Teraz jest wtorek, 1 grudnia 2020, 03:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Markery rozdziałów w pliku 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Markery rozdziałów w pliku
Witam,
Zmontowałem ostatnio 3-godzinny film w Sony Vegas i wpadłem na pomysł by zrobić z niego płytę DVD - taką ładną z menu itd. Do dyspozycji oprócz Vegasa mam Maca z dostarczonym w zestawie iDVD. Program ten jest bardzo prosty w obsłudze i ma dużo bardzo fajnych motywów. Niestety, ma ograniczone możliwości edycyjne. Doczytałem się, że aby ładnie podzielił film na rozdziały, potrzebne jest wyrenderowanie takiego pliku (np .mov) aby zapisać w nim "chapter markers", które można ustawić w takich programach jak Final Cut, czy też choćby iMovie. Niestety, FCE ani FCP nie mam, a nie chce wszystkiego przerzucac przez iMovie po wypluciu z Vegasa. Tymczasem Vegas też ma taką opcję jak dodawanie markerów. Ba - nawet teoretycznie przy eksportowaniu pliku można coś takiego ustawić, żeby te markery zapisał w pliku. Niestety - nie umiem tego użyć. Czy ktoś może mi pomóc i podpowiedzieć, jak skutecznie wyeksportować z Vegas plik ze znacznikami rozdziałów?
Pozdrawiam.

poniedziałek, 10 marca 2008, 04:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Markery rozdziałów w pliku
Myślę, że powinieneś się skoncentrować na jednej platformie np MacOS.
FC (w dowolnej wersji) po montażu umożliwia ci wyrenderowanie MPEG-2 (czyli formatu zgodnego z DVD).

Jeśli masz zestaw Apple, możesz użyć aplikacji iLife, która dedykowana jest do dość profesjonalnego authoringu DVD. Oczywiście aplikacja ma możliwość zaimportowania formatu MOV a także MPEG-2.
Po zaimportowaniu pliku MPEG, na TL aplikacji ustawiasz suwak w dowolnym miejscu i w menu kontekstowym masz opcję dodania chaptera(ów). iLife - ma też bazę "gotowców" (projektów płyt DVD), niektóre są naprawdę niezłe :)

W Vegas (PC), po zakończonej edycji filmu na TL w dowolnym miejscu (tam gdzie aktualnie znajduje się suwak) klikasz z klawiatury klawisz M. Pojawia się rozdział. Na koniec w opcjach renderingu wybierasz profil MPEG-2 (compatybile with DVD Architect). W ten sposób zasysając taki plik do DVD Architect, masz już gotowe rozdziały. Znaczniki z chapterami utworzone w Vegas nie będą rozpoznawalne w (MacOS) FC, iLife, iDVD ani też w innych PC-towych aplikacjach jak np Encore, Workshop, Pinnacle itd.

Vegas (jeśli chodzi o markery rozdziałów) jest kompatybilny z takimi aplikacjami do authoringu jak DVD Architect i Blue Print.

W Twoim przypadku proponuję pracę w jednym środowisku MacOS lub PC. W innym przypadku (w zależności od umiejętności) czeka cię masa niepotrzebnej pracy i niezamierzonych testów :wink:

poniedziałek, 10 marca 2008, 10:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jesli z w Vegasie uzywasz markerów jako znaczników rozdziałów to obługuje je DVD Architect - aczkowliek nie jestem pewien czy podczas rendereowania do MPEG-2 z Vegasa w tych miejscach kompresor MPEG2 wstawi w te miejsca klatki "I", ale kodując juz w DVD Architect taki plik z markerami to musi sie to wykonac. CCE ma mozliwosc ręcznego wpisania czasu z dokładnością do jedenej klatki gdzie porobić "I-frame", niestety jest on dosyc drogi.

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

poniedziałek, 10 marca 2008, 11:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam - do tego co napisano powyżej o Vegas i DVD Architect warto może dodać, że oprócz mozliwości przeniesienia markerów z Vegas do Architect'a, w samym Architect możemy na timelin'ie ustawiać dowolne markery rozdziałów. Program pozwala na zapisanie tego ustaiwienia.
Pozdrawiam

poniedziałek, 10 marca 2008, 12:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Croolick napisał(a):
jesli z w Vegasie uzywasz markerów jako znaczników rozdziałów to obługuje je DVD Architect - aczkowliek nie jestem pewien czy podczas rendereowania do MPEG-2 z Vegasa w tych miejscach kompresor MPEG2 wstawi w te miejsca klatki "I", ale kodując juz w DVD Architect taki plik z markerami to musi sie to wykonac.

