Teraz jest poniedziałek, 22 października 2018, 14:08

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Czy już czas na HDV ? - dylematy 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Czy już czas na HDV ? - dylematy
Witam

Zakładam taki filozoficzny post i liczę na opinię kolegów po fachu - kręciołów weselnych.

Stoję przed koniecznością zakupu kolejnej kamery. Nie wiem czy już kupować FX1 / 7 czy VX ... zlecenia na tegoroczny sezon mam praktycznie już zamknięte. Nikt z klientów nie wyrażał chęci zapisu w HDV (bo ile osób ma taki sprzęt w domu ?) więc teoretycznie taka kamera w tym sezonie byłaby sprzętem trochę "na wyrost". Opinie nt. FX-ów nadal są niejasne - liczę że wkrótce producenci uraczą nas czymś nowszym/lepszym lub ew. ceny obecnych kamer jeszcze spadną. Większość konkurencji zachwala że oferuje zapis w HDV ale traktuję to na razie jako chwyt marketingowy (bo co klient zrobi z płytą blue-ray ? :) ). Poza tym z doświadczenia wiem że klient interesujący się czym filmuję wesele to 1 na 100. Resztę po prostu interesuje efekt (czyli pokaz dotychczasowych produkcji).

Na VX wydam obecnie ok. 8000 zł, FX - ok. 10 000 zł. Niby różnica niewielka ... ale 2000 zł na ulicy nie leży.

Jak sądzicie - co zrobilibyście na moim miejscu ?

Liczę na wasze opinie za które z góry bardzo dziękuję

wtorek, 23 stycznia 2007, 12:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moim zdaniem jeszcze nie.
Zanim HD rozpowszechni się do poziomu użyteczności publicznej zdążysz zajechać tego vx-a.
Trzeba wziąć pod uwagę że VX to sprzęt jaśniejszy i sprawdzony a to nie jest bez znaczenia.
Pomijam już kwestię że z HD w tej chwili praktycznie nie ma co zrobić i najczęściej obraz ląduje i tak w palu, koszt nagrywarek i nośników blue-ray jest póki co astronomiczny i nie sądze żeby to uległo szybkiej zmianie.
O ile jeszcze firmę video stać na taki luksus to kiedy w przeciętnym domu pokaże sie odtwarzacz blue-ray i telewizor HD??

Ja w tej chwili brałbym sprawdzony, jasny sprzęt pal, ale to moja opinia z którą nie trzeba się zgodzić.

Pozdrawiam

wtorek, 23 stycznia 2007, 12:59
Bywalec
Bywalec

Nie ma nad czym myśleć bierz SONY FX1 albo Sony HVR-V1E
Po co stać w miejscu , dalej dalej w kirunku hdv
pozdrawiam

wtorek, 23 stycznia 2007, 12:59
Stały bywalec
Stały bywalec

Ja podzielam opinię kolegi Dredasa - lepiej na razie zainwestować w sprawdzonego VX i robić swoje, a na HDV trochę jeszcze zaczekać...

wtorek, 23 stycznia 2007, 13:19
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam
pozdrawiam

Zgadzam się z tobą co do "rozwoju". Ale są pewne granice. Nie kupię sprzętu po to żeby chwalić się w reklamówkach albo "szpanować" przed klientami. Tak jak pisze Dredas - co innego zrobisz z materiałem jak nie konwersja do DV ? A zanim zacznę wykonywać zlecenia w HD to okaże się że ten FX to szmelc bo standard HD zmienił się już po raz n-ty. Więc jednak może nadal jeszcze VX który jakby na to nie patrzeć nadal góruje nad FX-ami jeżeli chodzi o DV.

Czuję że sezon 2008 pewnie już w 50% opanuje HD. Widząc rozwój TV LCD i programów w HD nie sądzę żeby to zajeło lata. Popatrzcie na płyty CD - wróżono że czarna płyta i kasety na długo nie znikną ... a tu cyk, cyk i już było pozamiatane :D

A może ktoś się przyzna czy miał już zlecenie na wesele w HD i jak to wykonał ? Na płycie BR ? W HD-DVD ? A jeśli tak to ile więcej za to wziął niż za standardowe DVD ? Bo czuję że na dzień dzisiejszy ci co kupili FX-y to tylko zarzynają je kręcąc w DV ...

[ Dodano: Wto Sty 23, 2007 1:41 pm ]
miall napisał(a):
Witam
pozdrawiam

ps. HVR-A1 (bo chyba to miałeś na myśli) o ile dobrze się orientuję to kamera 1-przetwornikowa. Patrząc chociażby na jej cenę i parametry obawiałbym sie tego zakupu do celów weselnych. Bo chyba jakością FX do pięt nie dorasta o VX nie wspominając (w dziedzinie DV)

[ Dodano: Wto Sty 23, 2007 1:44 pm ]
Yaro44 napisał(a):
miall napisał(a):
Witam
pozdrawiam

Zgadzam się z tobą co do "rozwoju". Ale są pewne granice. Nie kupię sprzętu po to żeby chwalić się w reklamówkach albo "szpanować" przed klientami. Tak jak pisze Dredas - co innego zrobisz z materiałem jak nie konwersja do DV ? A zanim zacznę wykonywać zlecenia w HD to okaże się że ten FX to szmelc bo standard HD zmienił się już po raz n-ty. Więc jednak może nadal jeszcze VX który jakby na to nie patrzeć nadal góruje nad FX-ami jeżeli chodzi o DV.

