Teraz jest poniedziałek, 18 czerwca 2018, 05:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Oświetlenie minimalne / oświetlenie zalecane 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Oświetlenie minimalne / oświetlenie zalecane
Znajomy poradził mi, żeby przy zakupie kamery zwrócić uwagę na ten parametr. Powiedział też, że jeśli chcę kręcić w pomieszczeniach, powinnam kupić kamerę najwyżej do 2-3 luxów. Z tego wynika, że Sony odpada, bo zwykle są na 5 - 7 lux? ; w cenie ok.3000 zł

Panasonic na swojej stronie podaje tylko: 1 Lux (Colour Night View) - np.GS75. Czyli ten 1 lux dotyczy trybu filmowania w ciemności z konsekwencją monochromatycznego obrazu?

Jeżeli zadaję sprzedawcom pytanie o oświetlenie minimalne, to zwykle odpowiadają, że jasność obiektywu jest... Przepraszam, jestem kompletnym laikiem, ale powiedzcie mi, czy na podstawie jasności obiektywu można określić oświetlenie minimalne? A może nie warto się tym przejmować tylko szukać jaśniejszego obiektywu?

P.S. Chcę kupić kamerę w cenie 3 000 zł, ewentualnie do 3 500; na razie biorę pod uwagę GS75/140 lub HC42/90. Nie przeglądałam jeszcze ofert innych firm.

środa, 27 lipca 2005, 11:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jasnosc obiektywu oraz czulosc matrycy CCD wplywaja na podawane przez producentow wartosc w lux'ach. Czyli jeden i drugi parametr jest wazny. Logicznie reasumujac co z tego ze masz czula matryce CCD jak jest ciemny obiektyw i odwrtonie.

środa, 27 lipca 2005, 12:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W tym przedziale cenowym raczej nie znajdziesz kamery, która zapewniłaby Ci dobry obraz bez szumów w ciemnym pomieszczeniu. Jest jednak na to prosta i skuteczna rada w postaci lampki doswietlajacej mocowanej na kamerze. Takie lampki nie kosztują zbyt dużo, a dość skutecznie poprawiają warunki filmowania. Ważne jest także żeby kamera w trubie manual miała możliwość regulacji (wzmocnienia) przysłony. Dobrze napisał kermit, że kamera powinna mieć możliwie czułą matrycę i jasny obiektyw. W sklepach można teraz wypróbować sprzęt, który zamierzamy kupić. Możesz więc w tych samych warunkach nagrać ten sam fragment obrazu różnymi kamerami na miejscu w sklepie porównać wyniki.
Pozdrawiam.

środa, 27 lipca 2005, 12:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wyprodukowano kamery która nagrywałaby w kolorze w nocy.
Nawet kamery po 300.000 $ potrzebują wspomagania - oświetlenia.Rozumiem ,że chcesz wydać określona kwotę i oczekujesz porady która kamare bedzie spełniała opisane przez Ciebie Oczekiwania.
Jeśli najważniejszym elementem jest jasność obiektywu- to JVC seria DF lub Dx koszt okolo 1600 zł najtańsza - 2500 - o dbrych parametrach.
Oczywiscie # CCD panasonica również.
Zależy jeszcze co chcesz kręcić i dla kogo ? Bo jeśli na pokaz to inna kamera - jeśli dla Siebie - inna.
pozdrawiam

czwartek, 28 lipca 2005, 01:54
Nowy
Nowy

Dziękuję za odpowiedzi. Ja nie chcę kręcić w ciemnościach, tylko w pomieszczeniach; zwykle w dzień przy świetle padającym z okna, o różnych porach roku, przy różnej pogodzie.
Filmiki nie mają być na pokaz, tylko dla mnie. Zależy mi też na naturalnych kolorach. Muszę poszukać JVC w necie, bo jeszcze nic nie wiem o nich. Czy JVC ma dobre kolory?
Jaki zasięg może zapewnić taka lampka doświetlająca? Potrzebuję więcej niż 3 m, powiedzmy 3-5m. A może lepiej doświetlić obiekty z bliższj odległości?

czwartek, 28 lipca 2005, 21:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]