Teraz jest wtorek, 20 listopada 2018, 21:51

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Rozebrana głowica JVC GR-DVL 140e.... 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Rozebrana głowica JVC GR-DVL 140e....
Witam,
Po wielu zrzutach i czyszczeniach glowicy, moja JVC GR-DVL 140e przestala 'odczytywac' zapisany material na tasmie. Jej wartosc gdzy w pelni dzialala to coś w granicach ~300pln, zadzwonilem zatem do serwisu JVC, a nawet dwoch w W-wie. Pierwszy powiedzial ze standardowo na poczatek biorą 350 pln, w drugim dowiedziałem sie ze za wymiane glowicy bede musial zaplacic 500 pln. Podziekowalem, wzialem srubokret w dlon i przyczynilem sie do rozebrania kamerki na czesci pierwsze, by dotrzec do 'glowicy'.

zatem... na fotce ponizej jest wyodrebniona przezemnie z kamery czesc... i tutaj prosze o pomoc... -co mam wyczyscic? co na tej fotce jest glowicą?

poniedziałek, 5 lutego 2007, 18:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

poniedziałek, 5 lutego 2007, 19:30
Nowy
Nowy

moja kamerka to JVC GR-DVL157

Wyskakiwał mi ten sam komunikat e04 brudna głowica wyjąć baterię. Oddałem do serwisu, skasowali 300 pln powiedzieli, że kamerka była zabrudzona, oni ja rozebrali i wyczyścili. Przez ~10 dni było dobrze potem to samo.

Dzwoniąc do nich z reklamacją powiedzieli, że na taki sprzęt (4lata)na robociznę nie dają gwarancji. Od tamtej pory mijam ich z daleka--pozostało mi rękodzieło w domu.

Wacik do uszu+spirytus salicylowy i działa. Ostatnio przerzuciłem się na specjalny spray do głowic (firmy Kent)

Koniec wywodu przejdę do sedna:
kto wie jak działa taka głowica jak na rysunku poniżej(moja kamerka)

Obrazek

pytam ponieważ, ostatnio wyczyściłem ją (bo dzieciak troszkę nabroił) i czasami wyskaluje komunikat jak powyżej opisywany a czasem nie ma komunikatu, ale kamerka nie nagrywa ani nie odtwarza.
Głowica jest igiełka, wyczyszczona dokładnie. Jedynie w rowkach zaznaczonych strzałkami na rysunku widać jest w kilku miejscach na obwodzie jakiś brud.
Czy te rowki odgrywają jakąś funkcję podczas nagrywani lub odtwarzania, czy brud w tym miejscu może wywoływać ww. efekty. Jest mały problem by tamte miejsca wyczyścić, ale jeśli mają wpływ to się wyczyści.

A może już czas na nową, głowicę lub raczej kamerę

Z góry dzięki za wszystkie sugestie

niedziela, 1 kwietnia 2007, 23:50
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

weź sobie kawałek gazety(najlepiej bez czcionki-stara wersja gazet)zmocz delikatnie spirytusem,delikatnie dołóż do bębna i pokrecaj nim w prawo.Tak z 5razy w koło.Możesz powtórzyć na wszelki wypadek.Poczekaj az wyparuje spirytus i sprawdź.Rolki mozna wyczyścić w podobny sposób jakimiś wacikami do uszów.Jak nie pomoże to serwis.PS.w JVC sie często zdaża wypatrzenie rolki napinającej.Wtedy tylko serwis-polecam Sosnowiec.

głowice są w tych dziurkach pod bębnem-ostrożnie z nimi!!!Rowki na bębnie nie mają zbytnio znaczenia.Wyczysc delikatnie wszystko.

