Teraz jest piątek, 16 listopada 2018, 20:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kurs Vegas Movie Studio i DVD Architect - po polsku 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Kurs Vegas Movie Studio i DVD Architect - po polsku
Witam Kolegów

Jakiś czas temu postanowiłem usiąść i stworzyć kurs Vegas Movie Studio 9 i DVD Architect 4.5.
Co to są za programy - przedstawiać chyba nie trzeba :)
Kursy są w języku polskim, wszystkie operacje wykonywane na monitorze są opatrzone komentarzem (moim) - całość w rozdzielczości HDWMV (1440x1080). Jak wiecie program Vegas Movie Studio to bardziej "amatorska" odmiana Vegas 8, 9 Pro, zatem wszystkie operacje są kompatybilne z wersją profesjonalną. Poza kursem Vegas, przedstawiony jest kompletny authoring DVD w programie DVD Architect Studio.

Koszt kursu ok. 50 zł brutto (Faktura VAT)

W cenie:
Kurs na 2 płytach DVD (płyta pierwsza kurs Vegas, płyta druga kurs DVD Architect)
Wysyłka

Więcej o kursie na mojej aukcji:
http://www.allegro.pl/item878981849_stworz_wlasny_film_vegas_movie_studio_kurs_video.html

Kurs przeznaczony jest dla początkujacych adeptów pięknej sztuki jaką jest edycja video własnoręcznie nakręconego materiału.

Zapraszam !

Andrzej

Ostatnio edytowano środa, 13 stycznia 2010, 03:09 przez ao, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 7 stycznia 2010, 19:41
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Kurs Vegas Movie Studio i DVD Architect - po polsku
Bardzo przydatna inicjatywa. Obejrzałem sobie oba kursy, są wystarczające dla zupełnego laika, który nigdy nie montował żadnego filmu w żadnym programie edycyjnym. Dla osób nieco bardziej zaawansowanych kurs zwłaszcza obsługi Vegasa jest zbyt ubogi. Aż prosiło się rozwinąć wątek dźwiękowy, m. in. o możliwości dodania dźwięku przestrzennego, nie mówiąc już o korzystaniu z Soun Forge Audio Studio 9.
O kluczowaniu też ani słowa, a są to podstawy montażu. Zero informacji o możliwościach maskowania, popartych dowolnym, chociaż jednym przykładem. Poza tym coraz więcej osób posiada kamerki HD, zero informacji o renderingu do tych formatów, ot choćby jakich ustawień użyć dla projektu w AVCHD, który później chemy zapisać na płycie DVD i odtworzyć na odtwarzaczu Bluray.
Niemniej jeżeli to ma być wstęp do szerszego kursu, który zostanie uzupełniony o pozostałe funkcje programu mogę tylko wyrazić podziękowanie dla inicjatywy i trzymam kciuki za kontynuację. :)

środa, 13 stycznia 2010, 02:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzięki za słowa otuchy, pochwały i konstruktywnej krytyki 8) :lol:

Wyraźnie zaznaczyłem, ze jest to kurs dla początkujących adeptów sztuki. Rzeczywiście niektóre tematy nie zostały "pociągnięte" jak:

- kluczowanie
- stosowanie masek
- dźwięk
- obróbka HD
- authoring BD
- i szereg innych...

... z kilku względów

dla początkującego byłoby zbyt dużo informacji na starcie, najważniejsze są podstawy. Dobrze jest nauczyć się obróbki DV-ki i umieć zmontować film w DVD-PAL, tym bardziej, że Movie ma ograniczenia w montażu HD. To samo dotyczy authoringu BluRay - na DVD Architect Studio 4,5 nie zrobisz go.
Tak w ogóle oprogramowanie Sony jest mało znane i ktoś kto zainteresował się montażem niekiedy nie wie, że istnieje taki soft, tu zaś ma możliwość go poznać i używać, jest w stanie stworzyć projekt, wyrenderować go i zrobić authoring DVD.
Zakładałem, że ktoś kto zna Vegas Pro i zasady montażu nie będzie kupował kursu Vegas Movie 8)

Tak już dla jasności: moim targetem są początkująący użytkownicy, którzy z montażem nie mieli do czynienia lub mieli zupełnie okazjonalnie na innych programach dołączanych do kamer i poszukują softu, który pozwoli zmontować im film i płytę DVD.

Za jakiś czas (na razie bliżej nieokreśłony) usiądę od Vegas Pro i postaram się zrobić kurs, który będzie zawierał takie elementy jak:

- obróbka materiału HD / HDV / AVCHD
- wszystkie zagadnienie dotyczące kodowania dedykowanego pod Authoring BD
- import z/do FinalCut
- wykonywanie animacji
- praca z animacjami flash
- authoring BluRay
- i wiele innych tematów (o kluczowaniu i maskach nie wspominając :wink: ).

