Teraz jest poniedziałek, 19 listopada 2018, 09:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 balans bieli a smugi 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post balans bieli a smugi
Czy balans bieli ma wpływ na widoczność "smug" od świateł?

środa, 8 grudnia 2004, 23:13
Stały bywalec
Stały bywalec

Chyba nie powinien mieć, światła zazwyczaj nie są monochromatyczne. Przy jednoprzetwornikowych kamerach to rzeczywiście denerwujący mankament.
Są cztery sposoby zminimalizowania tego problemu:

1. Zakup odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej na obiektyw i takie kręcenie, by źródła światła nie wchodziły w kadr.
2. Zastosowanie filtra polaryzacyjnego liniowego lub kołowego i taka jego regulacja, by zminimalizować smugi.
3. Zastosowanie filtra gwiazdkowego, który punktowe źródła światła zamieni na kilkuramienne gwiazdki - smugi pionowe pozostaną, ale nie będą tak bardzo rzucały się w oczy.
4. Zakup kamery 3 CCD.

O ile pierwsze trzy sposoby zmniejszą jedynie skalę zjawiska, to czwarty wyeliminuje je całkowicie.

Pozdrawiam myślących

Janusz B.

czwartek, 9 grudnia 2004, 00:04
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

A ja mam pytanie do 3 punktu, jaki wpływ maja 3CCD w kamerze na takie zjawisko ??

czwartek, 9 grudnia 2004, 00:24
Stały bywalec
Stały bywalec

Dzisaj właśnie to sprawdziłem. Mam filtr gwiazdkowy ROWI 6 x CROSS. Na kamerce 3CCD na punktowym źródle światła daje bardzo ładne gwiazdki o równych ramionach. Testowałem na świecy w słabo oświetlonym pokoju.

Oczywiście filtr taki należy stosować sporadycznie ( np. do filmowania stołu z zapalonymi świecami, choinki itp.) bo - jak każde tanie szkło zmniejsza jednak ilość światła dostającego sie do wnętrza kamerki.
Dodatkowo laserowe nacięcia na tym filtrze zmiękczają nieco obraz. tak więc polecam do uzyskania efektów artystycznych.

Pozdrawiam myślących

Janusz B.

niedziela, 12 grudnia 2004, 01:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kolego "Janusz B.". Wcale kamera 3-przetwornikowa nie eliminuje pionowych smug pochodzących od silnych źródeł światła. Miałem kamery 1CCD i mam teraz 3CCD (panasonic NV GS400) i pionowe smugi jak były tak są. Osłona przeciwsłoneczna na obiektyw pomaga nieznacznie (prawia wcale). Zauważ że smugi powstają nie jak silne źródło światła znajduje się w kadrze , ale wtedy jak źródło światła znajduje się bezpośrednio ponad kadrem w pewnej odległości i zakładałem osłonę i nic nie pomagało oczywiście w kamerze 3CCD. Te wszystkie sądy że kamery 3CCD to jest cudo są przesadzone. Gdyby tak było nie produkowano by kamer 1CCD , a jak wiadomo mają się świetnie , a nawet niektóre 1CCD są droższe od 3CCD. 3CCD mają tendencje do zmiany koloru z rzeczywistym. Super kamerką 1CCD jest np. Canon MVX3i polecam, miałem taką i żałuję że sprzedałem. Proszę porównać cenę Panasia NV GS400 z ceną Canona MVX3i i cena Panasia spada a Canona trzyma się na jednym poziomie. Są to moje spostrzeżenia praktyczne. Najskuteczniejszy sposób to filtry.
Pozdrawiam.

niedziela, 12 grudnia 2004, 12:09
Stały bywalec
Stały bywalec

Ciekawe, bo ja mam taką samą kamerę i zjawisko smużenia pionowego prawie nie występuje. Może coś z Twoją kamerą nie tak????

A dyskusja która kamera lepsza - 3CCD czy 1CCD przypomina dyskusję o wyższości Swiąt Bożego Narodzenia nad Swiętami Wielkanocnymi i vice versa.
To juz temat na inny wątek.

Pozdrawiam myślących

Janusz B.[/img]

niedziela, 12 grudnia 2004, 16:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

NV GS 400 ciągnie smugi szczególnie przy zarówkach typu świecowego. Nie są to smugi eliminujace materiał ale są. Wcześniej miałem JVC GR DV4000 i tam to dopiero były kombinacje z ustawieniem sie ażeby pozbyć się pionowych pasów. Mam pytanie do "gościa" Jaki filtr (gwiazdkowy)preferuje do 400-setki żeby całkowicie pozbyć sie smug. Chodzi o to żeby nie zabierał zbyt dużo światła.

poniedziałek, 13 grudnia 2004, 00:08
Bywalec
Bywalec

Post a może warto zobaczyć te kamerkę
http://www.mvx3i.prv.pl

czwartek, 30 grudnia 2004, 16:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]