Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 19:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Tryb 16:9 w SONY 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Tryb 16:9 w SONY
Kolega kupil SONY PC1000E, czyli wysoki model. Wiecie, ze ta kamera ma matryce o proporcjach 4:3, wyswietlacz 16:9, a wizjer 4:3, schizofrenia. Efektem nagrywania obrazu w tybie 16:9 jest zawezanie pola widzenia w pionie, a nie rozszezanie w poziomie.
Dokladnie jest to opisane na http://www.videomax.ru/tests/pc1000

Czerwona ramka - przy robieniu zdjec
Niebieska ramka - filmowanie 4:3
Zielona ramka - filmowanie 16:9

Przy zoom x1
Obrazek

Przy zoom x10
Obrazek

Tak wyglada "prawdziwy" tryb 16:9 w wykonaniu SONY, brawa :)

czwartek, 16 czerwca 2005, 19:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Mam Sony HC42E i po włączeniu trybu 16/9 obraz faktycznie jest minimalnie zwężany w pionie, ale jest też wyraźnie poszerzany w poziomie. Sprawdź dokładnie u siebie, może masz podobnie.

czwartek, 16 czerwca 2005, 23:57
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Mam Sony HC42E i po włączeniu trybu 16/9 obraz faktycznie jest minimalnie zwężany w pionie, ale jest też wyraźnie poszerzany w poziomie. Sprawdź dokładnie u siebie, może masz podobnie.

W PC1000E nie jest poszerzony, przelaczajac z 4:3 na 16:9 nic po bokach nie przybywa, natomiast u gory i dole ubywa. Jest to logiczna konsekwencja wykorzytania matrycy 4:3. Sprawdzone empirycznie przez mnie oraz przez czlowieka z http://www.videomax.ru, ktory po testach wyrysowal porownania na obrazkach.

Ty takze masz matryce 4:3 z tym wyjatkiem, ze nie jest w pelni wykorzystywana na szerokosc w trybie 4:3, natomiast po przelaczeniu na 16:9 pozostawiony nadmiar jest zbyt maly, wiec ucina gore i dol. Masz takie cos:

Przy zoom x1
Obrazek

Przy zoom x10
Obrazek

Po prostu porazka.

piątek, 17 czerwca 2005, 01:08
Bywalec
Bywalec

Post Re: Tryb 16:9 w SONY
Moze to byl jakis model przedprodukcyjny. Na moim sie rozszerza i to nawet bardzo. Ja porownywalem HC 1000 z Panasonicem 150 (tez 3 CCD) i troche bolalo mnie ze Panasonic ma szersze pole widzenia przy obrazie 4:3 - ma po prostu szerszy obiektyw ale jakie bylo moje pozytywne zdziwienie ze po wlaczeniu 16:9 w Sony PRZYBYLO po bokach zdecydowanie zauwazalnie duzo na tyle duzo ze przewie zrobilo sie tak szeroko jak w Panasonicu w ktorym w 16:9 nic nie przybylo.
Zamiast czytac cos na forach w .RU lepiej isc do sklpeu sony i samemu sie przekonac na wlasne oczy ze rozszerza i tyle.
Pozdrawiam
wc

piątek, 17 czerwca 2005, 01:56
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Tryb 16:9 w SONY
wojcias1 napisał(a):
Na moim sie rozszerza i to nawet bardzo. Ja porownywalem HC 1000 z Panasonicem 150 (tez 3 CCD) i troche bolalo mnie ze Panasonic ma szersze pole widzenia przy obrazie 4:3

Oczywiscie ze ma szersze, poniewaz w HC1000 4:3 jest sztucznie zawezone, stad wrazenie, ze HC1000 w 16:9 poszerza kat widzenia, HC1000 takze ma matryce 4:3. Sony najpierw zawezilo pole widzenia, aby uzytkownik byl zadowolony, ze w 16:9 jest poszerzone, a faktycznie dopiero wtedy jest wykorzystywana szerokosc matrycy 4:3.

Obrazowo HC1000
Obrazek

wojcias1 napisał(a):
Zamiast czytac cos na forach w .RU lepiej isc do sklpeu sony i samemu sie przekonac na wlasne oczy ze rozszerza i tyle.

Osobiscie testowalem SONY PC1000E, po testach potwierdzam tylko to co jest na stronie http://www.videomax.ru. Postawilem kamere na stole, wlaczylem 4:3 zobaczylem co widac po bokach kadru, przelaczylem w 16:9 i nic po bokach nie przybylo, ani nie ubylo, natomiast w pionie ubylo i to znaczaco. Wszystkie amatorskie kamery Sony maja matryce 4:3, poszerzenie kata widzenia w 16:9 jest manipulacja, najpierw zawezaja 4:3, a potem uzytkownik przelaczajac kamere w 16:9 mysli, ze kat sie poszezyl.

piątek, 17 czerwca 2005, 02:27
Stały bywalec
Stały bywalec

A ja sprawdzałem moja hc90 i 16/9 działa super nie mam do czego sie przyczepić. Napisze jeszcze do sony jak to jest z tą matrycą zobaczymy co odpiszą.

piątek, 17 czerwca 2005, 08:58
Bywalec
Bywalec

jesli chdozi o hc90 to ja sie pytalem przed zakupem i powiedzieli mi ze jest to rzeczywisty obraz 16:9, i faktycznie zdecydowanie sie rozszerza po wlaczeniu tego trybu.

