Teraz jest piątek, 17 sierpnia 2018, 19:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 MiniDV vs. DVD vs. HDD 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post MiniDV vs. DVD vs. HDD
Zamierzam kupić kamerkę cyfrową, jednak nie moge zdecydowac sie na wybór technologi w jakiej ma ona pracować. Interesują mnie standarty MiniDV, DVD oraz HDD.
Priorytetem dla mnie jest łatwość i szybkość transferu materiału filmowego z nośnika kamery na komputer. Możecie pomóc mi, który rodzaj kamerki będzie tutaj najstosowniejszy? Jak wygląda transfer w kazdym z przypadków (sposób, trwanie, jakość, rozmiar plikow)?
Szczególnym zainteresowaniem darzę kamerki JVC z serii Everio G (GZ-MG**) - co o nich sądzicie? Czy jest to dobry sprzęt?

Póki co kamerę zamierzam wykorzystywać do kręcenia amatorskich filmów, później mam nadzieje, że bedzie słuzyc mi jako narzędzie pracy podczas studiów w Łodzi. Czy taki sprzęcik wystarcza?

czwartek, 12 stycznia 2006, 16:54
Stały bywalec
Stały bywalec

Inne twoje pytania pozostawiam bez odpowiedzi bo na tym forum je znajdziesz a nie ma sensu tworzyć kolejnego artykułu.

czwartek, 12 stycznia 2006, 17:08
Nowy
Nowy

dobra... tyle to ja wyczytałem wczesniej na forum. Z tego co widze, wszyscy optują za formatem Mini DV tylko ze względu na jakość i "łatwość obróbki".
Z tego co czytuję po stronach producentów (wiem, ze to srednio odpowiednie źródło informacji) to taka plytka wcale nie jest nagrana w formacie DVD tylko w formacie pojedynczych plików! Czy to by nie było rozsądniejsze, w momencie, kiedy interesuje mnie wygoda i szybkosc operowania materiałem?
A co z kamerami HDD? Wiem, że są mniej trwałe jak ktoś jest gamoń i nie uwaza na sój sprzęt... czy takie gotowe pliki nie sa genialnym rozwiazaniem?

Poza tym zaden temat na forum nie odpowiada na moje pytanie: jak wyglada przerzucanie materiału z MiniDV na kompa. Czy dostaje wtedy jeden duzy plik wideo, czy tez wszystko jest ladnie podzielone na ujęcia? ile to trwa czasu? czy tyle co sam materiał/krócej/dłużej???

czwartek, 12 stycznia 2006, 18:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Zzrzucanie z DV na kompa trwa tyle ile odtwarzane nagranie. Przy zapisie na HDD wybierasz opcje zapisu jako jeden plik lub podział na clipy. Do montażu łatwiej jest mieć materiał "posiekany" na clipy. Pozdrawiam.

czwartek, 12 stycznia 2006, 20:55
Nowy
Nowy

To dla mnie bardzo cenna informacja :) Dzięki!
Rozumiem, że to siekanie na clipy jest 100% automatyczne? Czy Adobe Premiere Pro 1,5 też sobie z tym radzi?

czwartek, 12 stycznia 2006, 20:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ja zabawiam się w Vegasie - jest to funkcja automatyczna w 100%. AP nie znam na tyle ale myślę, że jest to tak podstawowa funkcja, że każdy program ją ma! W Vegas trzeba odhaczyć w options->preferences->capture->enable DV scene detection. Może w AP to się jakoś podobnie nazywa.

czwartek, 12 stycznia 2006, 21:12
Bywalec
Bywalec

jeżeli priorytetem dla Ciebie jest łatwośc i szybkośc transferu do kompa to niespecjalnie odpowiedzią dla Ciebie jest kamera DV. Ja sam stałem przed takim dylematem pare miesięcy temu. Szczerze mówiąc nie mam czasu na to aby zrzucać w czasie rzeczywistym materiał z DV na kompa, który w efekcie zajmuje koszmarnie dużą objętość na dysku. Potem kompresja itd. Mam JVC GZ MC 500. Po podłączeniu USB komputer widzi kamerą jako dysk a pliki, odpowiadające sekwencjom nagrywanym są w formacie mpeg. Gotowe do obróbki ujęcia wkładasz w ścieżkę programu do obróki i to wszystko. Co do jakości to podobno całkiem inna dyskusja. Ale nie o to pytałeś !
pozdrawiam

czwartek, 12 stycznia 2006, 21:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeszcze jeden szczególik.
Zwróć uwagę, że jak na razie największe dyski montowane w kamerach to bodajże 30GB (JVC). Jeżeli można zrobić proste porównanie, to 2h filmowego materiału nie skompresowanego powinien zająć ok 27GB! Pewnie są możliwości wydłużenia czasu nagrania ale bedzie to miało negatywny wpływ na jakość nagrania, późniejszą obróbkę itd. Jadąc na wakację jesteś skazany na 2h nagranego materiału w dobrej jakości. Chyba, że zabierasz na urlop laptopa i ....!

Dzielenie bądź siekanie materiału na klipy potrafi robić każdy program do montażu video i zapewniam nie jest to żadna filozofia! Ja osobiście siekaniem klipów wolę zajmować się na spokojnie w domu niż podczas filmowania!

To takie moje przemyślenia :D

Pozdrowieńka

czwartek, 12 stycznia 2006, 21:51
Nowy
Nowy

Mam JVC GZ MC 500. Po podłączeniu USB komputer widzi kamerą jako dysk a pliki, odpowiadające sekwencjom nagrywanym są w formacie mpeg.

Dzięki Jarko1!!! To dla mnie również bardzo cenne informacje :D W zasadzie dokladnie takiego rozwiązania szukam. Dostępne fundusze to oczywiscie zuupeeełnieee inna bajka :/ Orientujesz się może jak ta sprawa wygląda w modelach GZ-MG** (Everio) ? Mam nadzieje, że identycznie... w końcu GZ-MG20 kosztuje 2/5 ceny GZ-MC500........

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam
Jeszcze jeden szczególik.
Zwróć uwagę, że jak na razie największe dyski montowane w kamerach to bodajże 30GB (JVC). Jeżeli można zrobić proste porównanie, to 2h filmowego materiału nie skompresowanego powinien zająć ok 27GB! Pewnie są możliwości wydłużenia czasu nagrania ale bedzie to miało negatywny wpływ na jakość nagrania, późniejszą obróbkę itd.

Wprowadzasz błędne myślenie - ze specyfikacji tych kamer wyraźnie wynika, że kompresują w MPEG-2 i mieści się minimalnie 7 godzin "wysokiej" jakości filmu, a więc nie można tego tak porównywać do kompresji DV.

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:10
Nowy
Nowy

no to jest fakt. taka GZ-MG20 która ma dysk 20GB mieści prawie 5 godzin materiału w NAJWYŻSZEJ jakości jaka udostepnia ta kamera (8,5Mbps). Wiadomo, że to nie bedzie ta sama jakość co przy MiniDV a z drugiej strony - czy do użytku nie-zarobkowego to komuś robi różnicę? Nie jestem fanatykiem super-ostrego i nasyconego kolorami obrazu. Poprzedni film (do szkoły - jestem w liceum) kręciłem aparatem cyfrowym, który dawał obraz 320x240 i tez się dało :D
Teraz chcialbym krecic czyms lepszym i chciałbym, żeby to coś posłużyło mi podczas studiów w Łodzi.

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:17
Bywalec
Bywalec

to fakt. Różnicę stanowi gabaryt (MC 500 jest kapitalnie niewielka) i wbudowany aparat 5 Mpixeli i przetwornik 3CCD. To stanowiło również o moim wyborze. Spodziewam się, że w Everio serii G jest podobnie co do formatu zapisu.(zobacz opisy na jvc.pl). Jest on trochę niewygodny co prawda (format MOD) bo nie wszystkie programy do obróki obsługuja takie rozszerzenie. Ja radzę sobie zmieniając "ręcznie" na mpg - i wszystko gra. Pinnacle 10 podobno jest zgodny w obsłudze.
Moja sugestia zwróć jeszcze uwagę na przetwornik przed decyzją. 3 CCD to podobno zdecydowanie lepsza jakość!!!

pozdrawiam

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:24
Nowy
Nowy

oj zdecydowanie lepsza... kłopotem są fundusze :/ jak juz wspomniałem MG20 kosztuje 2/5 tego co MC500... niestety - jestem tylko licealistą a i taki wydatek graniczy dla mnie z cudem :/ Trzeba bedzie popracowac w wakacje.

Jeszcze jedna rzecz - na stronie easycamcoders.com w recenzji MG20 pisze, że te pliki *.MOD po zmianie rozszerzenia na *.MPG tracą dźwięk O_o jak to jest w MC500?

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:35
Bywalec
Bywalec

nic takiego. Wszystko gra jak trzeba. Chyba, że ja mam gumowe ucho i trace na jakości. Żadnej straty na jakości jednak nie zauważyłem.

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:42
Nowy
Nowy

Podałeś mi wszystkie informacje, jakich potrzebowałem :D Okazuje się, że seria Everio G by JVC jest dokladnie tym, czego oczekiwalem i czego potrzebuję :)
Jeszcze raz dzięki za pomoc!

czwartek, 12 stycznia 2006, 22:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona