Teraz jest sobota, 7 grudnia 2019, 09:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Edius 5 - jak wyeksportować HD do DVD w najlepszej jakości? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Edius 5 - jak wyeksportować HD do DVD w najlepszej jakości?
Witam, Mam problem z jakością materiału po exporcie do mpega SD. Na filmie widać migotanie (np. na kostce brukowej, trawie) i jest nieostry. Znalazłem stronę: http://www.videoproductions.com.au/html/t4-hd-sd.html - na której jest podane aby najpierw wexportować do Canonpus AVI a później TMPGEnc przekodować film do SD. SPrawidzłem działa, tylko czas kodowania do mpega-2 zajmuje temu programowi ponad 2h dla 1.15h filmu...! Edius to robił w 40 minut. Efekt jest dobry, ale czas kodowania nie do przyjęcia (4 rdzenie są obciążone tylko max 60%). Dziwi mnie też że trzeba kodować dwa razy - z tego co wyczytałem na forum to nie poleca się ponownego kodowania.
Chciałbym zapytać w jaki sposób wy koledzy exportujecie film aby mieć wysoką jakość??

piątek, 18 marca 2011, 01:41
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Edius 5 - jak wyeksportować HD do DVD w najlepszej jakości?
Z tym migotaniem to pewnie przyczyna tkwi w ustawiniech Field przy eksporcie (ustaw taki sam w jakim jest zapisany materiał i nie będize problemu). Co do jakości DVD to jedyny plus jak do tej pory w Ediusie 6 to wlsnie poprawienie jakości obrazu przy eksporcie z np. HDV do DVD w poruwnaniu do wersji 5. W wersji 5 obraz jest bardziej mydlany w 6 jest całkiem nieźle. Wystarczy dodać filtr wyostrzający wystarczy na domyślnych ustawieniach i będzie ok. Ja aby obraz byl jak najlepszy wybieram opcje eksportowania do pliku wybieram format mpg ustawiam parametry na najlepsze field przy HDV na upper a w wersji 5 first jezeli dobrze pamiętam i obraz nigdy mi nie skakał.

piątek, 18 marca 2011, 10:01
Bywalec
Bywalec

To raczej napewno nie przeplot. Witać do tylko na liniach poziomych, chodniku, asfalcie, drzewach... Oto dane z media info odnośnie pliku:

Kod:
Format                          : MPEG-PS
Rozmiar pliku                   : 83,7 MB
Czas trwania                    : 1 min.
Całkowita przepływność bitów    : 6.478 Kb/s

Wideo
ID                              : 224 (0xE0)
Format                          : MPEG Video
Wersja formatu                  : Version 2
Profil formatu                  : Main@Main
Ustawienia formatu, BVOP        : Tak
Ustawienia formatu, matryca     : Domyślny
Czas trwania                    : 1 min.
Rodzaj przepływności            : Zmienna
Przepływność bitów              : 5.965 Kb/s
Nominalna przepływaność         : 8.000 Kb/s
Szerokość                       : 720 pikseli
Wysokość                        : 576 pikseli
Proporcje obrazu                : 16:9
Szybkość wyświetlania klatek    : 25,000 kl/s
Standard                        : PAL
ColorSpace                      : YUV
ChromaSubsampling               : 4:2:0
BitDepth/String                 : 8 bitów
Rodzaj skanu                    : Z przeplotem
Kolejność skanu                 : Górne pole wpierw
bity/(piksele*ramki)            : 0.575
Rozmiar strumienia              : 77,1 MB (92%)

Tutaj jest link z fragmentem gdzie to migotanie jest widoczne:
http://www.sendspace.pl/file/ebc44d87963c91b78dc5ab5

piątek, 18 marca 2011, 10:34
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

A masz dodany filtr wyostrzania ? Jak się za bardzo wyostrzy to też się tak dzieje.

piątek, 18 marca 2011, 15:00
Bywalec
Bywalec

Mam dodany +20, ale na forum czytałem że powinno się dodać nawet +25.

