Teraz jest niedziela, 20 października 2019, 00:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Obcinanie obrazu 16/9 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Obcinanie obrazu 16/9
Witam. Od niedawna jestem użytkownikiem kamery z pełnym 16/9 i mam mały problem.
Nagrałem mat w DV 16/9. W Edku po ustawieniu projektu DV 16/9 i zmontowaniu po wypaleniu go również w ediusie na Tv panoramicznym idzie super ale na Tv. zwykłym 4/3 obraz jest bez kaszet tylko obcięty po bokach co skutkuje tym że nie wszystko w pewnych momentach widać. Czy to normalne? Czy zawsze w projekcie DV 16/9 obraz bedzie bez kaszet na zwykłym tv. czy coś sknociłem?
Potem zapisałem wszystko jako plik DV. Otwarłem edka ponownie, tym razem używając projektu Dv 4/3 i z tego projektu wypaliłem DVD i jest tak jak chciałem czyli pełny obrazek z kaszetami na zwyklym tv 4/3, tylko na dużym LCD 16/9 obrazek teraz mam jakby gorszy. Sam już nie wiem co lepsze. Czy jest w ogóle mozliwość aby w projekcie Dv 16/9 zrobić płytę która na zwykłym kwadratowym tv. szłaby z kaszetami a na LCD nie traciła jakości?
Starałem się opisać jak tylko mogłem, jaśli ktoś wie o co mi chodzi a mógłby cos doradzić byłbym wdzięczny.
pzdr.

piątek, 30 lipca 2010, 21:42
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Obcinanie obrazu 16/9
Eksportuj plik jako mpg z ediusa następnie użyj programu Corel DVD MovieFactory 7 dodaj tam ten plik mpg (ustawienia projektu 16 x9 ) nastepnie w project seting ustaw Do not convert compilant MPG files wypal plyte i gotowe ;) Na ekranie 4:3 bedą pasy panoramy a na 16:9 bedzie caly ekran.

piątek, 30 lipca 2010, 22:34
Stały bywalec
Stały bywalec

No właśnie, szkoda że tu tego nie ma. Niestety nie mam MovieFactory. Edka mam "gołego" Neo 2 w wersji jaką dawali kiedyś do kamer. Jeszcze pokombinuje, jak tu nie dojdę jak to zrobić to kupię Corela.
Dzięki.

piątek, 30 lipca 2010, 23:05
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Wersja tego programu jest 30 dniowa w ediusie sie tego nie zrobi z tego co sprawdzalem to tylko w tym programie mozna tak zrobic zeby dzialalo na każdym telewizorze.

piątek, 30 lipca 2010, 23:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To że masz projekt w 16x9 nie znaczy że materiał montowany miał również takie proporcje. Kliknij w oknie bin na jakimś klipie i wybierz properties
Obrazek
Jeśli nie jest 16x9 to:
1 Zmień widok listy na np detail icon.
2 Kombinacją klawiszy Ctrl+A zaznacz wszystkie klipy.
3 W dowolnym zmień Aspect Ratio na 16x9(1.4222), w reszcie zaznaczonych powinno zmienić się również.
Teraz eksport do dvd powinien dać pożądane efekty. Nigdy nie robiłem dvd z pominięciem autchoringu więc pewności nie mam, ale zdrowy rozsądek tak mi podpowiada.

Możliwe jeszcze że materiał masz nagrany poprawnie, a w playerze, odtwarzaczu dvd masz ustawiony panscam. W takim przypadku sprawę załatwi wyłączenie tej opcji.

piątek, 30 lipca 2010, 23:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]