Teraz jest środa, 18 lipca 2018, 12:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Jakość obrazu w złych warunkach oświetleniowych 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jakość obrazu w złych warunkach oświetleniowych
Witam!

Moje pytanie dotyczy modelu Panasonic GS27, chociaż można by rozszerzyć je na wszystkie modele w przedziale cenowym 1000-1500,-

Piszecie (piszę się w ogole) o tym, że przy filmowaniu w slabo oświetlonych (nawet normalnie oświetlonych, rzędu ~100W) pomieszczeniach obraz jest "kiepski", kamery się "źle sprawują", nakręcony materiał jest "do niczego"... Co to oznacza? Że nie widać nic (przypominam: mowię tu o konkretnym przedziale cenowym, czyli - uogolniając - przetwornikach 1/6-1/5'') czy moze, że widać trochę, albo że filmy są niedoświetlone lub zupełnie ciemne - czy ktoś może udzielić mi informacji trochę bardziej precyzyjnych niż tylko "źle", "dobrze" lub "calkiem nieźle"..? Jak wyglądają filmy nakręcone wieczorem (w nocy) w normalnie oswietlonym pomieszczeniu? Czy "kiepska jakość" obrazu swiadczy o tym, że sprzet we wspomnianym przedziale cenowym nadaje się tylko do filmowania na zewnątrz, przy dziennym swietle, albo przy solidnym doswietleniu pomieszczen zamkniętych..?

A może ktoś wie, gdzie w necie można znaleźć probki wideo z poszczegolnych modeli (na wzor sampli jakie robi się dla konkretnych modeli aparatow fotograficznych) - to byłoby naprawdę pomocne... Sam nie znalazlem niczego podobnego...

Pozdrawiam -
Marcin.

środa, 3 stycznia 2007, 12:00
Moderator
Moderator

Post Re: Jakość obrazu w złych warunkach oświetleniowych
Marpass napisał(a):
Witam!

Moje pytanie dotyczy modelu Panasonic GS27, chociaż można by rozszerzyć je na wszystkie modele w przedziale cenowym 1000-1500,-

Piszecie (piszę się w ogole) o tym, że przy filmowaniu w slabo oświetlonych (nawet normalnie oświetlonych, rzędu ~100W) pomieszczeniach obraz jest "kiepski", kamery się "źle sprawują", nakręcony materiał jest "do niczego"... Co to oznacza? Że nie widać nic (przypominam: mowię tu o konkretnym przedziale cenowym, czyli - uogolniając - przetwornikach 1/6-1/5'')
Pozdrawiam -
Marcin.

Były niedawno nawet linki na forum, ale w skrócie - widać, widać jak diabli i ludzi na filmie i niestety gorszą niż przy słonecznej pogodzie - jakość, tyle że proponuję żebyś się tym nie przejmował.
Róznice na niekorzyść widać w tych warunkach również w kamerach typu VX 2100 i nawet tych profesjonalnych. Nie daj sie jednak zwariować, przy jasnym swietle zarówek w pokoju jakość filmu z tanich kamer, jest dla większości ludzi do zaakceptowania. Lepiej oczywiście (z kamer SD) mieć Sony 96, a jeszcze lepiej Panasonica 500, ale zakup drogiej kamery PALowskiej nie jest najlepszym pomysłem w dobie taniejacych już kamer wysokich rozdzielczości. Kup jakąs stosunkowo (dla Ciebie) tanią i się nie zastanawiaj :wink:

środa, 3 stycznia 2007, 15:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może się powtórzę, ale wszystkie jednoprzetwornikowe kamery Panasonica, jakie mi wpadły w ręce gdzieś tam po drodze przygody, co się videofilmowaniem zowie, są do bani, gdy jest mało światła. O stabilizatorze elektronicznym nie wspomnę - totalna porażka.

W przypadku Panasonica poniżej modelu "280" (trzy przetworniki + optyczny stabilizator) absolutnie bym nie zeszedł! Miałem ją w łapkach jeden dzień. Zdecydowanie bardzo pozytywne zaskoczenie. Wreszcie.
Bo modelu Panasonica "180" także bym nie polecał. A mam ciutkę materiału na HDD z tej kamery ("180") także.

środa, 3 stycznia 2007, 20:55
Nowy
Nowy

Romcio (zresztą inni także) - mógłbyś (moglibyście) przysłać mi choćby 10 sekund ujęcia przy świetle rzędu 100 W..?

Wciąż nie mam skali porównawczej...

Popatrzcie na to zdjęcie:

http://www.blue-spot.pl/temp3/sample_01.jpg

niedoświetlone, przeciągnięte w górę o ponad 3 EV.

