Teraz jest poniedziałek, 21 października 2019, 00:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Dźwięk w poszczególnych głośnikach 5.1 
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator

Post Dźwięk w poszczególnych głośnikach 5.1
Chciałbym w Ediusie, który obsługuje przecież dźwięk 5.1 umieścić w projekcie i dalej wynikowym DVD-Video efekty dźwiękowe, które pojawią się tylko i wyłącznie w tylnych głośnikach kina domowego, czy bawił się ktoś tym?

poniedziałek, 23 stycznia 2012, 02:11
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Dźwięk w poszczególnych głośnikach 5.1
Montażysta Darek A. napisał(a):
Chciałbym w Ediusie, który obsługuje przecież dźwięk 5.1 umieścić w projekcie i dalej wynikowym DVD-Video efekty dźwiękowe, które pojawią się tylko i wyłącznie w tylnych głośnikach kina domowego, czy bawił się ktoś tym?

Dźwięk i owszem z obrazem będzie gorzej, ale po kolei.

Tworzysz nowy projekt i z project settings wybierz dvcpro 8ch (mimo iż mowa była o formacie DVD) po stworzeniu całego projektu oddzielnie eksportujesz dźwięk, potem zmieniasz ustawienia projektu na DVD eksportujesz.
Niestety musisz skorzystać z zewnętrznego softu do authoringu żeby złożyć całość do kupy, dlaczego tak, w edku 5.51 na którym pracuję po eksporcie projektu do Authoringu nie ma opcji dźwięku przestrzennego DD 5.1, może w Edku 6 jest inaczej, a może ktoś zna inny sposób i nam tu napisze.

Pozdrawiam

Załączniki:
MDA.rar [440.41 ]
Pobrane 139 razy
poniedziałek, 23 stycznia 2012, 20:57
Moderator
Moderator

Chodzi mi może o coś innego, spytam inaczej:
- jak mogę umiejscowić konkretny efekt dźwiękowy w wybranym przez siebie głośniku systemu 5.1?

poniedziałek, 23 stycznia 2012, 21:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oczywiście na timeline :), ale po odpowiedniej kalibracji ścieżek.
W właściwościach projektu wybieramy 6 kanałów audio:

Obrazek

Następnie w Channel map... wybierasz która ścieżka ma działać na którym kanale.

Obrazek

Niestety zapomnieli ich ponumerować :), a sam nie dysponuje sprzętem na którym mógłbym to sprawdzić.
Musisz zrobić test nagrywając demo jeden, dwa... i odsłuchując który kanał przypisany jest do którego głośnika.

Było by fantastycznie jak byś zamieścił ta informację po testach.

Pozdrawiam.

wtorek, 24 stycznia 2012, 02:53
Moderator
Moderator

Właśnie tego szukałem, choć to nie takie proste, ponieważ:
- utworzyłem sobie nowy presecik projektu definiując dla niego 6 monofonicznych tracków przyporządkowując je kolejno podobnie jak na screenie.
Uruchomiłem Ediusa wybierając ten preset i faktycznie jest 6 tracków, lecz próba położenia na którymś pliku audio kończy się tym, że plik umiejscawia się na dwóch trackach jednocześnie, jak gdyby wykorzystuje dwa dla swojego wewnętrznego zapisu stereo.
Wychodzi na to, że trzeba wpierw pliki audio przekonwertować do postaci mono.
Trochę to upierdliwe, ale w wolnym czasie potrenuję, bo nie wiem jeszcze w czym zamienić dwukanałowy audio na mono, może nie tyle zmienić, bo nadal będą dwa identyczne kanały, ale trzeba usunąć jeden kanał.

dopisek:
No jestem po testach i działa to świetnie, pliki można pozbawić jednego z kanału po prostu usuwając go z timeline, dźwięk zapisać trzeba jako AC3 wybierając format 5,1.
Kolejność głośników nieco mnie zaskoczyła, ale okazuje się, że jest to przyjęty ogólnie standard kolejności i jest on następujący:

Ch1 - lewy przód
Ch2 - prawy przód
Ch3 - centralny
Ch4 - basowy
Ch5 - lewy tył
Ch6 - prawy tył.

