Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 08:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 16:9 a wychodzi jako 720x576? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Re: 16:9 a wychodzi jako 720x576?
OK. Zrozumiałem. Tylko w takim razie dlaczego jak renderuje do avi, ustawiając odpowiednie PAR to nie rozciąga mi obrazu tylko zawsze jest kwadrat w różnych programach multimedialnych? Wyżej ktoś pisał że avi nie radzi sobie najczęściej z PAR... stąd też moje podejście takie do sprawy.

A jak to jest robione w przypadku profesjonalnego montażu filmów ślubnych, że i na komputerze i na TV działa tak jak trzeba?

poniedziałek, 8 grudnia 2014, 10:18
Moderator
Moderator

przecież nie oddajesz klientom płyty z nagranym np. avi dv.
eksportujesz na płytę dvd w formacie mpeg2, a ten w większości jest poprawnie wyświetlany.
jeśli chcesz zrobić np. divx, to renderujesz, jak już pisałem, z ustawieniami kwadratowego piksela. powtarzam, że avi to cała masa różnych formatów kompresji. prawidłowe odtwarzanie zależy od odtwarzacza i jest z tym różnie. trzeba po prostu wiedzieć, co się robi. w przypadku plików do edycji nie ma to większego znaczenia, bo montażysta musi wiedzieć. a eksport materiału zrobić tak, by klient nie musiał, bo i tak najczęściej nie wie.

poniedziałek, 8 grudnia 2014, 10:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

gorzej jak montazysta tez nie wie...

poniedziałek, 8 grudnia 2014, 11:36
Bywalec
Bywalec

No właśnie nie wiem, dlatego pytam. Uwierzcie mi że gdybym chciał się tym zajmować profesjonalnie to bymWas tak nie męczył. Jednak nie chodzi tu o mnie, a o brata, ktoremu chce zrobić prezent jak najgłębiej dam radę.

A to jak na koniec zapisze na DVD w mpeg2 to nie straci na jakości film?
I jaki najgłębiej wygrać rodzaj DV PAL czy co innego?

środa, 10 grudnia 2014, 03:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kontener mod, tak samo jak dvd zawiera skompresowany strumień wideo w formacie mpeg2.

Czyli najlepsza dla Ciebie ścieżka zdrowia jest mniej więcej taka:
a) import do programu edycyjnego
- całość materiału w oryginale .mod
- obrobione w Virtualdubie fragmenty jako avi dv widescreen

b) eksport
- standard dvd z maksymalnym możliwym bitrate (zależy od długości filmu, tego czy plyta jest jedno czy dwuwarstwowa, czy dźwięk zapiszesz w formacie nieskompresowanym czy skompresowanym)
- ponieważ robisz to na użytek rodziny, a nie na rynek, film możesz dodatkowo wyeksportować w dowolnym formacie jaki Ci się podoba. Najważniejsze aby mieć jeden plik, tzw. matkę, w maksymalnej jakości, aby potem w przyszłości z tego pliku robić ewentualne konwersje, oraz mieć "żelazne" archiwum. Tobie polecam zachowanie tego samego formatu (mpeg-2) ze zwiększonym bitratem, a zapis najlepiej do pliku z rozszerzeniem .mpg.

Twój mod z dropboxa jakościowo plasuje się gdzieś w połowie dopuszczalnej jakości przewidzianej dla dvd (średni bitrate u Ciebie to ok. 5000 Kb/s = 5 Mb/s). Więc aby zachować jakość jak najbliższą oryginału najlepiej byłoby eksportować do dvd z bitratem nieco większym, np. target bitrate = 7000 Mb/s. Formatem avi dv wyciągniętym z Vduba i importowanym do Vegasa w ogóle się nie przejmujesz, bo jest dużo lepszy jakościowo od Twojego moda. Avi dv to taki fajny format zapisu dla początkujących, gdyż ciężko coś skopać - poza wyborem standardu PAL (Europa) / NTSC (USA, Japonia) oraz pixel aspect ratio, nie ma możliwości wyboru innych ustawień (co więcej, pixel aspect ratio można zmienić potem w programie montażowym bez wpływu na jakość jeśli zachodzi taka konieczność).
Po zmontowaniu plik o maksymalnej jakości wyeksportuj jako mpeg-2 do kontenera mpg, ustaw video bitrate na 15 Mb/s, audio na 320 Kb/s (wychodzi ok 6,5 giga na godzinę), reszta ustawień (rozmiar, fps, przeplot, PAR) identyczna z oryginałem.

środa, 10 grudnia 2014, 16:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Acha, jeśli wszystko obrabiasz w Vdubie przed zaimportowaniem do Vegasa, to "matkę" filmu najlepiej eksportuj jako avi dv wide. Wyjdzie co prawda ok 13,5 giga/h, ale kto by się dzisiaj przejmował takimi drobiazgami.

środa, 10 grudnia 2014, 16:25
Moderator
Moderator

... A jeśli Cię to pocieszy, wyjdzie dokładnie o jeden Giga mniej (12,5GB).
Ogólnie zasada utrzymania jakości jest taka, aby nigdy nie dekompresować, bo z gorszego lepszego nie zrobimy, jak również zmyślnie skompresowanego materiału nie będzie można edytować bez dekompresji.
Jeśli finalnie ma to być DVD nie przejmuj się proporcjami aż do ostatniego etapu edycji, gdyż wciąż jest to 720:576 dopiero przy Authoringu, czyli procesie tworzenia struktury DVD Video, gdyż zazwyczaj jest tak, że przed wypaleniem krążka można nakazać utworzenie format 16:9.

środa, 10 grudnia 2014, 17:10
Bywalec
Bywalec

Wielkie dzięki za te ostatnie odpowiedzi. Super wyjaśnione. Tylko jeszcze nie wiem za bardzo gdzie w virtualDubie ustawić to "wide". Jest tylko opcja export avi. Czy chodzi o ustawienie PAR w nakładanych filtrach?

Chce zrobić tak że całość filmu montuje w Vegas, a jako dvd wypalan potem w Pinnacle, bo ma lepsze opcje menu dvd itp. Czyli w Vegasie jak rozumiem export jako DV PAL tak? Czy lepiej DV PAL wide?

piątek, 12 grudnia 2014, 11:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"jeszcze nie wiem za bardzo gdzie w virtualDubie ustawić to "wide""
Wychodzi na to, że ja też nie wiem :)
"wide" na etapie VDuba się nie przejmuj, bo avi dv 4x3 i 16x9 to jest dokładnie ten sam kadr, PAR "wide" wymuś po wczytaniu do Vegasa.
Z Vegasa eksportuj najlepiej jako "wide".

piątek, 12 grudnia 2014, 19:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do mnie niestety rownierz tarafily nieszczesne pliki mod i jakos nie bardzo moge sobie z nimi poradzic (jakos nie moge poprawnie wyeksportowac w Vdubie), Nie moge ich zaimportowac do premiery (cs5.5 cc2014 trial) znaczy wchodza ale 4:3, probowalem konwertowac roznymi programami, ale bez efektu, poradzcie jak totot wsadzic do premierki i aby widziala te pliki 16:9
podwieszam probke http://fileshark.pl/pobierz/1236870/35ec0/mov00c-mod

czwartek, 18 grudnia 2014, 02:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

project window w Premiere, prawy myszy na plik, modify - interpret footage - pixel aspect ratio zmień na widescreen

czwartek, 18 grudnia 2014, 03:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wielkie dzieki, proste i skuteczne

czwartek, 18 grudnia 2014, 03:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7