Czy tak wyglądają szumy w złych (~100 W) warunkach oświetleniowych..?
Podobne? Inne? Mniejsze? Większe..? :)

Pozdrawiam -
M.

czwartek, 4 stycznia 2007, 01:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Aż tak złych rezultatów bym się nie spodziewał ale w skrajnych warunkach może dojść i do czegoś takiego.
Generalnie w słabym oświetleniu kamera przy trybie auto zacznie mieć np problemy z ustawieniem ostrości (może jej to zajmować więcej czasu).
W dziwny sposób może odwzorowywać kolory (raczej nie pofilmujesz bez ręcznej kalibracji balansu bieli).
Pojawią się również najprawdopodobniej szumy. Te zademonstrowane przez ciebie sugerują tylko jedno - wyłączyć kamerę i daj sobie spokój ;) (taki materiał do niczego się nie będzie nadawał).
Chyba nie ma na świecie kamery która potrafi zarejestrować obraz bez dobrego oświetlenia. Gdyby tak było to na planie filmowym nie było by tych wszystkich reflektorów itd.
Brat zakupił sobie Panasonica GS75 do filmowania kolejnych dni swojego synka i muszę powiedzieć że kamera moim zdaniem spisuje się całkiem przyzwoicie (zdecydowanie lepiej od kamery jednoprzetwornikowej JVC) i jak na jego potrzeby myślę że jest wystarczająca. Prawdopodobnie nie znajdziesz już jej na rynku chociaż jeszcze nie tak dawno widziałem te kamerki na allegro w cenie właśnie do 1500 zł. Za 1600 - 1700 można by szukać GS180.

czwartek, 4 stycznia 2007, 09:58
Nowy
Nowy

Wielkie dzięki za dotychczasowe wypowiedzi... Trafiłem na wspominany już tutaj rosyjskojęzyczny serwis z porownaniami kamer... Nie znalazłem tego, co mnie interesowało...
Bolą mnie już oczy... :/ Czyli powoli mam już tego dosyć, a dziecko rośnie strasznie szybko, niestety... :)

Sony HC23/24, Panasonic GS27, JVC GR-D320, Canon MV900.

I tylko jedno pytanie: ktory z tych modeli robi najbardziej akceptowalne filmy w trudnych warunkach oswietleniowych?

Proszę jeszcze tylko o to... :)

M.

czwartek, 4 stycznia 2007, 16:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ponieważ żadnej z wymienionych kamer nie miałem w rękach, na podstawie wcześniejszych doświadczeń w ciemno wybrałbym Sony.
Ale mimo wszytko zastanów się nad Panasonikiem "280". Będę miał chwilę czasu, podeśle ci kilka stop klatek z filmów dwóch kamer ustawionych obok siebie u mnie w pokoju - te same warunki itp. Są różnice.

piątek, 5 stycznia 2007, 03:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To co pokazales na zdjeciu to juz zupelnie kiepskie warunki oswietleniowe. Przy 100W zarowce (pokoj 20m kw.) szumy sa niewidoczne. Za to widoczne jest nieznaczne pogorszenie ostrosci - takie lekkie rozmycie. Tak jakby nalozyc efekt blur na zdjecie. Kamera Panasonic GS75. Jesli wlacze kamere ze zdjeta pokrywka obiektywu to automatyka w takich warunkach zupelnie dobrze ustawia balans bieli. Nawet przy zarowkach energooszczednych. O zdjeciu pokrywki przed wlaczeniem kamery napisalem celowo, bo jest to nagminny blad mojej zony. Wszystko potem w czerwien wpada. Az dziw bierze, ze nie filmuje z zamknietym obiektywem. Pewnie dlatego, ze nie jest blondynka :lol:

Za to zdecydowanie bardziej denerwuje mnie...zbyt dobre oswietlenie. Filmujac w sloncu (nie pod slonce) czesto zdarza sie, ze fragmenty obrazu sa "przepalone" tzn. zupelnie biele. Zwlaszcza na twarzach filmowanych osob. Nic sie potem z tym juz nie da zrobic.

piątek, 5 stycznia 2007, 09:44
Nowy
Nowy

No i - po kolejnym, bolesnym rozważeniu sprawy - podniosłem poprzeczkę. Musiałem. :D Stanęła na GS180 i wyżej na pewno nie podejdzie... Na 95%. :)

Przy okazji daję namiar na ciekawe testy i porownania, na jakie trafiłem w trakcie moich poszukiwań:

http://www.digimanie.cz

- mam nadzieję, że się komuś przydadzą...

Uciekam zastanawiać sie nad pozostałymi 5%... ;)

[ Dodano: Sob Sty 06, 2007 11:19 am ]
Jeszcze jedno (do posiadaczy GS180 i osób, które miały z nią styczność): nie macie wrażenia, że kolory tej kamery są przesycone? Czy można to ograniczyć (nasycenie) przy pomocy menu, czy dopiero przy późniejszej edycji w programie, albo konwersji do Mpeg2..?

Pozdrawiam -
Marcin.

[ Dodano: Sob Sty 06, 2007 7:23 pm ]
Odświeżam: kolejny link z filmami testowymi różnych modeli kamer: http://www.magazinevideo.com/

:)

piątek, 5 stycznia 2007, 14:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]