Sprawdzone fizycznie.

Aby nie osiąść jednak na laurach jedźmy dalej analizując kolejne zadanie:
Dźwięk położony na dowolnym kanale, aby brzmiał jednocześnie z basowym.
Nie stanowi problemu dodanie dubla na tracku Ch4, ale co zrobić jeśli jednocześnie brzmią Ch1, Ch2 i Ch3 i chcielibyśmy mieć dla nich wspólny bas dla tych, czy chociażby innych kilku współbrzmiących razem głośników?
Idiotycznym wydaje się tworzenie pięciu tracków dla Ch4, choć było by to jakieś wyjście :mrgreen:

wtorek, 24 stycznia 2012, 18:15
Stały bywalec
Stały bywalec

Panowie odgrzewamy kotleta. Zaczynam przygodę z hd i zaczynają się pytania.. tym razem dźwięk:

Czy dźwięk robimy surround 5.1 czy olewacie to i jedziemy stereo. Jeśli 5.1, bo kamerka AG-AC90 ma surround to mam kilka problemów w ediusie..

Mam projekt hd, dokładnie taki:
Obrazek

Na timeline ładuję klip hd i wygląda to teraz tak:

Obrazek

Rozdzielam klip i chcę żeby jeden pod drugi podchodził. Jak przesuwam jeden z nich na dodaną drugą ścieżkę videoaudio to te dźwiękowe 'pliki' na timeline z dołu z audio nie przechodzą razem. Muszę je przeciągać osobno. No i druga sprawa muszę każdy z nich ściszać osobno.

To strasznie męczące jest - jest jakaś opcja żeby to robić razem? Albo taka żeby cały dźwięk przestrzenny był na jednej ścieżce audio tak jak to było przy SD na stereo?

Obrazek

Poza tym zajmuje mi to pół ekranu i mnie wkurza. Co więcej, wyżej było pisane, że żeby i tak ten 5.1 działał właściwie to trzeba coś tam przerabiać kanały na mono, zmieniać w channel map.... tragedia trochę.

Druga sprawa, jak bym chciał to co tu pokazałem nagrane surround, dać do projektu na zwykłe stereo - jak to zrobić? Można kliknąć ungroup i ten sam dźwięk z pozostałych kanałów wywalić. Myślę, czy pierwotnie w kamerze nie nagrywać na 2ch dźwięk i byłoby po kłopocie, ale surround ma na auto (zmienia się tylko poprzez ekran dotykowy) a przy ustawieniu zwykłym stereo trzeba kręcić tymi kółkami od dźwięku, a to mi się nie widzi. Nagrywałem vx2100 dźwięk na auto i było całkiem dobrze. Trochę tu chaos...

Generalnie: czy dźwięk robić w surround, jak sobie z tym poradzić w ediusie albo czy robić stereo i w tym wypadku w kamerze jechać stereo czy lepiej przerobić to w ediusie. Kolega kristoforo radzi wykorzystać kamerę na maksa, a potem w programie sobie z tym poradzić. Liczę na Wasze podpowiedzi.

czwartek, 29 listopada 2012, 15:49
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam.
Mimo ustawień projektu wg. wyżej wymienionych wytycznych jest problem z odsłuchem w RT. Nagranie jest 5,1 ale wyłączenie kanału L czy P tył przód czy bas nie powoduje wyciszenia tych głośników tylko zmianę w stereo. Reszta głośników zawzięcie milczy :twisted: . Próby odsłuchu na innym programie dają dźwięk na wszystkich kanałach. Testy w programie obsługującym i kalibrującym głośniki też wypadają pomyślnie. Karta zintegrowana. Zewnętrzna w ogóle nie dawała sygnału na subwoofer. Pytanko jest więc następujące: Czy montaż odbywa się na głucho (stereo) a dopiero po eksporcie do AC3 słychać efekty? Gdzie jest błąd w ustawieniach ?

Pozdrawiam

sobota, 19 stycznia 2013, 13:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]