piątek, 17 czerwca 2005, 09:37
Bywalec
Bywalec

wlasnie sobie stestowalem u siebie w kamerce (hc 90) ten tryb i jest tak ze:

na badanym wybranym prostokacie (15,5x21 cm) boki rozszerzaja sie w trybie 16:9 o ok 2 cm z kazdej strony co nam daje w sumie 4 cm szerzej natomiast obraz zweza sie o 0,9 mm z gory i z dolu wiec w sumie ok 1,8 cm mniej

podsumowyjac moje jakze domowym sposobem przeprowadzone badanie :P wychodzi ze:

obraz 4:3 - ok. 15,5x21 cm
obraz 16:9 - ok 13,7x25 cm

wnioski wyciagnijcie sami

piątek, 17 czerwca 2005, 09:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Przyjrzałem się temu dokładnie i u mnie faktycznie na maksymalnym zbliżeniu nic nie przybywa po bokach, obraz jest tylko obcinany u góry i u dołu. Podejrzewam, że zrobili tak aby był większy margines na eliminację drgań kamery, ale po wyłączeniu stabilizatora nic się nie zmienia.

@pabelo
Zrób u siebie tą samą próbę na maksymalnym zbliżeniu i daj znać jakie rezultaty uzyskałeś.

piątek, 17 czerwca 2005, 11:05
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

wnioski wyciagnijcie sami

Popatrz na obrazki ze zrozumieniem i pomysl. HC90E takze ma matryce 4:3. Sony zawezilo 4:3, tak abys mial radosc przy wlaczeniu 16:9, ze obraz jest poszezony. Probujesz udowodnic, ze w 16:9 jest szerzej, to prawda, ale tylko dlatego ze w 4:3 sztucznie zawezili obszar widzenia.

HC90E przy zoom x1
Obrazek

HC90E przy zoom x10
Obrazek

lechoo napisał(a):
Przyjrzałem się temu dokładnie

No wreszcie ktos ruszyl glowa :).

piątek, 17 czerwca 2005, 11:16
Bywalec
Bywalec

faktycznie przy maksymalnym zblizeniu obraz nie jest poszerzany tylko mozna by powiedziec przyblizany po przelaczeniu w tryb 16:9.

w zwiazku z tym mozna by bylo kupic sobie soczewke rozszerzajaca kat widzenia i wtedy nie uzyskamy tego efektu przyblizenia. no ale fakt jest faktem ze to nie jest taki zupelny tryb 16:9.

jednak i tak mysle ze jak na domowe potrzeby (a nawet do nagrywania filmow typu wesela i pogrzeby :lol: ) taki bajerek jak 16:9 jest fajny i nie jest to jakis wymuszony tryb (typu wydluzone postacie czy czarne pasy na gorze i na dole) tylko rzeczywisty (i to chyba mial sony na mysli mowiac ze jest to rzeczwisty tryb hehe).

piątek, 17 czerwca 2005, 13:24
Moderator
Moderator

a mi sie wydaje, ze nie ma znaczenia jak jest realizowany 16:9 skoro matryca itak jest większa od rozdzielczości jaką uzyskujemy w tym trybie, bo czy 3:4 czy 16:9 to itak jest skalowane do 720x576. jak inaczej mozna by było to zrealizować? najważniejsze, to nie powiększać, tylko pomniejszać.

pozdrowienia

piątek, 17 czerwca 2005, 14:47
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

bo czy 3:4 czy 16:9 to itak jest skalowane do 720x576. jak inaczej mozna by było to zrealizować? najważniejsze, to nie powiększać, tylko pomniejszać.

Wiadomo ze 720x576 jest nienaruszalne, tu chodzi o kat widzenia, a nie rozdzielczosc obrazu. W zamysle 16:9 ma byc trybem bardziej naturalnym, poniewaz czlowiek widzi szerzej w poziomie niz w pionie. A Sony nie spelnia podstawowego warunku, nie poszerza kata widzenia w tym trybie.

piątek, 17 czerwca 2005, 17:48
Moderator
Moderator

no chyba kąt widzenia to zależeć powinien od optyki nie od matrycy. jeśli po prostu nie zrozumiałem o co chodzi, to sorry, ale nie rozumiem czego sie czepiacie. przecież to, czy jest to prawdziwy 16:9 czy nie wzięło się chyba z tego, że w tańszych kamerach obraz był poprostu rozciągany w pionie. a tu pewnie chodzi o to, że nie jest. niestety nie można mieć wszystkiego, 16:9, 3:4, albo kompromis. przecież gdyby 16:9 miałby poszerzać pole widzenia, to nawet gdyby użytkownik chciał kręcić tylko 4:3 to płacić by musiał za szerokie matryce i dobry szerokokątny obiektyw. a później znaleźliby sie ludzie oskarżający sony, że sztucznie zawęzili pole widzenia w pionie w 16:9, tak abys mial radosc przy wlaczeniu 4:3, ze obraz jest poszezony. ;)

pozdro

PS. jakie z tańszych kamer 3CCD mają prawdziwe progressive i 16:9?

piątek, 17 czerwca 2005, 18:44
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

no chyba kąt widzenia to zależeć powinien od optyki nie od matrycy.

Zalezy zarowno od soczewek jak i od szerokosci matrycy.
GrassHoppeR napisał(a):
przecież gdyby 16:9 miałby poszerzać pole widzenia, to nawet gdyby użytkownik chciał kręcić tylko 4:3 to płacić by musiał za szerokie matryce i dobry szerokokątny obiektyw.

Jak myslisz, czego spodziewa sie klient kupujacy kamere panoramiczna, chyba tego, ze bedzie szerzej widzial, a tu nic z tego.

sobota, 18 czerwca 2005, 00:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona