Teraz jest piątek, 23 sierpnia 2019, 09:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 16x9 w PS9.4 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post 16x9 w PS9.4
Witam serdecznie na forum i proszę o pomoc. Przejrzałem forum, ale podobnego tematu nie znalazłem. Otóż filmowałem kamerą Canon 130md krótki film w formacie 16x9. Do PS9.4 przenoszę film za pośrednictwem stacjonarnej nagrywarki DVD przez import tytułów DVD. Niestety obraz w dodanych do projektu klatkach jest nienaturalnie wydłużony w pionie a same klatki są normalnej wielkości na osi czasu.
Jeden z forumowiczów pisał iz przechwytuje obraz bezpośrednio z kamery
w programie PS i ma klatki rozszerzone jak w panoramie i obraz naturalnej wielkości. Czy poprzez import pliku mpg(vob) PS nie może poradzić z rozpznaniem współczynnika proporcji ? Da się go obrobić do filmu DVD, ale przy odtwarzaniu na TV 4x3 obraz jest taki rozciągnięty w pionie jak w projekcie. Nie mam telewizora 16x9 więc nie wiem czy na takim sprzęcie będzie to odtwarzane w pełnej panoramie. Kamera ma matrycę dostosowana do 16x9(przynajmniej tak pisze w instrukcji).

piątek, 7 marca 2008, 15:54
Bywalec
Bywalec

Post Re: 16x9 w PS9.4
Nie mam zbyt duzej wiedzy na ten temat, ale troche poczytałem na forum i metodą prób jakos z tego wybrnąłem. Może przyda się komus kto też tak przenosi filmy do PS. Doszedłem do wniosku, ze kamera 16x9 zapisuje materiał anamorficzny skompresowany do aspect ratio 4x3. Jesli się odtwarza z kamery ustawionej na odtwarzanie 4x3 to obraz naTV jest dekompresowany ale z czarnymi roletkami, natomiast gdy sie odtwarza w ustawieniu 16x9 dekompresuje się do pełnego formatu TV 16x9. I teraz jesli taki materiał nagra sie na HD nagrywarki stacjonarnej, wypali płyte dvd i zaimportuje do PS to mozna ten plik obrobic az do finalnego DVD (troche wnerwiajace sa proporcje na klatkach). Przy tworzeniu dysku wybieram opcje zapisu obrazu na dysk. Nastepnie przy pomocy darmowych programów IFOEDIT i DVDPATCHER zmieniam w tym obrazie aspect ratio w plikach IFO i VOB na 16x9 i dopiero wypalam płytkę. Sprawdziłem i to działa. Jesli odtwarzacz jest ustawiony na np. 4x3LB obraz wyswietla sie w naturalnych proporcjach z roletkami a przy ustawieniu 16x9 wyswitla się na całym ekranie telewizora 16x9.

czwartek, 13 marca 2008, 14:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]