Teraz jest niedziela, 19 sierpnia 2018, 00:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 SP/LP 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post SP/LP
Zwracam sie do Panstwa z pytaniem jaka jest ruznica miedzy SP a LP czy warto nagrywac na LP czy tez obraz traci za duzo na jakosci i nie warto bardzo prosze o pomoc jestem poczatkujacy i niewiem ktory sytem wybrac

niedziela, 19 grudnia 2004, 14:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://forum.swiatobrazu.pl/dv/viewtopi ... ht=sp+mode

niedziela, 19 grudnia 2004, 15:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

niedziela, 19 grudnia 2004, 17:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

niedziela, 19 grudnia 2004, 23:06
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeżeli nie ma róznicy , to po co jest SP ??W SP wieksza pewność jakości obrazu.W LP może w niektórych warunkach występować pixelizacja obrazu( co to są warunki ?czasami sytuacje nieracionalne, bez reguły).W zależności od tego jak zależy Ci na jakości materiału stosuj SP lub LP :)

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 02:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To troche jak z uzywaniem wtornikow. Ja nie uzywam. LP to niestety strata jakosci jak kazda kompresja.

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 03:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kompresja jest stala czy to sp czy lp i wynosi 1:5
rowniez jakosc obrazu jest taka sama
tryb LP jest tylko bardziej narazony na bledy zapisu, zwlaszcza przy uzywanych wczesniej tasmach

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 07:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Chec popisania sie wiedza zamiast sensownego stwierdzenia... Zgoda format DV to kompresja sygnalu (jak napisales jest to 5:1). Niestety nie istnieje zapis nieskompresowanego sygnalu wideo na poziomie nagrywania na nosnik. To co schodzi bezposrednio z chipa CCD to nie to samo co wchodzi na kasete. Przykre jest czepiactwo niektorych. Wydaje mi sie, ze z mojego postu (bo do mnie wyraznie pijesz) jasno wynika ze chodzi mi o kompresje wzgledem SP. Wiec stwierdzanie ze wszyscy mowia bzdury zamiast chwila zastanowienia... Nie martw sie. Mania wielkosci jest do uleczenia. Nagrywanie w LP to wprowadzenie dodatkowej kompresji i co wszyscy napisali zagrozenie wieksza iloscia bledow. Jesli jakosc obrazu z LP na Twojej kamerze jest taka sama jak w SP to gratuluje albo sprzetu albo wspolczuje oczu.

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 09:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w mojej wypowiedzi nie ma personalnie ani slowa, ani do ciebie ani do nikogo innego w tym topicu
jakis kompleks ?

skoro standard dv to stala kompresja to jak moze byc wprowadzana dodatkowa kompersja ?

Cytuj:
To co schodzi bezposrednio z chipa CCD to nie to samo co wchodzi na kasete.

oczywiscie ze nie, przeciez caly czas jest mowa o kompresji

Cytuj:
Nagrywanie w LP to wprowadzenie dodatkowej kompresji i co wszyscy napisali zagrozenie wieksza iloscia bledow.

w jaki sposob dodatkowa kompresja moze powodowac bledy :)
rzecz polega na tym ze tasma po prostu sie wolniej przesuwa i informacje sa bardziej "upakowane" co wlasnie moze prowadzic do bledow

reszty docinkow nie skomentuje

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 10:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tommy. Upakowane = skompresowane, czyz nie. ja rozumiem ustawe o ochronie jezyka polskiego ale bez przesady. Poza tym polecam dokladne czytanie postow. Napisalem kompresja i bledy a nie bledy przez kompresje. Jesli uwazasz, ze standard DV nie dopuszcza dodatkowej kompresji to... przykro mi ale dopuszcza. I nie tylko przez programy komputerowe. Moze zamiast szukac kompleksow innych polozysz sie na troche i odchorujesz...

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 11:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jesli dla ciebie upakowanie na tasmie i kompresja DV sa czymś podobny to jesteś w błędzie. Żadnej róznicy w jakosci obrazu przy nagrywaniu DV lp i sp a nawet DVCAM nie ma. Jest to tylko gęściejszy zapis co może narazic na błedy przy zapisie i odczycie, bład w moim pojęciu to pikselowanie opbrazu lub zaniki dźwięku, natomiast jakość obrazu jest identyczna.

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 12:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wez czlowieku zejdz ze mnie i zamiast sie madrowac poszukaj w starszych postach o tym. To czy mam racje czy nie to jedno, ale to ze twoja urazona duma nie pozwala ci prowdzic normalnej dyskusji to drugie.

