Teraz jest poniedziałek, 18 stycznia 2021, 16:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 DV 50 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post DV 50
Witam,
czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jaka jest różnica między dwoma formatami zapisu danych w Avidzie? Chodzi mi DV 25 420 i DV 50.
Dziękuję i pozdrawiam

poniedziałek, 14 listopada 2005, 12:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To sa formaty:

1. DV sampling 4:2:0, stream 25 Mbit/sec
2. DVCPRO 25 sampling 4:1:1 stream 25 Mbit/sec
3. DVCPRO 50 sampling 4:2:2 stream 50 Mbit/sec

Format 1 to popularny DV w sprzecie amatorskim lub polprofesjonalnym, natomiast 2 i 3 to formaty zarezerwowane wylacznie dla sprzetu Profesjonalnego. Oczywiscie kazdy amator moze zrzucic material do PC'a po wejsciu analog zapisujac go w formacie 2 lub 3 ale potem mozna go tylko zrzucic z PC'a do innego amatorskiego sprzetu po analogu. (oczywiscie musze tu dodac, ze wymagania PC'a dla pracy w formacie native DVCPRO 50 sa bardzo, bardzo wysokie)
Cyfrowe wejscie/wyjscie jest zarezerwowane wylacznie dla sprzetu PRO i BRO.

Pozdrawiam Alex_z_Wawa
kerim24@wp.pl

sobota, 19 listopada 2005, 12:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tym profesjonalizmem bym nie przesadzal, DV 411 a 420 jakosciowo sie praktycznie nie roznia, natomiast DV50 to juz zdecydowany skok jakosciowy. Wymagania sprzetowe dla DV50 tez nie sa jakies specjalne jezli ruszy Avid to i w dv50 mozna pracowac. Tyle, tylko, ze material w dv50 mozna wciagnac do Avida za pomoca Mojo, chyba, ze w najnowszych Avidach cos sie zmienilo

sobota, 19 listopada 2005, 15:38
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Tak się zastanawiam, czy DVCPro25 z próbkowaniem 4:1:1 nie będzie wyglądał po konwersji na DVD gorzej (chodzi o kolory) niż amatorski DV :?. Przecież MPEG2 MP@ML (DVD) ma próbkowanie 4:2:0, takie samo jak DV, a DVCPro25 ma rozdzielczość pionową kolorów 2x mniejszą (na cztery ułożone poziomo piksele luminacji przypada tylko jeden piksel chrominacji, zamiast dwóch jak to ma miejsce w DV).

sobota, 19 listopada 2005, 16:34
Bywalec
Bywalec

Dziękuję bardzo za odpowiedź choć nie ukrywam, że wątek, który się rozwinął na pewnym etapie już mnie trochę przerósł 8O.
Moje pytanie zrodziło się z konkretnego problemu. Mianowicie zaimportowana do Avida sekwencja animacji wykonanej w AE nie wyglądała zbyt dobrze przy opcji DV 25 420. Krawędzie użytego w animacji logo były, że tak powiem "pochlastane". Po iluś-tam-próbach, import materiału z opcją DV 50 jak i końcowy efekt na dvd był satysfakcjonujący, aczkolwiek wciąż męczy mnie niezrozumienie tego faktu.
Pozdrawiam

poniedziałek, 21 listopada 2005, 12:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zalezy od eksportu z AE. Probkowanie 4:2:0 i 4:1:1 roznia sie tym ze pierwsze to probkowanie standardowe dla PAL a drugie dla NTSC. Moze material z AE byl w niestandardowej klatce badz dziwnie wyeksportowany bo problem z krawedziami to problem z resizingiem obrazka.

wtorek, 22 listopada 2005, 14:18
Bywalec
Bywalec

Z exportem z AE raczej nie było fuck-upu. Poszło jako pliki JPG i do Avida zaimportowane jako sekwencja, ale to już chyba "temat" na oddzielny temat :D Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

wtorek, 22 listopada 2005, 14:46
Bywalec
Bywalec

Zalezy od eksportu z AE. Probkowanie 4:2:0 i 4:1:1 roznia sie tym ze pierwsze to probkowanie standardowe dla PAL a drugie dla NTSC.

Luka Brazzi nie mieszaj ludziom w głowach. Dobrze wiesz, że tu nie chodzi o podział na PAL i NTSC!!!

wtorek, 20 grudnia 2005, 00:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Luka Brazzi nie mieszaj ludziom w głowach. Dobrze wiesz, że tu nie chodzi o podział na PAL i NTSC!!!

Dla uscislenia:

Probkowanie 4:1:1 wystepuje w NTSC dla wszystkich trzech formatow DV (czyli DV, DV CAM i DVC PRO)

Dla formatu PAL mamy probkowanie 4:2:0 dla DV i DV CAM. Natomiast w przypadku DVC PRO mamy probkowanie 4:1:1

wtorek, 20 grudnia 2005, 15:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kenzo maksymalnie uscislil. Arfot czy ja wiem czy mieszam. Tak jest. Sa to probkowania wlasciwe dla danych formatow w standardzie DV i DVCAM. Dlaczego sa takie a nie inne to inna kwestia. Oczywiscie roznia sie tez innymi rzeczami ale w tym temacie w jakim pisalismy nie ma potrzeby tlumaczyc czemu sygnal DV musi byc polowa D-1

wtorek, 20 grudnia 2005, 16:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]