Teraz jest czwartek, 19 lipca 2018, 11:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 co wazniejsze: 3 przetworniki czy duzy CCD? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post co wazniejsze: 3 przetworniki czy duzy CCD?
Witam
Chciałbym kupic kamerke miniDV i mam dylemat. Czy szukać kamery z 3-przetwornikami np. Pana GS75 czy raczej postawic na większy, ale pojedyńczy CCD (chodzi mi o fizyczna wielkośc, a nie o iliośc pikseli).
Co jest ważniejsze z punktu widzenia jakości obrazu i radzenia sobie w ciemnych warunkach filmowania.
Z góry dziekuje i pozdrawiam

środa, 17 sierpnia 2005, 10:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

środa, 17 sierpnia 2005, 10:45
Bywalec
Bywalec

Interesuja ciebie kamery domowe? Jeśli tak to bez róznicy czy 3CCD czy 1CCD a większy. Wszystkie kamerki aż do GS400, które mają 3CCD stosują technikę CCD shift. Oznacza to ze imitują dokładnie to co jest robione w kamerach 1 CCD - interpolacja kolorow. To jest zwykly chwyt marketingowy.
W profesjonalnych modelach liczy się rozmiar CCD, bo wszystkie są 3CCD ;) Gdyby Panasonic, albo inny producent zdecydował się na prawdziwą kamerkę 3CCD bez shiftingu to zdecydowanie wtedy 3 CCD. A tak to zwracaj uwage na funkcje jakie kamera oferuje itp itd..., a nie czy ma 3CCD czy 1CDD.

Pozdrawiam

środa, 17 sierpnia 2005, 22:20
Nowy
Nowy

Ale przyznam szczerze, ze dopiero teraz mam metlik w głowie.
Pozdrawiam

czwartek, 18 sierpnia 2005, 09:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pytanie do forPPP - czy mam rozumieć, że wszystkie opinie pojawiające się na forum i dotyczące wyższości jakości obrazu kamer 3CCD nad kamerami z jednym przetwornikiem są wyssane z palca? 8O
A większość "starych wyjadaczy", "stałych bywalców" tego forum są na usługach firm produkujących kamery :?:
Pozdrawiam :lol:

czwartek, 18 sierpnia 2005, 12:04
Bywalec
Bywalec

Prosze przeczytac powtornie moj post. Napisalem ze w profesjonalnych kamerach zawsze jest 3 CCD ;) Tylko ze tam przetworniki na ogół (bo tez sie zdarza) nie sa przesuniete - nie ma interpolacji kolorów, itp. itd. W tych domowych kamerkach to tylko chwyt marketingowy, no bo w koncu jak sam zaznaczyles Czto wszyscy profesjonalisci chwalą 3CCD. Tylko ze musisz rowniez sobie kupic profesjonalna kamere, aby doswiadczyc tej wyzszosci.
Tak przy okazji Panasonic GS75 jest calkiem dobra, ale nie dlatego ze ma 3 CCD :)

Pozdrawiam

czwartek, 18 sierpnia 2005, 12:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tzn, że dałem się nabrać na zakup gs75? 3ccd to tylko napis na korpusie, różnica w jakości obrazu pomiędzy gs75 a kamerami konkurencji z podobnej półki cenowej nie istnieje? :twisted:
A byłem już szczęśliwym człowiekiem :D

czwartek, 18 sierpnia 2005, 12:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

forPPP: przyznaje, ze nie znam sie dobrze na segmencie kamer amatorskich, ale jesli technologia, ktora masz na mysli to "pixel shift" wymyslona przez Panasonica, to nie masz racji. pixel shift to technika ustawiania zielonych pixeli i wcale nie obniza jakosci przetwarzanego obrazu, wrecz przeciwnie. stosuja ja rowniez inni producenci (jvc everio, canon xl2). w kamerach 3ccd swiatlo jest rozbijane na kolory skladowe i wszystkie trzy sa odrebnie odszumiane i rejestrowane. wyjasnienie znajdziesz np. tu:
http://www.dvinfo.net/conf/archive/inde ... -9491.html

oczywiscie, jesli chodzi o cos innego niz pixel shift, to sie nie znam i nie mam informacji na ten temat. moze moglbys podac jakis link ze szczegolami, chetnie poczytam. w koncu czlowiek uczy sie cale zycie :)

czwartek, 18 sierpnia 2005, 15:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wszystkie kamerki aż do GS400, które mają 3CCD stosują technikę CCD shift. Oznacza to ze imitują dokładnie to co jest robione w kamerach 1 CCD - interpolacja kolorow. To jest zwykly chwyt marketingowy.

Zachęcam do lektury http://consumer.usa.canon.com/ir/contro ... delid=7471

czwartek, 18 sierpnia 2005, 18:17
Bywalec
Bywalec

Dobrze zrozumialeś badyl. Nazwę Pixel shift chyba pierwszy raz zastosował Panasonic, ale to tylko moje przypuszczenia i chodzi tu o ustawienie zielonych pikseli, czyli przesunięcie ich o pół piksela względem pozostałych CCD. I tu cały problem się zaczyna. Wyobraźmy sobie co sie tak naprawdę stało w wyniku tego przesunięcia i nie wierzmy we wszystko co napisze o produkcie sam producent ;)
To jest idealne określenie:
"Panasonic PV-DV953:
It is not a true 3-CCD camera"
Przyjmując że CCD zielony odpowiada za jasność (chyba w koncu nie operujemy w przestrzeni RGB, tylko w YUV4:1:1 lub 4:2:0), to co odpowiada temu jednemu pikselowi z pozostałych dwoch CCD. Rozważmy CCD niebieski. Pikselowi zielonemu odpowiadają nachodzące na siebie 2 sąsiednie piksele niebieskie (które po połowie pokrywają ten zielony). Więc co pozostaje zorbic aby dowiedzieć się jaki tak na prawdę kolor niebieski powienien być w badanym punkcie. Oczywiście iterpolacja za pomocą sprytnych algorytmów, itp. itd. Podobnie robi się w przypadku 1 CCD (nie będę wchodził w szczegóły, bo są pewne różnice z uśrednianiem ...). Po to kiedyś wymyślono 3CCD zeby nie iterpolować kolorów - w "prawdziwej" kamerze 3CCD NIE MA iterpolacji kolorów. Ostatnio producenci tak się przyzwyczali że każdy mówi WOW na słowo 3CCD, ze nawet profesjonalne kamery mają CCD shift, szczególnie jeśli chodzi o HDV, bo wymagają wysokiej rozdzielczości. Nie ma kamery HD poniżej $40000, która byłaby "prawdziwą" 3CCD. Dlatego HC1 jest tak dobra z 1 CMOS (prawie jak FX1) i dlatego pierwszy raz Sony wypuszcza profesjonalna kamerę z jednym przetwornikiem CMOS (A1) !!!

Pozdrawiam

czwartek, 18 sierpnia 2005, 19:36
Bywalec
Bywalec

Dopiero teraz przeczytałem cały wątek z linku badyla i nie potrzebnie tłumaczyłem to wszystko. Jest tam zawarte. ;) Niestety ostatni post Chrisa jest prawdziwym nieporozumieniem. Wystarczy pomyśleć aby zobaczyć że pixel shift na prawde zmienia kamera 3 CCD prawie w 1 CCD. To o czym mowi Chirs ze GL2 jest rewelacyjna to zgadzam się. Jak bym miał przetwornik 1/3 cala z 270k pikseli, super optyką itd. to obraz "musi" być super. Poprzez przesunięcie CCD GL2 usykał wydajność porównywalną z 1 CCD z 0.5 Mpx ale o rozmiarze 1/2.2 cala. Gdybym mial taka kamereke 1 CCD z 0.5 Mpx i 1/2.2 cala to by tak samo wymiatala, ale takich CCD nie produkują dlatego profesjonalne kamery mają przewagę przy 3 CCD.
Teraz weźmy Panasonic GS75 z 1/6 cala i 800k (tyle ma?). Przez przesunięcie uzyskuje się jakość 1/4.2 cala z 1.6 Mpx. Widac sa lepsze kamery z 1 CCD, np. Canon MVX45i ma 1/3.6 cala i 2 Mpx. W domowych kamerach NIE MA różnicy między 1CCD a 3 CDD.

Pozdrawiam

czwartek, 18 sierpnia 2005, 19:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no ja sie nie zgadzam z taka opinia. popieram to co pisze Andre De Clercq
w swoim ostatnim poscie tej dyskusji. nie podwazam, ze stosowanie shiftigu jest gorszym rozwiazaniem niz normalnie stosowane w segmencie pro, ale nie uwazam ze mozna uznac, ze dane uzyskane z 1 przetwornika daja taka sama (jakosciowo) informacje o kolorach. zreszta nie ma sensu powtarzac tego watku. jak ktos zainteresowany to sobie przeczyta.

czwartek, 18 sierpnia 2005, 21:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]