... najgorszy jest wieczny brak czasu, z roboty nie można się otrząsnąć...

PS
szymczyk napisał(a):
...zero informacji o renderingu do tych formatów, ot choćby jakich ustawień użyć dla projektu w AVCHD, który później chemy zapisać na płycie DVD i odtworzyć na odtwarzaczu Bluray

8O
Do odtwarzania płyty DVD nie jest potrzebny aż odtwarzacz BluRay :wink:

Pozdr
Andrzej

środa, 13 stycznia 2010, 02:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Wszystko fajnie, tylko coraz więcej ludzi od razu kupuje kamerki HD, właśnie zapisujące w AVCHD i nigdy w życiu nic jeszcze nie montowali. Dla nich brak informacji co można z tymi plikami zrobić w Movie Studiu jest niezbyt pocieszający. Z AVCHD zwykłą płytkę DVD można zrobić dla dziadka, który nie chce żadnych Blurayów i wystrczy mu taka jakość.
Ja oczywiście sobie poradzę z problemem w ten czy inny sposób, m. in. korzystając z innego softu.
Cieszy mnie fakt chęci zrobienia kursu przez kolegę na Vegasie Pro, to byłoby piękne, bo ten soft docelowo bardzo mnie interesuje. A Sony nasz rynek traktuje po macoszemu, choćby nie spolszczając interfejsu. Nie mówiąc już o przetłumaczeniu książki, która była napisana jakiś czas temu, bodaj do wersji 8. Ja jestem z pokolenia, które miało mocno ograniczony dostęp do j. angielskiego i nigdy się go nie uczyłem. Także uzyskanie informacji o technikach montażu i obsłudze danego programu w naszym jezyku jest dla mnie bezcenne.
Bluray jest potrzebny, żeby odworzyć płytkę DVD z nagranym materiałem AVCHD, wtedy na zwykłej płycie DVD za złotówkę możemy oglądać materiał w pełnym HD. Po to jest wsparcie dla tego formatu w urządzeniach Bluray. I póki płytki BD nie zejdą znacznie poniżej 10 zł, dla amatorskich rzekłbym domowych projektów takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Na płytce DL DVD można już zapisac ok. 70 minut filmu z wakacji i cieszyć się pełnym HD na ekranie telewizora Full HD.
Powodzenia i trzymam kciuki za dalsze części kursu.

środa, 13 stycznia 2010, 12:59
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam.
A może zamiast tutoriala video - napisać książkową wersję??
Vegas, DVD architect, CD Architect i Sound Forge wraz z ACID aż proszą się o kogoś kto w przystępny sposób przetłumaczy instrukcje obsługi.
Pozdrawiam, życzę wytrwałości - ApA

środa, 13 stycznia 2010, 13:10
Nowy
Nowy

Na marginesie, odnośnie książek - dziwi trochę fakt, że na rynku od groma jest pozycji dotyczących fotografii cyfrowej, a odnośnie robienia filmów i montażu praktycznie nic się nie kupi. Są jakieś lipne ćwiczenia i kiedyś można było zaopatrzyć się w tytuły do obsługi Adobe Premiere - a tak poza tym posucha.

Podejrzewam, że autor tego wątku zgłaszając się np. do Heliona z gotową propozycją wydania książki na temat Vegasa najprawdopodobniej wydał by tam książkę bez najmniejszych problemów - Tylko trzeba by ją napisać... ;)

środa, 13 stycznia 2010, 13:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ApA napisał(a):
A może zamiast tutoriala video - napisać książkową wersję??
Vegas, DVD architect, CD Architect i Sound Forge wraz z ACID aż proszą się o kogoś kto w przystępny sposób przetłumaczy instrukcje obsługi.
Pozdrawiam, życzę wytrwałości - ApA

Fajnie by było zrealizować taki projekt :)

... ale ja jestem filmowcem a nie pisarzem :) Jak stworzę coś nowego - to konkret nadający się do wykorzystania w praktyce - rzecz jasna jak czas pozwoli :)

Kursy, o których mowa stworzyłem z myślą o moich klientach, którzy zarzucają nas masą roboty z montażem ich materiałów (głównie DV). Jest tego czasem naprawdę masa ... Wielu z nich we własnym zakresie może zrobić taki montaż z wykorzystaniem np. tych kursów. Ten przewodnik pozwoli zmontować materiał i wypalić płytę DVD z menu nawet użytkownikowi, który nigdy tym się nie zajmował :wink:

... nawet nie wiecie jaka to frajda jak dzwoni do ciebie nieco starszy użytkownik (ok 70 lat) i mówi, że udało mu się zmontować materiał z kamerki i zrobić płytę DVD. Wtedy wiesz, że czemuś pożytecznemu służy twoja praca... :)

środa, 13 stycznia 2010, 14:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]