Teraz jest czwartek, 21 czerwca 2018, 02:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 jak to jest naprawde z 16:9 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post jak to jest naprawde z 16:9
Czy są juz amatorskie kamery nagrywające 16:9 ?

Wertując firmowe strony www, znaleazłem info, że canon w nowszych modelach ma takową funkcję, Ale mam wątpliwości, czy to aby nie jest jakiś trick , który i tak możemy uzyskać na PC. Jak to jest naprawde z tym 16:9 na poczatku 2005 roku ?

pozdrawiam,
loco

wtorek, 1 marca 2005, 16:32
Stały bywalec
Stały bywalec

Zamieszczam link do bardzo dobrego artykulu na temet 16:9

http://www.efix.pl/index.php?dz=3&gr=2&art=2&str=1

Mysle ze wielu osobom sie przyda.

Serdecznie pozdrawiam.

wtorek, 1 marca 2005, 16:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystkie nowe modele wszyskich firm nagrywają w systemie 16: 9 /mają taką opcję/ czy warto - sprawdź .
Sprawdź czy będzie to ci dopowiadało przy sprzęcie który posiadasz w domu. Artykuł przeczytałem uważnie i mam wiele wątpliwości , począwszy od namawiania autora do nagrywania jednak 4:3 naklejając taśmy u góry i u dołu, a skończywszy na tym ,że - "Chciałbym na początku zaznaczyć, że lubię format 16:9 oraz inne panoramiczne. W tym momencie odezwał się chór wujów, krzyczących, że na Forum odradzam wszystkim ten format "
System w telewizorach 16:9 z pewnością zapanuje na rynku i to będą nieodległe czasy.

wtorek, 1 marca 2005, 17:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wiem czy coś się nie zmieniło(a raczej nie), ale w dostępnych rok temu w sprzedaży canonach xm2 był tryb 16:9, tylko że był to taki pseudo 16:9. Chodziło o to, że obraz był nagrywany w mniejszej rozdzielczości (obcięta pionowa rozdzielczość), a następnie był interpolowany do pełnego PAL-u. Nie wiem, czy wiesz, ale obraz czy to 4:3, czy 16:9 ma taką samą rozdzielczość, różni się tylko aspektem piksela. Osobiście nie polecam tego trybu, obraz jest zdecydowanie gorszy niż przy nagrywaniu w 4:3

wtorek, 1 marca 2005, 18:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zastanawiam sie nad jednym, czy odbiorniki panoramiczne potrafia dostosowac sie do tego pseudo anamorficznego trybu. Oczywistym jest, ze obraz "panoramiczny" rejestrowany za pomoca tanich kamer (tu zaliczam tez te za ok. 15 tys, zl i zakladam, ze nie uzywamy obiektywu anamorficznego) to rozmiarach klatki 720x576 (toretycznie) a nasz tryb "panoramiczny" to tylko dogranie kaszet, a tym samym uciecie gory i dolu ekranu w celu stworzenia obrazu szerokokatnego, w rzeczywistosci jednak nasza kemera wcale nie widzi szerszego planu, to wie kazdy. Kiedys czytalem artykul o tym, ze nie nalezy nagrywac obrazu w formacie 16:9 za pomoca takiej opcji w kamerze, a nalezy to robic poprzez nagrywanie w trybie normalnym a nastepnie dodanie kaszety w aplikacji edycyjnej poniewaz uzycie tej pierwszej opcji rzekomo degraduje obraz. Czy to prawda? Problem wedlug mnie pojawia sie gdy chcemy odtworzyc nagranie na TV panoramiczym, wtedy chyba trzeba jednak recznie przestawic odbiornik, bo niby dlaczego mialby ucinac nam te czarne pasy skoro sa czescia obrazu. Ja tak to rozumiem. Mi rowniez bardzo podoba sie obraz o proporcjach 16:9 tylko czy kiedy nagramy komus w tym formacie wesele to nie bedziemy mieli pozniej problemow bo nowiutki telewizor panoramiczny panstwa mlodych sam nie przestawia sie na odbior takiej pseudo panoramy i w zwiazku z tym obraz wyglada tragicznie. Czy ktos ma w tej dziedzinie jakies doswiadczenia?
Pozdrawiam forumowiczow!!!

wtorek, 1 marca 2005, 21:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Telewizor panoramiczny bez problemu rozpoznaje pseudo panoramę i się do niej dostosowuje. Natomista w przypadku dołożenia kaszet trzeba już ręcznie przestawić telewizor.

wtorek, 1 marca 2005, 22:54
Bywalec
Bywalec

Obecnie sytuacja z domowymi kamerami zmienila sie. Sa dostepne prawie "prawdziwe" kamery 16:9 w przestepnej cenie. Prawie prawdziwe bo sam format 16:9 DVD nie jest do konca prawdziwy (dopiero HD). Roznica miedzy profesjonalnymi kamerami 16:9, a domowy to wymiary CCD. Profesjonalne maja oczywiscie 16:9, natomiast domowe nie. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu szerszych katow (tak jak jest to w formacie 16:9), gdyz uzywana jest cala szerokosc CCD. Format 4:3 CCD pozostal ze wzgledu na wyscig - ktory producent zaoferuje wiecej Mpx.
Jezeli ktos odtwarzal DVD w formacie 16:9 (ten "niby" prawdziwym) to dokladnie takie cos mozna uzyskac na nowych kamerach Canon (obecnie wszystkie modele z roku 2005), Sony (wiekszosc z tego roku), Panasonic (tylko GS400). Wiec jak najbardziej jest to w pelni anamorficzny format 16:9.

Pozdrawiam

środa, 2 marca 2005, 00:03
Stały bywalec
Stały bywalec

Wydaje mi sie że artykuł "Ściśnięty horyzont, czyli tajemnice trybu 16:9" jest juz mało aktualny patrzac na najnowsze kamery kilku firm. Myśle ze pan Maciej Lewandowski(autor artykułu) nie brał pod uwage kamer z mozliwoscią nagrywania i odtwarzania w rzeczywistym formacie 16:9. Uznajac oczywiście ze to naprawde rzeczywiste mozliwości a nie zadna sciema i pseudo cuda. Pozdrawiam.

środa, 2 marca 2005, 00:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]