Ale bez filtru też widać to migotanie :( Więc tutaj chodzi raczej o kodowanie, coś nie tak...

piątek, 18 marca 2011, 15:03
Moderator
Moderator

To nie jest zła kolejność półobrazów (którą ustawia się zawsze dla DVD na Upper), poniekąd jest to wina przeplotu, gdyż redukcja ilości linii pobudza efekt międzyliniowy - to nic innego jak flicker.

poniedziałek, 21 marca 2011, 21:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Co do kodowania z ediusa 5.51 do mpeg to ja nie zauważyłem różnicy w jakości obrazu po kodowaniu poprzez Ediusa czy Tmpeg. Jakość dla mnie jest ta sama, oczywiście nie idealna, może z lekką mgiełką. Nie wiem czy to jest efekt słabo oświetlonego obiektu przy filmowaniu.... szczerze mówiąc, chciałbym zobaczyć obrazek na DVD w końcu idealny. Kolega pisze o Edius 6 i lepszej jakości kodowania sprawdzę to. Co do Tv na jakim oglądacie obrazek, to na CRT obrazek jest idealny, ale na LED TV niestety już gorszy, co jest chyba oczywiste. Ja puszczam płytę DVD za pomocą LG bd5500 poprzez HDMI (on robi podobno upscaling do 1080) nie jest tak tragicznie, ale wierzę że to może lepiej wyglądać.
PS. i jeszcze jedna myśl. Czytałem że jeden koleś robi magiczne rzeczy przekodowania do mpeg chyba user Grasshooper za pomocą virtualdub i innych, obraz wychodzi ideał, ale niestety trochę to skomplikowane i nie dałem rady.
pzdr

wtorek, 12 kwietnia 2011, 09:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

carloscenzurro napisał(a):
(...)Co do jakości DVD to jedyny plus jak do tej pory w Ediusie 6 to wlsnie poprawienie jakości obrazu przy eksporcie z np. HDV do DVD w poruwnaniu do wersji 5. W wersji 5 obraz jest bardziej mydlany w 6 jest całkiem nieźle. Wystarczy dodać filtr wyostrzający wystarczy na domyślnych ustawieniach i będzie ok. (...)

do użytkowników karty wideo: czy przy tym zabiegu, mając na pokładzie kartę HDStorm, również mamy doczynienia z tzw. "mydłem" po exporcie HD do DVD???

wtorek, 11 października 2011, 11:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiadanie karty lub nie, niczego w tym przypadku nie zmienia.
Nie robię zbyt często płyt DVD ( wolę materiał na H.264 i odtwarzany z pen drive'a na TV ) ale jak już muszę to eksportuję wszystko z Timelie'a Ediusa 6 do pliku "Canopus HQ Fine". Następnie plik ten importuję do programu "TMPEGEnc Video Mastering works 5". W tym programie w opcji filtrów wybieram "RESIZE - LANCHOS-3".
Export na DVD 1.5h materiału trwa ok 40 minut.
Do authoringu DVD program - "TMPGEnc Authoring Works 4" i jakość jest OK.
Przynajmniej dla mnie :mrgreen:

----------------------------------------
http://www.vimeo.com/user534596
http://www.facebook.com/bsmultimedia
2 x Xeon E5520 / ASUS Z8PE-D18/ 48GB DDR3 ECC-R Kingston / nVidia GTX 590 / BD-R LG / SSD OCZ 240GB RevoDrivex2 PCI-E / Areca Raid 512MB cache - 4 TB HDD SATA III / Win 7 PRO 64bit / BEQUIET DARKPOWER PRO P8-1000W / Adobe CS5.5 Production Premium / Edius 6.05 / Sony PMW-EX1R, NEX-FS100.

wtorek, 11 października 2011, 15:06
Nowy
Nowy

Na początku, witam serdecznie wszystkich Forumowiczów. Po dwóch latach interesującej lektury, postanowiłem założyć konto, by poszerzyć swoją wiedzę i zarazem podzielić się tym, co przez blisko siedem lat zdążyłem odkryć w dziedzinie filmowania i postprodukcji.

Ośmielam się również odświeżyć nieco wątek:

Montażysta Darek A. napisał(a):
To nie jest zła kolejność półobrazów (którą ustawia się zawsze dla DVD na Upper), poniekąd jest to wina przeplotu, gdyż redukcja ilości linii pobudza efekt międzyliniowy - to nic innego jak flicker.

Darku, byłbym wdzięczny gdybyś zechciał rozwinąć temat owego migotania.
Przestudiowałem i przetestowałem wszystkie znalezione na tym i innych forach propozycje radzenia sobie z nim. W Ediusie 2.5, z którego korzystam istnieje oczywiście filtr antiflicker, jednak jego wpływ widoczny jest jedynie na wplecionych obrazach tiff.

Generalnie rzecz ujmując, ponawiam pytanie jak osiągnąć zadowalające efekty podczas konwersji z materiału HD do dvd.

wtorek, 7 lutego 2012, 20:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]