
Pozdrawiam :)

czwartek, 14 grudnia 2006, 23:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zanim na dobre rozkręcisz się z Vegasem musisz zrozumieć idee montażu nieliniowego (NLE). Jeśli znasz Photshop'a, Flash'a, Fireworks'a, Gimp'a itp programy graficzne zrozumiesz do czego służą warstwy i jak je widać - bez problemu zrozumiesz Ediusa, Premiere, Vegas i inne edytory video.

W Vegas i innych programach dokładnie są takie same warstwy z tym że złożone są ze strumieni audio i video.
Patrząc "z góry" widzisz zawsze warstwę, która jest wyżej, nie widzisz warstwy która jest pod spodem. Jeśli zmniejszysz wielkość górnej warstwy/klatki(ek) zobaczysz warstwę, która do tej pory była zakryta: i już masz swego czasu popularny efekt: tzw "obraz w obrazie".

ale tak jak napisał jjack - najpierw lektura, potem wyszukiwarka (wątków o vegasie nie jest tak dużo jak np wątków z AP) a potem pytaj :wink:

Powodzenia :wink:

piątek, 15 grudnia 2006, 01:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]