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:02
Nowy
Nowy

weź sobie kawałek gazety(najlepiej bez czcionki-stara wersja gazet)zmocz delikatnie spirytusem,delikatnie dołóż do bębna i pokrecaj nim w prawo.Tak z 5razy w koło.Możesz powtórzyć na wszelki wypadek.Poczekaj az wyparuje spirytus i sprawdź.Rolki mozna wyczyścić w podobny sposób jakimiś wacikami do uszów.Jak nie pomoże to serwis.PS.w JVC sie często zdąża wypatrzenie rolki napinającej.

z tą gazetą próbowałem dostęp marny bo nie wyjąłem mech. tylko grzebie w kamerce.

co myślisz o tych szczelinach

mam jeszcze jedno pytanie czy ten element (bolec) strzałka czerwona powinien swobodnie latać. może to jest powodem ale lata juz od dłuższego czasu.

Obrazek

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:11
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

powiem ci tak:kamery JVC mają skłonności do zmiany toru taśmy.Albo ją meczysz do bulu(az wróci do pierwotnego stanu)przewijaj na podglądzie do przodu i do tyłu,albo oddaj do serwisu.Właśnie odtwarzam z takij wesele na przerobionym panasiu.Wtedy trzeba regulować głowicą.pzdr
głowica i ta gumowa rolka są najważniejsze(to musi być czyste)

ps.nie salicylowy!!!ma być czysty spyrytus!!!!

Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:26 przez rec, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:18
Nowy
Nowy

powiem ci tak:kamery JVC mają skłonności do zmiany toru taśmy.Albo ją meczysz do bulu(az wróci do pierwotnego stanu)przewijaj na podglądzie do przodu i do tyłu,albo oddaj do serwisu.Właśnie odtwarzam z takij wesele na przerobionym panasiu.Wtedy trzeba regulować głowicą.pzdr
głowica i ta gumowa rolka są najważniejsze(to musi być czyste)

w tej chwili właśnie go katuje już około 10 x do przodu i do tyłu przewinąłem i nic.
a co myślisz o tym ruchomym bolcu

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:25
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

wyciągaj tasmę po przewinięciu z godz do przodu.Mnie pomogło 1raz ale za drugim to tylko serwis(ok 200zł).Uzywajcie do czyszczenia tylko spyrytusu orginalnego(nawet z rozpuszczalników).Salicylowy jest do dupy!!!!
bolec ma latać

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 00:30
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Witam! Ponieważ zajmuję się elektroniką a ostatnio i montazęm więc codziennie tutaj zaglądam chętnie podpowiem w sprawie tych głowic: Tak jak kolega wyżej pisał ponizej bębna z rowkami w otworach znajdują się głowice dwie, 4 lub 6, sa bardzo delikatne, nieumiejętne czyszczenie może doprowadzić do trwałego ich uszkodzenia, chodzi o to ze ta głowica to po prostu kawałek rdzenia ferytowego z nawiniętym na nim cieniutkim, cieńszym do ludzkiego włosa drutem tworzącym cewkę, to własnie ona pod wpływem pola magnetycznego zapisanego na taśmie generuje impulsy elektryczne . które potem poprzez obróbkę w torze elektroniki sa zamieniane na obraz i odwrotnie przy procesie nagrywania, wytwarzają pole magnetyczne magnesujące taśmę kasety. Nie nalezy czyścić ich wacikiem! Najlepiej zrobić to kawałkiem zwykłego zeszytowego papieru ( może byc w kratkę ale do nut też może być :-) )namoczonego w spirytusie. Bardzo delikatnie z małum naciskiem należy przycisnąć do bębna i drugą ręka kręcić tym bębnęm. Zbyt mocne przyciśnięcie papieru do głowic spowoduje ich uszkodznie. Sam bęben nad nimi z tymi rowkami można czyścic z dowolną siła, ponieważ na nim nic nie ma. Te rowki służa do odprowadzania powietrza spod taśmy opasąjącej bęben. I jeszcze jedno dla wszystkich: nie czyści się elementów mechaniki precyzyjnej jakimiś wacikami!!! Obojętnie czy to ŋłowica, laser, rolki prwadzące, zębatki. Chodzi o to, że taki materiał pozostawia na elementach czyszczonych włokna. Dlatego do czyszczenia najlepiej używać papieru, któery trudno się rozwłóknia, wyastarczy taki roztargać by zobaczyć w jakim stopniu jest włóknisty.