Vegas to robi :)

Croolick napisał(a):
CCE ma mozliwosc ręcznego wpisania czasu z dokładnością do jedenej klatki gdzie porobić "I-frame", niestety jest on dosyc drogi.

Vegas i DVD Architect - także ma taką możliwość :wink:
W DVD Architect jest to czas na skompresowanym pliku a w Vegas nr klatki (lub także czas, ale w odniesieniu do klatek w pliku dv).

@jjack

oczywiście masz rację lecz jest to już nieco bardziej skomplikowane - chodzi o wstawienie markera w mpeg-u z dokładnością do pojedynczej klatki na TL, po prostu się nie da z wiadomych powiodów :) W Vegas zrobisz to co do "klatki" :idea:

poniedziałek, 10 marca 2008, 12:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no to teraz jestem spokojny :)

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

poniedziałek, 10 marca 2008, 12:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dziękuję bardzo za rady ale nierozwiązują one mojego problemu w sposób satysfakcjonujący.
Komputer na którym mam Vegas to całkiem porządna maszyna z dużą (jak na moje potrzeby) przestrzenią dyskową, dobrym procesorem i masą RAMu. Tymczasem MAC OS mam na laptopie - macbooku, który RAMu ma 1GB, na dysku może z 10GB wolnego miejsca (i wiele więcej nie będzie) no i choćby wyświetlacz - 13,3" zamiast 24" + 17" (w sumie mogę podłączyć 24", bo mam odpowiedni kabelek). Z tego wynika, ze powinienem ograniczyc sie do platformy PC - i tak tez robilem, z malymi wyjatkami. Niektore plansze wstawiane do filmiku wykonywalem w iMovie, bo sa bardzo proste w zrobieniu, nie trwa to dlugo i wygladaja naprawde niezle.

iDVD tez ma swietne motywy. To wlasnie dla nich chcialem uzyc iDVD, nawet jesli spowoduje to ze moj laptop bedzie caly dzien produkowal filmik. Ale nie mam zamiaru poswiecac dodatkowego dnia na to, by importowac film do iMovie (koszmarnie dlugo to trwa) i zaznaczac w nim chapterow, zeby pozniej zostaly one uwzglednione w iDVD. Moze istnieje jakis konwerter, ktory mi te chaptery doda? A moze jest jakis sposob na wykorzystanie rewelacyjnych motywow z iDVD w takim DVD Architect? Choc nie sadze aby tak bylo.
Doradzcie cos. To teraz jednorazowa akcja. Na przyszlosc moze wymysle cos bardziej sensownego.

środa, 12 marca 2008, 17:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chyba sam sobie odpowiedziałeś - całą edycję łącznie authoringiem przeprowadziłbym na PC.
Jeśli zależy Ci na tematach wygenerowanych z innych programów i platform, to prostym rozwiązaniem jest wyeksportowanie tematu z Mac'a jako film (np. *avi) i użycie go jako background'u w Architect.
Często w tym programie jako tła do menu, stosuję z powodzeniem pliki video wygenerowane w innych aplikacjach.
Pozdrawiam.

środa, 12 marca 2008, 17:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
O - to jest dobry pomysl! Nie znam sie na tym jak zapisywane sa filmy na DVD totez nie wiedzialem ze to chodzi tylko i wylacznie o filmik w tlo. Zaraz zobacze czy iDVD pozwala cos takiego ladnie wyeksportowac. No i zastanawiam sie co z tym calym menu, ktore tam plywa w jedna i druga strone w zaleznosci od nacisniecia czegokolwiek. Mam pewne watpliwosci, czy to tylko filmik - ale moze tak. Z tym ze wtedy musialbym zrobic w iDVD wszystkie chaptery, zeby bylo tak samo jak w DVD Architect... a to sie juz robi za duzo pracy.

Znalazlem za to inne rozwiazanie - samodzielnie. Nie jestem jeszcze pewien na ile jest skuteczne, ale wygladaloby ono tak:
1.Zmontowany w Vegasie film oznaczam markerami chapterow
2.Produkuje film do gotowej postaci w Vegasie
3.Robie jakis skrypt albo cos innego magicznego (to jest etap, ktorego nie znam na razie), ktory wyeksportuje mi wszystkie markery do pliku tekstowego w formacie:
[00:00:01.00]
1. Chapter 1
[00:00:02.00]
2. Chapter 2
[00:00:03.10]
3. Chapter 3
4.Otwieram na MACu plik z filmem w programie Metadata Hootenanny i importuje plik tekstowy z chapterami - wszystko przez siec gigabitową.
5.Zapisuje plik .mov w postaci referencji do wczesniej utworzonego filmu, wraz z oznaczeniami rozdzialow z pliku tekstowego.
6.Importuje plik - referencje, do iDVD, ktory rozpoznaje mi rozdzialy. Robie plytke DVD i na koniec ja kompresuje zapisujac efekt na dysk MACa.

