Teraz jest środa, 16 października 2019, 19:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Zmiana proporcji 16:9 na 4:3 w projekcje 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zmiana proporcji 16:9 na 4:3 w projekcje
Witam. Mam ogroooomny problem.
Otóż posiadam Pinnacle Studio 11 PLUS. Mam zrobiony projekt filmu w HD. Zapisuje ok. Ale jak wrzucam na yt to jakość spada drastycznie. Więc chce powrócić do proporcji 4:3 ale bez robienie nowego projektu. Po prostu nie umiem tego zrobić, a gdy wchodzę w Ustawienia > Preferencje audio i wideo, pisze, że proporcje ustawią się od pierwszego klipu projektu. Lipa. I tu pytanie do was: czy istnieje możliwość zmiany tychże proporcji? Proszę o wsparcie, ponieważ na prawdę nie wiem co mam zrobić, i nie ukrywam - ten film jest dla mnie bardzo ważny.
Pozdrawiam, Siwek. ;)

piątek, 3 lipca 2009, 23:41
Moderator
Moderator

Post Re: Zmiana proporcji 16:9 na 4:3 w projekcje
Wykonać to wykonasz bez problemu lecz będzie skutek uboczny czarne pasy po bokach ( zasada kopiuj/wklej do nowego projektu ) . Lepszym rozwiązaniem jest z projektu otrzymać plik wideo 16*9 > zmienić ustawienia projektu na 4*3 > zamknąć Pinnacle , aby ustawienia zmian zostały zatwierdzone > I teraz uwaga > po ponownym uruchomieniu kliknij na klip wideo i zmień proporcje z 16*9 na 4*3 i wstaw na linię czasu już klip wideo po zmianie proporcji .

Choć tak sobie myślę ??? jeśli pod yt kryje się strona youtube to nie licz na dobrą jakość ani na płynne wyświetlanie się tego klipu ( strona sama doda przeplot , pixele itd. ) Jeśli masz materiał HD to na youtuba wklej ten materiał w postaci MPEG2 16*9 i w tak głupi sposób uzyskasz najlepszą jakość jaką można uzyskać na youtubie oraz funkcja oglądania w HD będzie dostępna :lol:

Masz ochotę na HD to umieść swój film na Vimeo .

p.s. Proporcje obrazu 4*3 to już muzealny format i przy takim obrazie od 4 lat powinien być umieszczany napis > materiał archiwalny > tak jak przy materiale Secam . Problem jest w tym , że TVP nadaje w muzealnych proporcjach i wstydzi się umieścić ten napis :oops: > na materiale Secam > wali od razu ten komunikat :mrgreen: . A może będę płacił abonament RTV starymi pieniędzmi ?? jeśli oni wpadli tylko na pomysł dodania na 4*3 kaszet :lol:

sobota, 4 lipca 2009, 08:03
Nowy
Nowy

jurekwejh, dziękuje za pomoc, ale to jeszcze nie to.

No i jest problem. Robie kopiuj, otwieram nowy projekt i robie wklej. Program się wyłącza i wyskakuje komunikat o błędzie.

A teraz dlaczego chcę to zrobić. Przyczyna jest bardzo prosta. W projekcie było ustawione na HD, a ja montowałem film z materiałów o rozdzielczości 640x480. Po zapisaniu i wrzuceniu na youtuba pewnie wystąpiły komplikacje co do formatu no i tak popsuła sie jakość.

No i co teraz zrobić?
Pozdrawiam, Siwek. ;)

sobota, 4 lipca 2009, 12:07
Moderator
Moderator

siwek napisał ;
Cytuj:
No i jest problem. Robie kopiuj, otwieram nowy projekt i robie wklej. Program się wyłącza i wyskakuje komunikat o błędzie.
I prawidłowy komunikat > gwałcisz wszystkie prawa formatu i rozdzielczości :P
O co chodzi z tym HD ??? pod tymi dwoma literkami jest wiele kodeków i ich podziałów > oraz ciekawostka > wiele z nich to już przeszłość i tylko jeszcze są bo nie wdrożono najnowszych rozwiązań ( opór ze strony producentów sprzętu i pozbycie się starego sprzętu HD który zalega w magazynach ) . Jeśli ktoś ma w Twojej sprawie coś pomóc to napisz krok po kroku co z czym robisz > zacznij od marki kamery i formatu zapisu itd. aż do ustawień pliku końcowego .

sobota, 4 lipca 2009, 12:31
Nowy
Nowy

Generalnie jest tak: Filmy są nakręcone aparatem Canon w rozdzielczości 640x480 AVI. Prawdopodobnie gdy zacząłem robić projekt, coś było pogrzebane w ustawieniach (bądź ja sam coś pogrzebałem), tj format projektu było ustawione na 'HD 1280x720/30p'. Gdy skończyłem robić projekt, zapisałem do pliku WMV opcją 'Wysoka jakoś - NTSC'. Wrzucam na upload i okazuje się, ze obraz jest zniekształcony, jest koszmarna jakość oraz klatkowanie :?. No i teraz chcę zrobić tak, żeby zmienić format projektu, próbowałem w tych ustawieniach ale nic nie daje. Chyba, że ja po prostu nie umiem. Na prawdę już nie wiem co robić, a nie chce od nowa robić projektu. :/
Pozdrawiam, Siwek. ;)

sobota, 4 lipca 2009, 19:41
Moderator
Moderator

640x480 AVI ??? > Pal 25/kl/s czy NTSC 29,9/kl/s ???

sobota, 4 lipca 2009, 21:37
Nowy
Nowy

Aparat nagrywa 30 kl/s.

sobota, 4 lipca 2009, 22:39
Moderator
Moderator

Jak ustawić Pinnacle już wiesz , a co do kopiuj/wklej projektu z HD do SD ustawień jak dla mnie jest to niewykonalne .
Utwórz z tego projektu plik AVI/DV i przekonwerteruj do WMV w innym programiku niż Pinnacle . Choć w Pinnacle konwerterował bym do MPEG2 na You Tube nie ma z tym formatem problemu .

sobota, 4 lipca 2009, 23:23
Nowy
Nowy

Projekt jest w HD. I jak zapiszę do HD czy normalnie w NTSC i wrzucę na youtuba, to i tak jakoś jest mizerna, wręcz tragiczna. Tu żaden konwerter nie pomoże, bo już próbowałem z jednym. Czyli nie da się zmienić w projekcie na 4:3? Ehh.. Szkoda. Cała praca na nic.
Pozdrawiam ;)

niedziela, 5 lipca 2009, 11:58
Moderator
Moderator

Problem straty jakości obrazu u Ciebie polega właśnie na rozciągnięciu SD AVI 640x480 do 'HD 1280x720/30p' cokolwiek dalej jeszcze robisz następuje kolejna strata jakości .
Moja rada > mówi się trudno :P zapomnij o tamtym projekcie .
Ustaw prawidłowo > ustawienia projektu do SD AVI 640x480 NTSC > zrób ponownie ten projekt i utwórz plik wideo MPEG2 zgodny z NTSC i ten plik wideo wstaw na You Tube a będzie wszystko OK. i ta jakość obrazu na 100% Ciebie zadowoli .

p.s. jeśli masz materiał 4*3 a chcesz aby był 16*9 to są dwa miejsca gdzie to dokonujemy > kliknij na klip wideo z zaznacz jakie mają być proporcje 4*3 czy 16*9 lub wstaw plik wideo na linię czasu > kliknij i wybierz funkcję dopasuj do ramki .

p.s.2 Co do konwertera > Pinnacle ma mizerne WMV oraz Divx i Mpeg4 . Dla tego sugerowałem inny programik do zamiany AVI/DV do ???? .

niedziela, 5 lipca 2009, 12:34
Nowy
Nowy

Katastrofa. Od nowa projekt. Można sie poryczeć. 5h ślęczenia na nic. A drugiego takiego samego na 100% nie zrobię.
Dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam, Siwek. ;)

niedziela, 5 lipca 2009, 23:42
Nowy
Nowy

Witam ponownie.
Nie chciałem zakładać nowego tematu więc piszę tutaj.
Zrobiłem na nowo projekt, normalnie w 4:3, i teraz chcę wrzucić na youtube. Jak wspominałeś wcześniej Pinnacle ma mizerne WMV. Więc jaki proponujesz porgramik do zmiany AVI na WMV przy jak najmniejszej stracie jakości?
Pozdrawiam, Siwek ;)

wtorek, 14 lipca 2009, 22:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]