Czuję że sezon 2008 pewnie już w 50% opanuje HD. Widząc rozwój TV LCD i programów w HD nie sądzę żeby to zajeło lata. Popatrzcie na płyty CD - wróżono że czarna płyta i kasety na długo nie znikną ... a tu cyk, cyk i już było pozamiatane :D

A może ktoś się przyzna czy miał już zlecenie na wesele w HD i jak to wykonał ? Na płycie BR ? W HD-DVD ? A jeśli tak to ile więcej za to wziął niż za standardowe DVD ? Bo czuję że na dzień dzisiejszy ci co kupili FX-y to tylko zarzynają je kręcąc w DV ...

[ Dodano: Wto Sty 23, 2007 1:41 pm ]
miall napisał(a):
Witam
pozdrawiam

ps. HVR-A1 (bo chyba to miałeś na myśli) o ile dobrze się orientuję to kamera 1-przetwornikowa. Patrząc chociażby na jej cenę i parametry obawiałbym sie tego zakupu do celów weselnych. Bo chyba jakością FX do pięt nie dorasta o VX nie wspominając (w dziedzinie DV)

wtorek, 23 stycznia 2007, 13:32
Bywalec
Bywalec

System : HDV / DVCAM / DV

wtorek, 23 stycznia 2007, 13:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Każda nowa technologia wchodzi na rynek w trzech fazach:

1. early adopters - wchodzisz w tę technologię wcześnie po to aby uzyskać przewagę konkurencyjną

2. main stream - czekasz aż wszyscy dookoła już się przesiadają, żadnej przewagi konkurencyjnej nie uzyskujesz

3. late arrivals - spóźnieni, ci którzy nie mogli wejść w technologię np z powodów finansowych; kompletnie przegrani

Ponieważ świadczysz usługi interesują cię tylko dwa przypadki - pierwszy i drugi. Z każdym związane jest jakieś ryzyko. W pierwszym przypadku możesz doświadczaś "bóli porodowych" technologii. Moim zdaniem HDV nie jest obarczone tym ryzykiem, jest wielu producentów sprzętu, wiele edytorów NLE kompatybilnych z dotychczasowymi technologiamii (DV, DVD). Myślę, że okres "early adopters" już mija w tym roku. Właśnie teraz możesz uzyskać przewagę przez inwestycje w HDV. Ale skoro portfel zamówień już wypełniony to może nie trzeba się przejmować? No ale jak ktoś podejdzie twoich klientów proponując to samo co ty PLUS HD za te same pieniądze? Każdy chce dostać więcej za te same pieniądze a taśma HD tak naprawdę kosztuje kilkanaście PLN.

Sam musisz ocenić jak dużo ryzykujesz NIE wchodząc w HD.

Wybór sprzętu to zupełnie osobna sprawa.

wtorek, 23 stycznia 2007, 18:53
Stały bywalec
Stały bywalec

1. profesja ta ma charakter sezonowy. Klient jest zazwyczaj "jednorazowy" - po weselu mała szansa ponownego spotkania się. Klient pozyskiwany jest ok. 1 roku wcześniej. Jak już ktoś podpisał umowę i wpłacił zaliczkę to raczej do konkurencji nie pójdzie. Więc "odbicia" klientów nie obawiam się

2. zgadza się że można przespać postęp ale też łatwo wtopić na niesprawdzonej technologii która może się nie przyjąć. Przykład ? TV plazmowe. Nie zdążyły spaść ceny do akceptowalnych a wyparły je LCD o lepszych parametrach. Więc jak pewnie wszyscy wiedzą HD ma już dziś kilka standardów. A może 1080i niewypali i latem ukaże się jakiś 2160 i ?!

3. jeżeli ktoś dziś zamawia ślub w HD to albo jest bardzo nadziany (ma LCD, odtwarzacz BR itd.) albo ulega nagonce marketingowej i jakiś kręcioła zrzuci mu materiał HD do DVD wmawiając że ma materiał nagrany w HD. Jak na razie nie widzę zapotrzebowania na HD wśród klientów. A tych co będę pozyskiwał na następny sezon mogę "zapisać" na HD bo do tego czasu spokojnie kupię takową kamerę i potrzebny osprzęt.

Jak na razie nikt mnie nie przekonał do HD na dziś. Nikt się też nie wypowiedział że miał takie zamówienia. Czyżby klienci jednak nadal konserwatywnie chcieli DVD ???

ps. na marginesie dodam że moim zdaniem ważnym standardem stało się 16:9. Jak myślicie - ilu klientów udało mi się namówić na taki format ? NIEWIELU ! Nadal wszyscy chcą 4:3 i nie przemawiają do nich fakty że to format umierający !

środa, 24 stycznia 2007, 01:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]