Co do tematu to Gosc cie juz chyba troche naprowadzil ?
Tryby SP i LP roznia sie tylko szybkoscia przesuwu tasmy podczas zapisu i odczytu. Jesli nie rozumiesz co mialem dokladnie na mysli piszac "upakowanie" to chodzilo mi o to iz z racji wolniejszego przesuwu tasmy w trybie LP ta sama porcja danych musi sie zmiescic na mniejszej ilosci tasmy. Stad sie biora ewentualne bledy.

Skoro wg ciebie kompresja LP jest wieksza to ile u ciebie zajmuje godzina materialu zrzuconego z tasmy w LP ? :)

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 13:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

odnosnie SP i LP Tommy ma racje. i kropka ;)

poniedziałek, 20 grudnia 2004, 17:54
Bywalec
Bywalec

Oprócz różnicy w prędkości przesuwu taśmy jest jeszcze jedna drobna różnica między SP a LP., a mianowicie dźwięk (oczywiście dotyczy to małych kamerek miniDV a nie kamer "profesjonalnych").
O ile w SP można nagrać dźwięk 12 lub 16 bitowy, o tyle w LP mamy już tylko 12 bitów do dyspozycji, czyli teoretycznie (a może i praktycznie ale szczerze to moje ucho nie dostrzegło różnicy przy nagraniach robionych z "ręki") gorszą jakość dźwięku.
Dodatkowo przy SP i 12 bitowym dźwięku mamy do wykorzystania "bonusową" ścieżkę dźwiękową, którą możemy wykorzystać np. do dubbingu lub komentowania scen. W LP tej ścieżki nie mamy...

wtorek, 21 grudnia 2004, 14:32
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Kompresja DV
Nie chciałem się wcinać do rozmowy, ale...
To prawda stosuje sie dwa rodzaje kompresji DV: DV1 i DV2, przy czym różnica polegała na innym zapisie w pliku dżwięku. Niestety próby wgrania materiału DV2 na kamerę spełzły na niczym bo kamera nie chciała zapisywać tego formatu na taśmie. Czyli kamera używa formatu DV1. Dla standartu DV1 zastosowany jest jeden format zapisu obrazu i dżwięku, który stosowany jest we wszystkich kamerach DV amatorskich. Jak jest w profesjonalnych nie wiem bo nie próbowałem. Jesli jest zastosowany jeden format zapisu, więc procesor obrabiający sygnał AV dostarczany z CCD musi go kompresowac wg. stałego mnoznika. Czyli 5:1. Jeśli byłby inny, to juz byłby inny format DV, a tym samym mozliwe by była niekompatybilność formatów zapisu i ta sama taśma na jednej kamerze by chodziła a na innej nie, bo kamera miałaby słabszy procesor i on nie dałby rady obrobić materiału zapisanego na taśmie. Przecież każdy producent kamery stosuje swóje własne oprogramowanie i swoją własną elektronikę, a nie wierzę, że każdy z nich chciałby ujawinić swoje tajemnice dotyczące zastosowanych technologii i podzespołów. W końcu kamera to szczytowe urządzenie elektroniczne zbudowane zgodnie z elementów zaawansowanej technologii. A takie technologie są skrzętnie ukrywane. Natomiast najważniejsze jest to co jest zapisane na taśmie. Bo jak nie jest to format DV1 to materiałnie byłby kompatybilny z technologia DV stosowaną powszechnie przez producentów kamer miniDV.

Czyli konkluzja z tego wychodzi jedna. Formaty DV są różne, ale w kamerach amatorskich zastosowano jeden: DV1 i czy nagrywa się w trybie SP czy LP kompresja zapisu AV jest stała. U mnie sprawdzałem zapis w trybie SP i LP, i nie zauważyłem różnić, właśnie z wyjątkiem częstszych uszkodzeń nagranego materiału w postaci braku płynności odtwarzania (przeskoki i zacięcia) i róznych artefaktów, które pojawiają się na ekranie podczas odtwarzania nagrania.

Jeśli się mylę to proszę mnie porawić, ale starałem się logicznie mysleć i podejść do sprawy pragmatycznie.

dnc

Mój sprzęt:
Kamera: JVC GR-DV700E
Grafika: Gainward PP2100LE TV/DVI
Obróbka video:Pinnacle Studio 9.1 PL
Kontakt: GG: 4926855
Obrazek

środa, 22 grudnia 2004, 15:36
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona