Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 10:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Wielkość CCD a jakość w słabym oświetleniu 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Wielkość CCD a jakość w słabym oświetleniu
Witam! W większości opracowań autorzy twierdzą, że wielkość CCD ma bezpośredni wpływ na jakośc obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Obecnie mam kamerę SONY DCR-TR8100E 0,8 Mpixela i muszę przyznać, że jakość w słabym oświetleniu jest po prostu tragiczna. Zamierzałem ją wymienić na JVC GR DV500 ze względu na jasny obiektyw oraz 1,3 Mpixelowy CCD (za 1500 zł "lekko" używana). Ostatnio jednak natknąłem się na CANONa MVX20i - przetwornik 1,7 Mpix (za 2100 zł nowa) więc - zgodnie z powyższym - powinna jeszcze lepiej się sprawdzać w trudnym oświetleniu. O Panasonicach nie wspominam bo modele "budżetowe" nie mają trybu 16:9 WIDE (tylko CINEMA) a ma to dla mnie duże znaczenie. Jeśli ktoś mógłby skomentować powyższe rozważania to byłbym wdzięczny. Dzięki i pozdrawiam!

niedziela, 9 października 2005, 19:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W swym rozumowaniu popełniasz podstawowy błąd - rozmiar (wielkość) matrycy określasz w ilości pikseli.

Wielkość matrycy zawsze jes podawana w długości jej przekątnej wyrażonej w calach.
I tak najlepsze kamery rynku konsumenckiego posiadają przetworniki CCD wielkości 1/3 cala, większość profesjonalnych to 1/2 lub 2/3 cala.
Rację miałeś w jednym - im większy przetwornik tym jego czułość jest większa a więc lepsza jakość obrazu w gorszych warunkach oświetleniowych.

Natomiast w pikselach podaje się rozdzielczość matryc. Tu zazwyczaj jest odwrotna zależność (pomijam jakość i technologię wykonania CCD) im matryca jest podzielona na więcej pikseli tym czułość jej spada.
Tu podam przykład - dwie kamery Sony o CCD 1/3" VX 2100 (ok. 420k pikseli) jest znacznie czulsza od swej młodszej siostry FX1 (ok. 900k pikseli).

Ilość pikseli w matrycy jedynie ma wpływ na rozdzielczość rejestrowanego obrazu. W przypadku standardu DV ilość pikseli matrycy powyżej 640k nie ma już żadnego wpływu na rozdzielczość rejestrowanego obrazu filmowego a jedynie służy do układów stabilizacji i podniesienia rozdzielczości zapisywanych zdjęć.

niedziela, 9 października 2005, 20:03
Bywalec
Bywalec

Ha, no właśnie, ale to taki odruch, że myśli się, że CCD 2.2 Mpix jest większy niż 0,8 Mpix.....Szkoda, że w specyfikacjach producenci tak rzadko podają faktyczny rozmiar matrycy.
Czyli - krótko mówiąc - nie da się wywnioskować z danych technicznych, która kamera będzie czulsza - trzeba ją wziąć do ręki i spróbować :(
No, może za JVC przemawia obiektyw o świetle 1,2......

Swoja drogą: zastanawia mnie jedna rzecz. Miałem wcześniej kamerkę SONY 8 mm (analogową) i jej czułośc była rewelacyjna w stosunku do kamery cyfrowej. Dlaczego? Czy nie można było zostawić tamtego CCD a zmienic tylko sposobu zapisu tego co ten przetwornik "wyprodukuje" na cufrowy ? Teraz, kedy mam kręcić w słabym śwetle używam kamery Hi8, potem przekładam kasetę do Digital8, zgrywam materiał na komputer i obraz jest lepszy(!) niż gdybym kręcił od razu przy pomocy Digital8....

niedziela, 9 października 2005, 20:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czyli - krótko mówiąc - nie da się wywnioskować z danych technicznych, która kamera będzie czulsza - trzeba ją wziąć do ręki i spróbować :(
No, może za JVC przemawia obiektyw o świetle 1,2.....

Nie rozumiem, w danych technicznych zwykle podają rozmiar matrycy.

niedziela, 9 października 2005, 21:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No, może za JVC przemawia obiektyw o świetle 1,2......

