Teraz jest poniedziałek, 17 grudnia 2018, 11:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 MiniDV, HDD -> DVD 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post MiniDV, HDD -> DVD
Mam następujące pytanie. Czy jakoś obrazu z kamer na miniDV oraz
HDD będzie taka sama, przy założeniu, że film z kamery chcę
nagrywać na DVD po wcześniejszym montażu. Niby z miniDV obraz jest lepszy ale skoro i tak
będzie kompresowany do DVD to może nie ma różnicy w jakości
pomiędzy obrazem z kamery z HDD ? (chodzi mi o efekt końcowy tzn.
jakość filmu na płycie DVD).

Dzięki za pomoc !

niedziela, 21 stycznia 2007, 12:50
Bywalec
Bywalec

a co za problem zrobic test,podłacz kamere do komputera przez FireWire i za pomoca oprogramowania przechywc na HDD kilka minut potem nagraj kamera na kasete , przechwyc i porównaj

niedziela, 21 stycznia 2007, 15:12
Bywalec
Bywalec

Chodzi o to, że nie mam mozliwości sprawdzenia bo dopiero planuje zakup kamery i rozważam czy kupić Panasonica GS500 czy jakąs inną z HDD.

niedziela, 21 stycznia 2007, 18:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tego co wiem to kamery hdd dokonują przy zapisie kompresji chyba do mpeg2, więc jakość po obróbce będzie gorsza niż z mdv.

niedziela, 21 stycznia 2007, 19:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jakość niekoniecznie musi być gorsza z kamery HDD.

Jakość produktu finalnego zależy od wielu czynników, takich jak:
- sprawność kamerzysty
- wybrany stopień kompresji w kamerze HDD
- funkcjonalność/umiejętność obróbki MPEG2 wybranego edytora

Pomijam oczywiście elementy technicznego wyposażenia kamery takie jak optyka, przetwornik obrazu, itp bo to akurat jest oczywiste

Można tak zestroić ciąg technologiczny produkcji płyty DVD aby straty nie występowały lub były minimalne - w normalnych warunkach niezauważalne.

niedziela, 21 stycznia 2007, 19:31
Bywalec
Bywalec

Wadą kamer na DVD jest to, że film jest kompresowany do mpeg2 i później chcąc zmontować film i nagrać na DVD trzeba ponownie kompresować, czyli są dwie kompresje do mpeg2. W przypadku kamer na miniDV, chcąc nagrać film na płytę DVD mamy jedą kompresję do mpeg2. Tylko czy w przypadku kamer na DVD i po tej drugiej kompresji amator rzeczywiście będzie widział pogorszenie jakości ? Czy to nie jest dokładnie tak samo jak ze zdjęciami w formacie bmp oraz jpg. Zdjęcia w formacie jpg są też silnie kompresowane i jak chcemy je edytować to przy zapisie są ponownie kompresowane. Czyli teoretycznie obraz jest gorszej jakości, niestety ja w przypadku zdjęć nie widzę różnicy w jakości obrazu.

środa, 24 stycznia 2007, 09:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ja nie rozumiem, dlaczego wielu pisze o podwójnym kompresowaniu mpeg2 w procesie edycji? Jaki stosujecie workflow?

Mnie się wydaje, że prawidłowy workflow dla materiału nagranego w mpeg nie wymaga koniecznie podwójnej kompresji. Jeśli zacznie się od zaplanowania długości filmu na DVD - np. wiemy że film będzie miał 60min - to:

- nagrywamy materiał w takim bitrate żeby mieć właściwy punkt wyjścia tzn. 8-8.5Mb/s
- edytujemy mpeg2 natywnie, najlepiej tnąc na ramkach I
- w okolicy zaplanowanych efektów wykonujemy stosowne cięcia krótkich odcinków tak żeby tylko one brały udział w renderingu efektu
- generujemy produkt końcowy z takim samym bitrate jak wykonane nagranie -> fragmenty w których umieszczono efekty ulegają rekompresji ale cała reszta materiału jest po prostu "kopiowana" bez potrzeby powtórnego kompresowania.

Np w Pinnacle taki proces produkcji materiału końcowego nazywają SmartRender. W innych pakietach też pewnie jest taka możliwość. Szybsze to i niemal bezstratne :)

Oczywiście jak ktoś nagra materiał 8Mb/s i chce zmieścić na jednym DVD 2 godziny to musi "prasować" całość do 4Mb/s, ale czy nie lepiej było od razu nagrać w takim bitrate??? Albo nagrać 2 godzinne części na dwóch płytkach z pełną jakością tak jak orginalne nagranie?

środa, 24 stycznia 2007, 10:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kupujac kamere z HDD material jest kompresowany do mpeg2. Pomijajac jakosc przetwornika, optyki wplyw na jakosc maja zastosowane w kamerze kodeki. Z reguly ich jakosc jest dobra. Ale nagrywajac kamera DV i przechwytujac to na komputer masz znacznie bardziej ulatwiony montaz i co najwazniejsze w czasie renderowania do mpeg2 Ty decydujesz jakie zastosowac kodeki. Moga to byc zupelnie przecietne (ulead, Pinnacle) lub tez wysokiej jakosci (canpus procoder). Reasunujac Ty decydujesz o jakosci koncowej produku a nie producent kamery. Druga sprawa, rownie wazna - co zrobisz jesli braknie miejsca na dysku na wczasach zagranicznych? Skasujesz czesc nagranego wczesniej materialu? Przeciez nie masz pod reka nagrywarki lub komputera. W kamerze DV zmieniasz po prostu kasetke i dalej filmujesz. Jedyna zaleta kamer HDD to prostota. Bez zadnych ceregieli zgrywasz i wypalasz DVD. Oczywiscie mozna edytowac material mpeg2. I tak jak mowil poprzednik ponownemu enkodowaniu zostana poddane tylko fragmenty zmienione (dolozony napis, efekt itp.) Problem w tym, ze nigdy nie przewidzisz ile materialu wytniesz a ile zostawisz. Moze sie okazac, ze wybierajac w kamerze dany bitrate po montazu material na plycie sie nie zmiesci lub zostanie na plycie duzo miejsca, ktore mozna by spozytkowac na wyzszy bitrate - jakosc. Przy DV dobierasz parametry tak, aby wypelnic plyte po brzegi a co za tym idzie uzyskac maksimum jakosci. Orginalny material DV zostaje Ci na kasetkach do archiwizacji. Jesli masz taka potrzebe. Trwalosc tasm zostala juz sprawdzona, natomiast trwalosc nagrywanych plyt DVD to wciaz niewiadoma. Nagrasz plytke, skasujesz HDD w kamerze. Po paru latach plytka okaze sie nieczytelna i unikatowe nagrania zostana tylko w Twojej pamieci. Warto to przemyslec. Ja na pewno wybralbym kamere DV, ale wybor nalezy do Ciebie.

środa, 24 stycznia 2007, 14:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]