Teraz jest środa, 14 listopada 2018, 13:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kręcenie filmów w ciemności 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kręcenie filmów w ciemności
Byłem dzisiaj w MediaMarkt i przyokazji zagadałem ze sprzedawcą na temat technologi 0lux - jak się pewnie domyślacie odpowiedź którą otrzymałem, a właściwie to odpowiedź której nie otrzymałem była niesatysfakcjonująca.

Powszechnie produkuję się kamery z funkcją 0lux które mają pozwalać na nagrywanie filmów w ciemnościach. Zastanawia mnie to ponieważ z fizycznego punktu widzenia żeby jakiś obiekt zarejestrować musimy przechwycić jakąś fale odbitą lub emitowaną przez ten obiekt (może to być światło widzialne, promieniowanie elektronów, nadfioletu, podczerwieni itp).
Mamy dwie możliwości:
1) zwiększyć czułość ISO matrycy - co spowoduje zwiększenie szumów
2) zastosować wzmacnianie światła szczątkowego
3) zastosować luminoforu/iluminator naprzykład podczerwieni

Jesli mamy filmować w ciemności (czyli w miejscu gdzie masza kamera nie odbiera absolutnie żadnych fal elektromagnetycznych które mogła by zarejestrować należy wyposarzyć ją w układ aktywny - czyli emiter np. podczerwieni.

Mam w związku z tym pytania:
Jak działa 0lux w kamerze z supermarketu za 700zł?
Czy sa kamery i ile kosztują z układami aktywnymi iluminator/emiter?

sobota, 23 grudnia 2006, 18:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Są kamery,które mają promiennik podczerwieni i oświetlają nim filmowany plan. Zarejestrowany obraz jest zazwyczaj zielono-czarny i niewiele można zobaczyć.
W sytuacjach szczególnych (nagła potrzeba filmowania przy braku oświetlenia) można z tego korzystać.

Pozdrawiam

sobota, 23 grudnia 2006, 18:55
Bywalec
Bywalec

Może ktoś z forumowiczów zna jakiś model który ma takie możliwosci? Znacie jakieś linki?

Planuję kupić taką kamerę i wykorzystać ją do kręcenia nietoperzy w różnych starych budynkach. Kiedy poświeci się je światłem budzą się, a tak spokojnie będę mógł je filmować.

sobota, 23 grudnia 2006, 19:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sony HDR-HC3 ma emiter podczerwieni i dwa tryby pracy
Night Shot
Super Night Shot

Sprawdzałem tylko Night Shot; obraz jest zielonkawo-szaro-czarny. Zasięg wbudowanego emitera nie jest zbyt imponujący, jakieś 2-3m. Można rozpoznać twarze.
Do filmowania nietoperzy pewnie przydałby się jakiś silniejszy emiter, ale nie wiem czy takie są dostępne.

sobota, 23 grudnia 2006, 21:45
Bywalec
Bywalec

Hmmm emiter podczerwieni? Wystarczy pilot od telewizora. Można go troche podrasować podłączyć większe napięcie i mamy zewnętrzny dodatkowy emiter podczerwieni:)

sobota, 23 grudnia 2006, 22:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Spróbuj z kamerami przemysłowymi do dozorowania. Mają duże czułości, dosyć dobre rozdzielczości niższe ceny, niektóre mają automatyczne tryby pracy dzień/noc.
Poszukaj na allegro. Są tam również oświetlacze na podczerwień.

Pozdrawiam

niedziela, 24 grudnia 2006, 09:17
Bywalec
Bywalec

Po filmowaniu w podczerwieni nie spodziewaj się żadnych lepszych rezultatów, miernota. Obraz szaro-zielony, odległość od filmowanego obiektu max.1,5-2m.Jeszce jedno kwestia zasilania lampy max czas świecenia około 20 min, no chyba że użyjesz zasilacza zewnętrznego.Pozdrawiam

niedziela, 24 grudnia 2006, 21:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wśród kamerek 0lux wyróżnia się na korzysć panasonic dvc30/60. Obraz w podczaerwieni jest ostry, czysty... no i oczywiście czarno-baiły (cudów nie ma).

A propos cudów, to nawet w panasoniku się ich nie spodziewaj, ale do niektórych zadań ta kamera jest bardzo OK.
pozdrawiam!

poniedziałek, 25 grudnia 2006, 01:04
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]