Czyszczenie głowic laserowych: mały kawałek papieru o równych bokach (kwadrat) zgiąc na pół po przekątnej. Otrzymujemy w ten sposób ostry rożek, który zmaczamy w spirytusie (niewielką ilością) i rozpoczynamy czszczenie robiąc coraz większe kółeczka na soczewce lasera zaczynając od środka głowicy. Czyli dotykamy środeczka soczewki i robimy coraz większa spirale az do brzegów soczewki. Ten sposób czyszczenia ma na celu wypchac ewentualne brudy ze środka głowicy na jej boki. Tylko środek soczewki pracuje, jej brzegi nie sas tak wązne. Głowica po czyszczeniu powinna mieć połyskującą powierzhnie patrząc pod kątem przy swietle. Jeżeli jej nie ma, jest matowa, to albo jest brudna, albo plastyk tworzący soczewkę uległ jakieś zmianie chemicznej. taka soczewka nie nadaje się już do użytku.

poniedziałek, 2 kwietnia 2007, 09:34
Nowy
Nowy

Najlepiej zrobić to kawałkiem zwykłego zeszytowego papieru ( może byc w kratkę ale do nut też może być :-) )namoczonego w spirytusie. Bardzo delikatnie z małym naciskiem należy przycisnąć do bębna i drugą ręka kręcić tym bębnem.

czy wg Ciebie ten dolny bęben również powinien sie obracać. W moim przypadku jest on nie ruchomy więc trudno jest tą metodą to wyczyścić.

wtorek, 3 kwietnia 2007, 08:01
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Chodziło mi o ten bęben z rowkami, czyli górny. Jeżeli ten dolny się kręci to i tak nie ma styczności z taśmą.

wtorek, 3 kwietnia 2007, 08:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

- to duże, okrągłe, zaznaczone strzałkami to bęben
- to malutkie, zaznaczone zielona obwódką, to głowica zapisująco-odczytująca.
Głowice zapisująco-odczytujące widoczne są jako dwa prostokąciki umieszczone po przeciwnych stronach bębna i mają wymiary około 1x2 mm. Faktyczna część robocza głowic jest po wielokroć mniejsza.

Chyba się nie pomylę , jeżeli powiem, że w każdej zwykłej kamerze mniDV są dwie głowice umieszczone na tym kręcącym się bębnie. I dlatego też, jeżeli tylko jedna z tych dwóch głowic ulegnie zabrudzeniu, to mamy taki efekt, że obraz zostaje podzielony na 12 (mogę się mylić) pasów i co drugi pas jest OK, a te pozostałe to materiał z poprzedniego nagrania (jeżeli głowica zabrudziła się w czasie nagrywania) lub po prostu szare pasy (jeżeli głowica jest brudna się w czasie odtwarzania).

wtorek, 3 kwietnia 2007, 23:33
Nowy
Nowy

czy z tego co napisałeś to głowica na rysunku to jest to miejsce zaznaczone zieloną strzałką

Obrazek

sobota, 7 kwietnia 2007, 23:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

czy z tego co napisałeś to głowica na rysunku to jest to miejsce zaznaczone zieloną strzałką

Tak, ten malutki prostokącik to właśnie głowica umieszczona na wirującym bębnie, a dokładniej jedna z dwóch głowic zapisujaco-odczytujących. Druga jest dokładnie po przeciwnej stronie i zobaczysz ją obracając bęben o 180 stopni.

niedziela, 8 kwietnia 2007, 00:58
Nowy
Nowy

konos napisał(a):

Tak, ten malutki prostokącik to właśnie głowica umieszczona na wirującym bębnie, a dokładniej jedna z dwóch głowic zapisujaco-odczytujących. Druga jest dokładnie po przeciwnej stronie i zobaczysz ją obracając bęben o 180 stopni.

przeczyściłem te głowice poprawy brak

możecie polecić dobrego fachowca lub serwis w W-wie lub w okolicy

poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 07:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]