Teraz jest wtorek, 20 listopada 2018, 22:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Panasonic NV-GS180 - parę pytań 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Panasonic NV-GS180 - parę pytań
Witam. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem owej kamerki, a ze względu na to, iż jestem początkujący w temacie cyfrowego video, to mam kilka pytań dla osób obeznanych w tej kwestii (jeżeli pytania się juz gdzies pojawily na forum to przepraszam, ale nie znalazlem).

1. W jaki sposób eksploatować kamerę aby głowice i mechanika jak najmniej się zużywała?
2. Jeżeli filmuję sporadycznie (przynajmniej na razie), to czy kaseta powinna pozostawać w kamerze, czy może należy przewiniętą przechowywać w pudełeczku?
3. Do celów testowych jako pierwszą kupiłem sobie kasetę SONY Premium i nagrałem na niej jakieś 30 minut. Jakiś czas póżniej dowiedziałem się jednak, ze te kasetki nie są zbyt dobre i chcę je zastąpić Panasonic'kiem Professional (ewentualnie jaką inną byście polecili). Czy zmiana ta nie będzie miała żadnego wpływu na głowicę, bo czytałem ze nie nalezy zmieniac kaset?
4. Znalazłem na forum, ze przed urzyciem każdą nową kasetę należy pierw całą "przewinąć", co ma zapobiec brudzeniu głowicy poprzec "pylenie", nie wiem o co w tym chodzi..., czy tak należy postępować?
5. Kamerka ma możliwość nagrywania w trybie 16:9. Jaki tryb nagrywania byście polecili (4:3, 16:9), czy po zgraniu na komputer ma to jakiś wpływ na wielkość pliku? Czy ten firmat w mojej kamerze to jest prawdziwy tryb 16:9? Bo czytałem, że różne kamery, różnie twarzą obraz panoramiczny. Jaki tryb ma lepszą jakość?

Za odpowiedzi i sugestie będe bardzo wdzięczny :)

poniedziałek, 13 marca 2006, 21:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

2. Chyba nie ma różnicy :)
3. Nie wiem :)
4. Nie wiem :)
5. Na wielkość pliku chyba nie ma wpływu ... a 16:9 w tej kamerze nie jest rzeczywisty ...

PS. :)

poniedziałek, 13 marca 2006, 21:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. Nie kręcić na pustyni? ;-) Używać dobrych taśm. Unikać używania w nadmiarze taśm czyszczących głowice.
2. Zależy jak długie są odstępy. Jeżeli kręcisz codziennie to może być w kamerze. Jeżeli raz na dwa tygodnie to niekoniecznie przewinięta, ale w pudełku nie kieszeni kamery.
3. Nie powinno być problemem. Ja miałem taki problem raz jak się trafiła nędzna partia TDK, kilka kaset po 3-5 minutach kręcenia dawało info na kamerze o zabrudzonej głowicy. Obecnie lecę tylko na Panasach AY-DVM60YE. Żadnych zastrzeżeń. Acha i nie polecam 100 razy na tej samej, nawet najlepsza padnie ;-)
4. Jest taki zwyczaj, przewinąć w tą i nazad, podobno lepiej taśma się potem prowadzi. Jak pamiętam to tak robię, ale najczęściej prosto z opakowania do kamery, bo nie ma na takie przewijanie czasu ;-)
5. Nie ma wpływu na rozmiar materiału. 16:9 jest anamorficzne więc nawet rozdzielczość jest ta sama. A co wybrać? To co bardziej Ci się podoba ;-)

Pozdrawiam
Ulv

poniedziałek, 13 marca 2006, 23:42
Bywalec
Bywalec

5. Nie ma wpływu na rozmiar materiału. 16:9 jest anamorficzne więc nawet rozdzielczość jest ta sama.

Troche to dziwne, bo przeciez panoramiczny obraz jest mniejszy. I co to znaczy, ze jest anamorficzne? Pozdro.

poniedziałek, 13 marca 2006, 23:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W obrazie dv zarówno 4:3 jak i 16:9 ma w PALu rodzielczość 720x576 (jak policzysz to nijak 720/576 nie daje też 4/3). Pytasz się jak to możliwe? Po prostu piksele nie są kwadratowe tylko prostokątne.
Rozciągnięcie obrazu 16:9 do 4:3 to własnie anamorfizm. W celu prawidłowego wyświetlania jest on ponowinie skalowany do 16:9.

Pozdrawiam
Ulv

wtorek, 14 marca 2006, 00:25
Bywalec
Bywalec

Wiec jak wybiore nagrywanie 16:9, to kamera i tak nagrywa mi obraz w formacie 4:3 tylko ze "mniejszy na wysokosc", ale rozciagniety tak? A jak to ma sie do jakosci? W moim przypadku lepsza jakosc osiagne nagrywajac 4:3 (i potem to ewentualnie obcinajac do formatu panoramicznego), czy moge od razu nagrywac jako 16:9? Moze sa to dla niektorych "glupie" pytania ale chcialbym wiedziec jak to jest :)

wtorek, 14 marca 2006, 00:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Więc tak to wygląda, jak nakręcisz 4:3 a potem obetniesz i przeskalujesz to masz ten plus, że sobie możesz wybrać ten fragment obrazu, który Ci bardziej pasuje. Minusem jest fakt, że wszystko trzeba przeliczać w NLE a i w trakcie kręcenia możesz źle oszacować wysokość kadru.
Jeżeli kręcisz od razu w 16:9 to łatwiej jest komponować, bo na bieżąco widzisz co się łapie w kadr i teoretycznie trochę większy uzykujesz bitrate na piksel obrazu, bo skalowanie odbywa się przed kodowaniem. W niektórych kamerach (nie wiem jak w 180, ale u mnie jak najbardziej) przy 16:9 masz też szerszy kąt widzenia, co jest nie bez znaczenia.

Pozdrawiam
Ulv

p.s.
Pamiętam kiedyś miałem kamerę, która kręciła takie pseudo 16:9 (nieanamorficzne) dodając po prostu czarne kaszety na górze i dole obrazu :-P

wtorek, 14 marca 2006, 01:08
Bywalec
Bywalec

A czy podczas szybkiego przewijania tasmy (bez podgladu) nie niszczy sie glowica? Bo przed pierwszym uzyciem kasete nalezy przewinoac do konca i potem z powrotem.

niedziela, 19 marca 2006, 22:26
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]