Teraz jest niedziela, 20 października 2019, 00:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 przejście obraz-wyczernienie-obraz 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post przejście obraz-wyczernienie-obraz
Witam
Szukam w Ediusie przejścia polegającego na tym, iż obraz robi się łagodnie czarny i łagodnie wraca już do nowej sceny. Czy jest taki ? bo nie mogę tego nigdzie znaleźć.

środa, 4 marca 2009, 10:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: przejście obraz-wyczernienie-obraz
Tak, przejście nazywa się Dissolve. Jest w palecie 2D.
Rozsuń troszkę klipy na listwie czasu i załóż to przejście na koniec pierwszego i początek drugiego klipu.
Jeśli chcesz aby klip przeszedł łagodnie jeden w drugi, umieść klipy jeden nad drugim na osobnych ścieżkach i na początek górnego przeciągnij to przejście. Możesz również regulować czas trwania wydłużając lub skracając przejście myszką.

Ostatnio edytowano środa, 4 marca 2009, 13:40 przez panjacek, łącznie edytowano 1 raz

środa, 4 marca 2009, 12:19
Stały bywalec
Stały bywalec

Patrzyłem już wcześniej na to przejście ale to jest przenikanie obrazów.
Szukam takiego przejścia w którym obraz powoli zanika przez ułamek jest czarny a następnie powoli ukazuje się obraz z następną sceną.

Może wie pan jak wstawić czarna planszę na której umieszczę tytuł ?
Wciskam "T" mogę umieścić napis ale na filmie.

środa, 4 marca 2009, 13:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To właśnie Ci wytłumaczyłem. Jeśli między klipami zostawisz przerwę, to będzie to czarne miejsce.
Po kolei. Wstawiasz pierwszy klip i przycinasz go do odpowiedniej długości. Następnie wstawiasz drugi klip, zostawiając przerwę między pierwszym. Na koniec pierwszego klipu kładziesz Dissolve out a na początek drugiego kładziesz Dissolve in. Edius wyświetl to tak: koniec pierwszego klipu zacznie się ściemniać, następnie przerwa między klipami (to jest ta czarna chwila), następnie początek drugiego klipu zacznie się rozjaśnaić. Od długości przerwy między klipami zależy czas, w którym obraz będzie czarny. Musisz wiedzieć, że w addytywnej metodzie mieszania świateł kolor czarny nie istnieje. Poprostu nie ma nic (dziura między klipami). Tutaj też masz rozwiązanie jak zrobić napis na czarnym tle. Napis kładzież na ścieżce tytułów np. 1T, a nad nią nic. To jest ta czarna dziura, na której wyświetli się napis. Jeszcze Ci podpowiem jak zrobić napis na kolorowym tle. Edius ma narzędzie Kolor Matte. Uaktywniwsz dowolną ścieżkę poprzez kliknięcie. Następnie w miejscu, w którym chcesz mieć kolorowe tło ustawiasz wskaźnik (pionowa linia, która przemieszcza się po listwie w czasie odtwarzania). Nad listwą czasu jest pasek, z którego uruchamia się tytularkę. Klikasz obok literki T i z rozwiniętej listwy wybierasz narzędzie Color Matte. Pojawi się okno dialogowe, w którym dobierzesz odpowiedni kolor tła.

Załączniki:
Edius pulpit.JPG
Edius pulpit.JPG [ 174.54 | Przeglądane 98 razy ]
środa, 4 marca 2009, 14:20
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuję bardzo, wszystko super działa :)
Jako, ze jest pan doświadczony w tym programie pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie.
Mam materiał w rozdzielczości 352x288, po obrobieniu do DVD mam czarne pasy po bokach. Czy idzie ustawić by przy renderowaniu interpolował do wybranej rozdzielczości ? Gdzie się to ustawia?

środa, 4 marca 2009, 14:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]