Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 21:06

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Sony HDR-HC1e - wrażenia 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Sony HDR-HC1e - wrażenia
Witam forumowiczów Świata Obrazu.
Recenzje na stronach camcorderinfo i videomax oraz opinie użytkowników na forum sonyhdv przekonały mnie do zakupu kamery Sony HDR-HC1e. Ponieważ nie znalazłem nic o tej kamerze na tym forum, postanowiłem podzielić się z wami moimi wrażenia z użytkowania tej kamery.
Mam możliwość porównania HC1e z moją poprzednią kamerą Canon Optura 40 (model NTSC), która w roku ubiegłym była w czołówce najlepszych kamer DV.

Wiele osób na sonyhdv było zaskoczonych małymi wymiarami HC1. Ja natomiast jestem zaskoczony, że HC1e jest prawie o połowę większa od Optury i dużo dużo cięższa. O ile rozmiar nie za bardzo przeszkadza (nadal jest dosyć mała), to ciężar da się odczuć. Z Opturą mogłem bez problemów kręcić trzymając jedną ręką. Z HC1 po dłuższym filmowaniu ręka drętwieje i najlepiej podtrzymywać ją drugą ręką. Wydaje mi się, że jest to jednak kwestia wprawy i przyzwyczajenia się.

Ekran LCD i wizjer
HC1e ma ekran w formacie 16:9 oraz nieco ponad 100 tyś. pikseli (tak jak Optura). Obraz na LCD jest lepiej widoczny w silnym oświetleniu niż na Opturze. Jednak napisy (menu) drgają, tak jakby LCD był w trybie z przeplotem, nie zaobserwowałem tego w Opturze. Również piksele wydają się być dziwnie rozmieszczone.
Natomiast wizjer jest rewelacyjny - szerokoobrazowy, wysokiej rozdzielczości (ponad 200 tyś. pikseli). Niestety nie jest wysuwany jak w Canonie.

Jakość obrazu
Rejestrowany obraz jest "powalającej" jakości. Niesamowita szczegółowość obrazu, naturalne odwzorowanie kolorów, prawie doskonały kontrast. Nie ma sensu porównywać rozdzielczości z kamerami DV. Różnica jest kolosalna. Optura w dobrym świetle rejestruje podobne, naturalne kolory, jednak dzięki większej dynamice (kontrastowi), obraz z HC1e jest bliższy temu co widzimy naszymi oczami. Z recenzji videomax, wynika iż Optura ma lepszy kontrast od innych porównywalnych kamer DV (Panasonica i Sony). Jak widać, najprawdopodobniej dzięki przetwornikowi CMOS, HC1e zrobiła kolejny krok naprzód w tej dziedzinie.

Słabe oświetlenie
HC1e bardzo dobrze radzi sobie w słabym oświetleniu, obraz jest znacznie jaśniejszy od Optury, kolory są bardzo naturalne, nie tracą nasycenia. Niestety bardziej widoczny jest szum niż w Opturze, szczególnie na niebieskich obiektach.
Optura daje ciemniejszy obraz bez szumów, dzięki temu mogłem rozjaśnić go przy edycji na komputerze. Zdecydowanie jednak wolę obraz z HC1e, gdyż nie musze już bawić się w ręczne rozjaśnianie i te naturalne kolory...

Automatyka
HC1 bardzo dobrze radzi sobie z automatycznym ustawieniem ekspozycji, fokus działa szybko (również w słabym oświetleniu). Rewelacyjny jest automatyczny balans bieli. Jestem zaskoczony, bez względu na warunki oświetleniowe - żarówki, jarzeniówki, światło słoneczne - HC1e prawie perfekcyjnie ustawia balans bieli. W ogóle nie korzystam już z manualnego ustawiania.
Optura w sztucznym oświetleniu dawała nieznacznie czerwony odcień, dlatego też zawsze ustawiałem ręcznie balans bieli, teraz już nie muszę.

Stabilizacja
Zarówno Optura jak i HC1e korzystają z elektronicznej stabilizacji obrazu.
Stabilizacja w Opturze jest perfekcyjna - bardzo dobrze usuwane są drgania ręki (również w słabym oświetleniu), obraz nie traci jakości.
HC1e usuwa drgania równie dobrze jak Optura, jednak dla krótkiego czasu otwarcia migawki (np. w słabym oświetleniu - 1/50) niektóre klatki obrazu są nieznacznie rozmazane. Rozmazanie jest mało widoczne przy odtwarzaniu. Efekt odkryłem robiąc stop-klatkę i porównując kolejne obrazy.
Najprawdopodobniej wynika to z tego, iż każde drganie rozmywa obraz. Jednak Optura bierze 1,5 megapikselowe zdjęcie i zmiejsza je do klatki DV (około 400 tysięcy pikseli), dzięki temu zyskuje na ostrości i rozmycie nie jest widoczne. Natomiast HC1 nie ma możliwości zmniejszenia obrazu, gdyż nagrywa pełne 2 megapiksele.

Ustawienia
Większość ustawień dokonuje się poprzez ekran dotykowy. Dzięki temu dostępne są takie funkcje jak punktowa ekspozycja, czy punktowe ustawienie ostrości.
Tak jak w Opturze ręcznie można ustawić czas migawki, natomiast ustawienie przesłony jest jedynie krokowe (nie widać dokładnych wartości F).
HC1e dodatkowo ma ustawienia: nasycenia kolorów, wyostrzenia obrazu, przesunięcia bieli (obok balansu bieli). Bardzo przydatne są funkcje histogramu i zebry.

Kompresja MPEG2
Nie zauważyłem żadnych artefaktów blokowych, nawet przy bardzo szybkich ruchach kamerą. Edycja materiału jest trudniejsza niż w przypadku kamer DV. Do odtwarzania filmów potrzebny jest wydajny komputer, na moim 2.4GHz Athlon zużycie CPU dochodzi prawie do 100%.

Baterie
HC1 wymaga pojemnej baterii. Na dołączonej baterii o pojemności 1200 mAh wytrzymuje tylko 40-60 minut. Optura z największą dostępną baterią (1400 mAh) nagrywa ponad 2 godziny. Na szczęście Sony produkuje znacznie pojemniejsze baterie (ale również dużo większe i cięższe) i dla 2700 mAh, HC1 również pozwala nagrywać przez 2 godziny. Kamera nagrzewa się dość znacznie przy długim użytkowaniu.

Podsumowanie
Polecam wszystkim kamerę HC1e. Jest naprawdę warta swej ceny. Moim zdaniem nie ma lepszej kamery do użytku domowego. Jakość obrazu jest rewelacyjna: doskonała rozdzielczość, nasycone kolory, genialny kontrast. Jedyną wadą jest stabilizacja obrazu, która może powodować nieznaczne rozmazanie niektórych klatek obrazu.

Pozdrawiam

PS. Jeżeli ktoś jest zainteresowany kupnem mojej poprzedniej kamery (Canon Optura 40) zapraszam na allegro ;)

niedziela, 4 grudnia 2005, 02:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]