Sprawdzilem, ze pliki referencji .MOV utworzone w Metadata Hootenany z opisem rozdzialow zaczytanym z plikow tekstowych sa poprawnie rozpoznawane w iDVD.

Pozostaje mi poszukac pomocy na temat eksportowania nazw chapterow z Vegasa (slyszalem ze Vegas obsluguje jakies skrypty). No i nie wiem czy Vegas mi tak zapisze film, zeby w iDVD miec w odpowiednich miejscach klatki kluczowe - wiecie cos na ten temat?

Pozdrawiam.

środa, 12 marca 2008, 18:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No i udało się - mam sprawne rozwiązanie.
Montuję wszystko w Vegas. Tam też zaznaczam markerami rozdziały, tak jakbym je miał wykorzystać później do DVD Architecta. Renderuje film do niemal dowolnego formatu oraz eksportuje dane na temat markerów napisanym przeze mnie skryptem. Następnie gotowy plik zaczytuję do programu Metadata Hootenanny na MACu, wczytuję plik z markerami i całość zapisuję jako plik referencji .mov. Operacje związane z dodaniem markerów do pliku .mov łącznie zajmują kilka kliknięć. Nie trzeba nawet kopiować wszystkiego z komputera na komputer - można to zrobić przez sieć.
Gotowy plik .mov przeciągam do iDVD i wszystko mi się samo ładnie ustawia. Pozostaje mi tylko ustawić parametry menu, wybrać jakość obrazu DVD i kazać wyrenderować efekt do postaci obrazu płyty.
Sprawdzałem na małym pliku - wszystko działa.
Dzięki za wszelkie udzielone rady :).
Pozdarwiam.

czwartek, 13 marca 2008, 04:17
Bywalec
Bywalec

podczepię się pod wątek,

chciałem spytać jak wypada kompresja do mpeg-2 bezpośrednio z vegasa do architekta na tle innych kompresorów ? czy vegas i architekt w zupełności wystarczą i nie trzeba się już bawić dodatkowo z CCE lub procoderem ?
obecnie robię w pinnaclu , zapisuję do avi dv , pożniej CCE do mpg i dopiero authoring.
a w powyższym wypadku wystarczyłoby nabyć jedynie pakiet vegasa, mam racje ?

czwartek, 13 marca 2008, 19:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

qustosz napisał(a):
podczepię się pod wątek,

chciałem spytać jak wypada kompresja do mpeg-2 bezpośrednio z vegasa do architekta na tle innych kompresorów ? czy vegas i architekt w zupełności wystarczą i nie trzeba się już bawić dodatkowo z CCE lub procoderem ?

Ostatnio edytowano czwartek, 13 marca 2008, 21:22 przez jjackk, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 13 marca 2008, 21:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

qustosz napisał(a):
podczepię się pod wątek,

coś jest nie ok z umieszczaniem pliku

Ostatnio edytowano czwartek, 13 marca 2008, 21:26 przez jjackk, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 13 marca 2008, 21:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jjackk napisał(a):
qustosz napisał(a):
podczepię się pod wątek,

Jeżeli po zakończeniu projektu przeprowadzi się poprawny rendering do mpg w Vegas (poprawny - tj właściwy strumień video, wielkość wynikowa pliku mieszcząca się na DVD, właściwy plik audio ...itd) to Architect nie ruszy kompresji. Jeśli będzie coś będzie nie ok, to Architect skompresuje ponownie, ale będą komunikaty. Jakośc renderingu - bardzo dobra.

Dość bezpieczne renderowanie można ustawić w Vegas- używając ustawień predefiniowanych: "renderuj DVD PAL do Architecta". Wówczas trzeba tylko kontrolować (policzyć) wielkość strumienia tak aby całość zmieściła się na płytce. Dodatkowo ustawić odpowiednie audio. Są gotowe narzędzia do takich obliczeń.
Pozdrawiam

czwartek, 13 marca 2008, 21:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]