Teraz jest środa, 15 sierpnia 2018, 17:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 HC42 i HC90 - oświetlenie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post HC42 i HC90 - oświetlenie
Witam,
znalzłem na forum wiele cennych informacji o HC42 i HC90. Po ostaniej wizycie w salonie sony nie wiem co mam myśleć.
Usłyszałem od sprzedawcy opinię, że HC42 lepiej radzi sobie w ciemnym pomieszczeniu ponieważ ma mniej pikseli (ok 1 mln) i na jeden piksel potrzebuje mniej światła w porównaniu do HC90 (3mln)
Proszę o opinię w tej sprawie. Może ktoś widział jak w praktyce radzą sobie te kamery?

środa, 16 marca 2005, 11:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Wiesz ja akurat słyszałem odwrotnie, mianowicie że HC90 o wiele lepiej sobie radzi. Zwróć raczej uwagę na wielkość całego przetwornika ccd.... 1/6 przy HC42 i aż 1/3 przy HC90... co wskazuje na coś dokładnie odwrotnego, poza tym HC90 odwzorowuje barwy na podstawie filtru RGB, który jakby sumuje kolory z kilku pikseli, przez co jest bardziej dokładna. Ale HC90 w rękach nie miałem, najwyżej HC40, która w kiepskim oświetleniu sie nie sprawdza. Poza tym i tak nie licz na filmowanie czegokolwiem po zmroku... domowe cyfrówki się do tego nie nadają. Lepiej zainwestować 100zł więcej w prowizoryczne chociażby oświetlenie, niż 1000zł w teoretycznie nieznacznie lepszą kamerkę.

środa, 16 marca 2005, 17:15
Nowy
Nowy

Wiku ma rację. Wielkość przetwornika i rozdzielczość ma spore znaczenie - im więcej tym lepiej. Sprzedawca jak sprzedawca, to tylko sprzedawca. :lol:

środa, 16 marca 2005, 20:45
Bywalec
Bywalec

Im wieksza rozdzielczosc przy tym samym wymiarze CCD tym gorzej w slabym oswietleniu.
Im wiekszy CCD przy tej samej rozdzielczosci tym lepszy obraz.
Najlepiej przeliczyc wszystko na jeden piksel. Znajac przekatna CCD = d, znany powierzchnie z dokladnoscia do wspolczynnika i wynosi ona d^2. Oznacza to ze jesli HC90 ma CCD 1/3 a HC42 1/6 to powierzchnia na ktorej rozmieszczone sa piksele w HC90 jest 4 razy wieksza (6*6)/(3*3). Poniewaz HC90 ma 3mln pikseli (3 razy wiecej, a nie 4 razy) to oznacza ze kazdy pojedynczy piksel dostaje wiecej swiatla w modelu HC90.
Oczywiscie pominieta zostala tutaj czulosc matrycy CCD, ale najprawdopodobniej nie rozni sie ona miedzy HC42/HC90 - HC90 teoretycznie powinna dzialac lepiej w slabym oswietleniu.

Pozdrawiam

środa, 16 marca 2005, 22:40
Nowy
Nowy

Może ktoś widział obraz z jednej i drugiej kamery i może cos powiedzieć o jakości.
HC42 ma jeszcze coś - zoom optyczny x12 w porównaniu do HC90 - ale nie wiem czy to ma w codziennym uzywaniu znaczenie. Tak na marginesie to ciekawe dlaczego SONY w wyższych modelach upiera się i dalej pozostaje przy zoomie x 10?

czwartek, 17 marca 2005, 17:12
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]