Teraz jest czwartek, 15 listopada 2018, 12:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czy warto kupić kamere w NTSC 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Czy warto kupić kamere w NTSC
Niedawno sprzedałem kamere Sony TRV 238e jak dla mnie przy dobrym oświetleniu nie było tak żle ale gdy brakowało światła to szkoda gadać tragedia , teraz chciałbym kupić coś lepszego ale mam troche ograniczony budżet .Zastanawiam sie nad jakąś kamerką ze stanów mam tam znajomego tylko jest mały problem jak wygląda konwersja z NTSC do PAL pracuje na premierze6.5 i nie miałem żadnych problemów przy tamtej kamerce czy można w tym programie obrobić materiał w NTSC jeżeli tak to co dzalej jak to zgrać żeby było w PAL czy musze to konwertować póżniej , czy wogóle warto wchodzić w NTSC ?

sobota, 12 lutego 2005, 19:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Naprawdę nie warto!
Nie Warto!
Dołóż trochę i kup PAL. NTSC to był cud techniki w 1953 roku! Teraz jest totalnie przestarzały. Ameryka ma go już dość i w każdym cywilizowanym domu stoi już telewizor HD. Zaoszczędzisz parę dolców, ale wcześniej czy póżniej wpadniesz na minę. Na przykład: Ujęcia kręcone przy europejskich jarzeniówkach paskudnie migoczą, jak zapomnisz skrócić migawkę do 1/100. Kolor - mniej nasycony. Czerń - szarawa. Lini o 90 mniej i są brzydko widoczne. Po konwersji na PAL - jeszcze gorzej. Wiem to, bo długo siedziałem w NYC i kręciłem w obu systemach. Poza tym ciągłe problemy z kopiami dla znajomych, niekompatybilność z różnym sprzętem - kłopoty, kłopoty, kłopoty. Jak cię narazie nie stać - oszczędzaj na PAL. Podziękujesz mi.

niedziela, 13 lutego 2005, 16:45
Bywalec
Bywalec

Kolega Dużo Starszy chyba porownywal dzialanie formatow wlasnie w 1953 roku ;) Prosilbym o podanie paru inforamcji technicznych z czego wywodza sie opisane zjawiska, bo o ile wiem to obecenie czy wersja PAL czy NTSC, to posiada ten sam przetwornik CCD. Dlaczego w NTSC kolor czarny mialby byc szary ?!? Jak czarny to czarny czy w PAL czy w NTSC. Co prawda PAL uzywa kolorow YUV 4:2:0, NTSC YUV 4:1:1. Ale to oznacza jedynie ze w PAL kolory sa zapisywane co kazde 2 piksele z pominieciem co drugiej linii, w NTSC co cztery piksele bez pomijania linii. I po uprzytomnieniu sobie co to tak naprawde oznacza wychodzi ze oba formaty sa analogiczne. Wiec skad ta czern, jesli mozna jeszcze raz sie zapytac i mniej nasycone kolory w NTSC ?!? Bzdura!
Cytuj:
"Lini o 90 mniej i są brzydko widoczne"
- hehe dobre. PAL ma 25 klatek/s (50i) a NTSC 30 klatek/s (60i), a wiec w PAL mamy brzydkie skakanie obrazu (co kto woli niech wybiera). A tak na prawde to nie zobaczy sie roznicy jesli chodzi o 90 linii mniej lub 5 (10i) klatek mniej.
Podliczajac piksele/s wychodzi ze PAL i NTSC maja tyle samo. Oba formaty sa prawie identyczne, co nie zmienia faktu ze nie jest polecana inwestycja w inny format niz ten, ktory obowiazuje powszechnie w danym kraju, bo sa klopoty ze sprzetem (tu sie moge zgodzic z Dużo Starszym).

Cytuj:
NTSC ... Teraz jest totalnie przestarzały. Ameryka ma go już dość i w każdym cywilizowanym domu stoi już telewizor HD...

Jesli NTSC jest przestarzaly to tym bardziej PAL. I nie kazdy cywilizowany dom ma telewizor HD. A nawet jesli, to kamera HD w cywilizowanym domu bedzie osiagalna dopiero za 10 lat. Spokojnie PAL i NTSC pozostanie miedzy nami na kolejne lata. Mozna jedynie pomyslec o kamerze nagrywajacej w 16:9.

Pozdrawiam

wtorek, 15 lutego 2005, 18:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tym czarnym to prawda... w NTSC dla Stanow setup jest na poziomie 7.5 IRE co dla NTSC japońskiego i PAL jest szare, bo mają setup (poziom czerni gwoli wyjaśnienia) na poziomie 0 IRE.

Co do CCD to większość producentów ma jednak inne w modelach kamer dla PAL i NTSC.

