Teraz jest poniedziałek, 16 lipca 2018, 13:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 zawiodłem się na stabilizatorze 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post zawiodłem się na stabilizatorze
Kupiłem Panasonica nvgs 250.
Czytałem sporo, zastanawiałem się długo w końcu OIS, pierścień ostrości, DVin przemówiły ponad propozycję typu SONY

Ale pierwszego dnia poprostu szczenka mi opadła...
starałem się bardzo pilnie uchwyić idealnie statyczne ujecie porównywalne ze statywem i zawiodłem się... okazuję sie że to niemożliwe. Zawsze wkradną się jakieś drgania (chodz nie mam jakis trzesawek rąk)już nie wspomnę o kręceniu z zoom'em a najbadziej niepokoi mnie że nie widzę wielkiej różnicy przy kreceniu z wyłączonym OIS.

Dopuszczam jeszcze możliwość że stabilizacja w mojej kamerze jest uszkodzona (wszystko sie mogło zdażyć) niestety nie mam porównania z żadną inna. Jak mogę to sprawdzić...?
Ruszałem kamerką obserwujac obraz i zauważam działanie stabilizatora w postaci 'nienadazania' obrazu ale jest to bardzo znikome.

Przyznam się że oczekiwałem czegoś lepszego np. idę sobie z kamera i widac tylko bujanie sie kroków, lub możliwosći kręcenia ujęć przy wielkim skupieniu które w efekcie będą nie do rozpoznania (przez przeciętnego widza) jako krecone z ręki.

krótko mówiac: tak to działa lipnie, czy mam coś nie tak?[/center]

czwartek, 12 października 2006, 01:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam. Mam GS400 i pewnie podobną stabilizację. Faktem jest że nie jest ona rewelacyjna (coś pomaga) jednak myślę że sporo zależy jednak od sprawnej ręki. Kiedyś wyłączyłem sobie stabilizator w domu i zapomniałem włączyć na imprezie i powiem że zapewne nie zorientowałbym się że był wyłączony gdybym nie przeglądał menu. Dodam że moje ujęcia to w ogromnej większości ujęcia statyczne i ostre cięcia.Praktycznie staram się nie robić przebiegów poziomych, stabilne ujęcia i zero zoomu. Dawno temu miałem kamerkę z elektroniczną stabilizacją i po sprawdzeniu jakości obrazu "z" i "bez", na stałę wyłączyłem stabilizację. Myślę że żadna stabilizacja nie pomoże gdy ręka drga. Może ona jedynie zamienić drgania o wyższej częstotliwości na falowane (chyba że to nie są dla ciebie drgania?). Ja wycinam przy montażu każde falowanie, chyba że jest w naprawdę ważnym momencie. Po prostu nie mogę patrzeć na mało stabilne obrazy.
Stabilizacja natomiast jest jednak lepsza w Sonych VX FX i PD, choć też spotkałem się ze skokami gdy stabilizacja nagle się "zdestabilizowała". Taki efekt też widziałem z naramiennej Sonówki 250-tki.

czwartek, 12 października 2006, 01:51
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

każda stabilizacja ma pewnien zakres wychyłu i siły/częstotliwości drgań.... nigdy nie zastąpi statywu przy dużych zbliżeniach, cudów nie ma. Stabilizacja ma pomagać i to dokładnie robi.
Bawiłem się GS250 i porównując ją z moją GS75(stab. elektroniczny), jest pod względem stabilizacji dużo lepsza, np. w płynnym ruchu poziomym kamery nie ma przeskoków obrazu, jak szarpniesz albo masz delirkę ręki to będą. Pozatym jak trzymasz kamerę, czy jest ona stabilna?

czwartek, 12 października 2006, 10:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mam gs 400, i u mnie jest spora różnica z ois i bez. Niemniej jednak to prawda, przy zoomach nie ma opcji żeby kadr był nieporuszony. Zaobserwowałem też dziwną tendencję do prób ustabilizowania przez kamerę ujęć ze statywu, zdaża się że obraz zaczyna falować. Więc kiedy kamera wędruje na statyw wyłączam stabilizacje.
Generalnie jeśli spodziewasz sie że przełączenie OIS jest równoznaczne z otrzymaniem obrazu jak ze stedicamu, to jesteś w dużym błędzie

czwartek, 12 października 2006, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Stabilizacja optyczna w GS250 faktycznie nie jest rewelacyjna, ale różnica niewątpliwie jest, zaletą na pewno jest że w żadnym przypadku nie pogarsza obrazu jak ma się to w stabilizacji cyfrowej szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych, umiejętne prowadzenie kamery też jest istotne, większych zbliżeń niż x5 raczej nigdy nie wykonuje i w sumie rzadko.
Pozdrawiam

czwartek, 12 października 2006, 15:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]