Przypadkiem nie ulegaj temu chwytowi, że JVC ma światło 1,2 i obiektyw jest taki super
Lepiej poczytaj, w dziale o kamerach JVC.
Miałem kiedyś JVC DV4000 i owszem była jasna, ale wystarczyła głupia świeczka na stole aby powstawały fatalnie duże, pionowe smugi świetlne. Poza tym, ta seria kamer JVC którą wymieniłeś pięknie nagrywa szumy mechanizmu! Nie polecam!

pozdrawiam

niedziela, 9 października 2005, 21:35
Bywalec
Bywalec

Dziękuję za wszystke odpowiedzi, szczególnie za ostrzeżenie przed JVC...
Czytając specyfikacje kamer juz całkiem zbaraniałem bo wielkości matryc przedstawiają się tak:

Canon MVX20i - 1/3.4"
PANASONIC NV-GS400 - 1/4,7"
SONY DCR-HC90E - 1/3"

Czyli, niby, z tej trójki to SONY ma najwiekszy, a PANASONIC najmniejszy (ale za to 3 takie...)
Chyba zrezygnuję z kupna nowej kamery....
I żona się ucieszy.... :?

niedziela, 9 października 2005, 22:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ilość przetworników ma ogromne znaczenie dla jakości obrazu wogóle, przy słabym oświetleniu również.
Dla mnie 3CCD to podstawa. Zastanawiałbym się nad Panasoniciem, który ma atrakcyjne cenowo kamery tej klasy choć Bogiem jest dla mnie Sony.
Ważny jest też manaulny GAIN czyli podbicie światła. Jeśli mamy taką możliwość w kamerze to podbijmy światełko ale max 9-12 DB bo potem to się najzwyczajniej robi "kasza".

poniedziałek, 10 października 2005, 08:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ilość megapikseli podawanych na obudowie kamery może wprowadzić w błąd. Przeważnie odnosi się to do zdjęć.

Pozdrawiam

poniedziałek, 10 października 2005, 13:46
Bywalec
Bywalec

Już byłem zdecydowany na Panasonica 3 CCD GS75, ale zorientowałwm sie , że nie posiada "prawdziwego", anamorficznego trybu 16:9 (WIDE) tylko taką "zomową" namiastkę (CINEMA). Nie po to zrujnowałem się na TV 16:9. żeby teraz kręcić filmy 4:3...W ostatnim CHIP FOTO bardzo dobrze piszą o SONY DCR-HC90 - podobno ma bardzo niskie szumy. Tyle, że w Soniakach jest TRAGICZNIE rozwiązane pokrętło zoom`u - nie mogę się do niego przyzwyczaić - nie potrafię nim zrobić wolnego najazdu :( Mały ruch i już leci...

poniedziałek, 10 października 2005, 14:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pavelvideo
o tych kamerach serii GRDF i GRDX - lecisz z mitow greckich czy z własnego doświadczenia.
Bo opowiadasz bajki.
Oczywiście , że seria dx i df w klasie cenowej nie ma konkurencji i nie ma żadnych szumów.
Jakość w testach - też nie daje szans konkurencji.

Oczywiście NV GS 75 gra extra w swojej klasie cenowej tyle ,że jest droższa.Jeśli potrzebujesz 16:9 - wybierz Sony 90.
pozdrawiam

wtorek, 11 października 2005, 01:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

witam

pavelvideo
o tych kamerach serii GRDF i GRDX - lecisz z mitow greckich czy z własnego doświadczenia.
Bo opowiadasz bajki.
Oczywiście , że seria dx i df w klasie cenowej nie ma konkurencji i nie ma żadnych szumów.
Jakość w testach - też nie daje szans konkurencji.

Z całym szacunkiem dla ciebie i twoich wypowiedzi na tym forum, ale czy chociaż raz poprawnie przeczytałeś mój post! Gdzie ja wymieniam serię kamer GRDF i GRDX!
Napisałem o kamerach z serii JVC GR-DV! O takiej wspomniał autor tego tematu!
Więc uważam, że poniosło cię bez potrzeby, bo to są fakty.
Tak się składa, że miałem nieszczęsną kamerę, dokładnie JVC GR-DV4000 i wiem co mówię, z resztą wiele osób pisało na forum o tym problemie ( szumy mechanizmu, AF).
Wiem że bronisz zacięcie JVC, wiem również dlaczego, ale trochę obiektywizmu nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

wtorek, 11 października 2005, 15:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]