Co do kolorów w NTSC to niestety muszą spełniać one kryterium "bezpieczeństwa" co oznacza mniej ni więcej, że nie mogą ich nasycenia przekraczać poziomów bezpiecznych, co przekłada się na ich to, że są ciemnejsze i mniej wysycone.

Jakie skakanie przy 50i w PALu? Ktoś to widział? To pewnie do kina nie chodzisz bo tam jest 24p ;-)
Skakanie to dopiero jest przy filmach z kina przerobionych na NTSC za pomocą telecine.

Pozdrawiam
Ulv

p.s.
A tak przy okazji to NTSC=Never Twice the Same Color

środa, 16 lutego 2005, 01:54
Bywalec
Bywalec

Z tym czarnym to prawda... w NTSC dla Stanow setup jest na poziomie 7.5 IRE co dla NTSC japońskiego i PAL jest szare, bo mają setup (poziom czerni gwoli wyjaśnienia) na poziomie 0 IRE.
Cytuj:
Co do kolorów w NTSC to niestety muszą spełniać one kryterium "bezpieczeństwa" co oznacza mniej ni więcej, że nie mogą ich nasycenia przekraczać poziomów bezpiecznych, co przekłada się na ich to, że są ciemnejsze i mniej wysycone.
To jest raczej jedynie kwestia odbiornika TV. Odpowiednio mozna zmniejszyc (zwiekszyc) jasnoscia i/lub kontrast. Ja natomiast mialem na mysli o braz cyfrowy (moze Dużo Starszy analogowy). Na kasecie miniDV, w komputerze (po transferze przez Firewire), na plycie DVD czarny NTSC jest tak samo czarny jak PAL ;) To samo dotyczy kolorow - kamera NTSC czy PAL ma takie samo nasycenie. A ze TV interpretuje to inaczej, to inna kwestia. Co prawda nie slyszalem nic o tym, ale Ulv pewnie masz racje - nigdy nie zajmowalem sie sygnalami analogowymi i w cyfrowce jestem tez od nie dawna i to tylko amatorsko (domowo ;) ).
Chyba ze kupujac w USA aparat cyfrowy, monitor CRT lub LCD mamy gorsze nasycenie? Hmm moze to tlumaczy ceny 2-3 razy nizsze u nich ;) My Europejczycy musimy zaplacic dodatkowo za swoj nasycony kolor :lol:

Cytuj:
Co do CCD to większość producentów ma jednak inne w modelach kamer dla PAL i NTSC.
Tak chyba bylo 2-3 lata temu, gdy CCD mial rozmiar dokladnie odpowiadajacy rozdzielczosci obrazu. Mowie tu tylko o kamerach amatorskich, bo pewnie pol-profesjonalne i wyzsze nadal tak maja. Domowe obecnie wyposazane sa w CDD z > 600k pikseli i obojetnie co podaje producent, najczesciej jest to ten sam CCD do PAL i NTSC.
Cytuj:
Jakie skakanie przy 50i w PALu? Ktoś to widział? To pewnie do kina nie chodzisz bo tam jest 24p
Tak jak napisalem nie widac roznicy (czyli nie skacze ;) ), tak samo jak nie widac 90 linii mniej (szczegolnie na TV).

Mam jeszcze jedno pytanie do ciebie Ulv, bo wiedze ze masz duza wiedze. Co robi sie z czarnym i bialym jak jest mapowane w zakres 16-235 - jest to czesto spotykane przy nagrywaniu na DVD? Czy to oznacza ze czarny w PAL rowniez nie jest czarny na Tv?

Pozdrawiam

środa, 16 lutego 2005, 15:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To mapowanie 16-235 to właśnie IRE 7.5 dla NTSC i bezpieczne góry ;-)
Przy PAL nie ma sensu go robić. A jak zrobisz to czarny będzie szary, co wyjątkowo ładnie widać przy TV 4:3 i filmie anamorficznym 2,35:1 (a tak na prawdę to w maskowanym 1,85:1 przy dvd), bo ma on czarne pasy od góry i dołu wstawione przez TV i szare kaszety "wpisane" w obraz. Można to oczywiście korygować przy użyciu "jasności" i "kontrastu" w odbiorniku ;-)

Pozdrawiam
Ulv

środa, 16 lutego 2005, 15:43
Bywalec
Bywalec

Szukalem torche o tym 16-235 i wedlug ITU-R BT 601-5 jest to odwzorowanie zalecane dla sygnalu analogowego, niezalezenie od tego czy jest to NTSC czy PAL. Nawet profile PAL w CinemaCraft Encoder maja domyslnie ustawienie luminanicji na 16-235 :o

Pozdrawiam

czwartek, 17 lutego 2005, 00:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]